آکاایران به گزارش آکاایران برای افزایش رشد فرزندتان چه کارهایی باید انجام دهید و برنامه غذایی مناسب برای این امر را برچه اساسی باید تنظیم کرد چه مواد خوراکی برای فرزندانمان مفیدتر و مغذی تر هستند توصیه متخصصین تغذیه در این زمینه چیست؟

مریم السادات پاک نژاد دستیار تخصصی طب سنتی ایران با معرفی مواد غذایی مفید برای افزایش رشد کودکان, اظهار داشت: مواد غذایی گرم و تر برای افزایش رشد کودکان مفید است چرا که برای رشد کودکان هم به گرما و هم به رطوبت احتیاج دارند.

معرفی مواد غذایی مفید برای افزایش رشد کودکان

به گفته این دستیار تخصصی طب سنتی ایران مواد غذایی گرم و تر نظیر سوپ گوشت پرندگان، شیره بادام، شیر عسل، شیر خرما، شیر برنج، زرده تخم مرغ عسلی و غذاهای مقوی نظیر پودر نارگیل با شکر، بادام، پسته، فندق، مویز، انجیر، شیر، شربت سیب و شربت انار تنقلات مناسبی برای کودکان هستند.

وی ادامه داد: در مقابل مواد غذایی گرم و خشک نظیر مواد غذایی سرخ شده پرنمک، حاوی ادویه جات تند، سیر و پیاز و غذاهای غلیظ مانند سیراب و شیردان، نان فطیر، نان سمید (نان های سفید مانند نان فانتزی)، تخم مرغ بسیار پخته و پنیر هم نباید به طور مکرر مورد استفاده قرار گیرند.

مواد غذایی سرد و خشک, سرد و تر نیز با رشد کودکان مغایرت دارند

پاک نژاد افزود: مواد غذایی سرد و خشک, سرد و تر نیز با رشد کودکان مغایرت دارند و نیاز است که با تدابیر ویژه ای اصلاح شوند و به طور کلی تعادلی در مصرف مواد غذایی مختلف در کودکان باید صورت بگیرد.

وی بیان داشت: در کتاب های آشپزی امروزی، دستورات ساده و کاربردی متعددی، بدون طبقه بندی از لحاظ ارزش غذایی، برای تهیه میان وعده کودکان وجود دارد.

این دستیار تخصصی طب سنتی ایران اضافه کرد: به نظر می رسد گزینش و معرفی مواد غذایی مناسب کودکان توسط پژوهشگران، پزشکان و متصدیان سلامت جامعه می تواند به تغذیه صحیح کودکان کمک زیادی کند.

منبع : دکتر سلام

منبع :