آکاایران: برخی معتقدند کودکانی که روزها بیدارند و شب ها به موقع می خوابند، الگوی خوابشان را از مادر خود زمانی که هنوز به دنیا نیامده بودند به ارث بردند.

«عصر ایران» با این مقدمه می نویسد: هر پدر و مادری باید بدانند که کودکشان، اوایل بارها و بارها شب ها از خواب بیدارشان می کند و ممکن است دلشان برای یک خواب راحت لک بزند؛ اما بعد از مدتی می توان کاری کرد که او هم مثل خودشان شب تا صبح راحت بخوابد یا حداقل کمتر بیدار شود.


راهکارهای تنظیم الگوی خواب از 3 ماهگی
در تحقیقات روان شناسان ثابت شده است که بیشتر کودکان از 3 تا 4 ماهگی به بعد می توانند شب ها کامل بخوابند البته اگر کمکشان کنید و اجازه دهید این کار را بکنند. فرزندتان این توانایی را دارد تا آموزش ببیند و از یک ساعت بیولوژیکی خاص پیروی کند. اگر موفق شوید او را از همین ابتدا آموزش دهید در واقع از الگوی بد خواب برای سال ها پیشگیری کرده اید. اگر فرزندتان تا شش ماهگی هنوز شب ها تا دیر وقت نمی خوابد باید شروع به برنامه ریزی برای او بکنید. در ادامه توصیه هایی را ارائه خواهیم کرد که می توانید از آن ها کمک بگیرید.


* آموزش برای تشخیص روز از شب: آموزش دهید که تشخیص دهد در چه زمانی از روز قرار دارید. ممکن است کودکتان در طول روز بخوابد و زمانی که وقت خواب شماست بیدار باشد. در درجه اول، کودکتان توان تشخیص شب و روز را ندارد و پیرو آن نظم شبانه روزی خود را نیز نمی تواند تنظیم کند. با قرار دادنش در معرض نور خورشید هنگام روز و کاهش نور خانه هنگام شب می توانید کمکش کنید که تفاوت بین این دو زمان در روز را درک کند. همچنین بهتر است گهواره کودک در کنار پنجره باشد و پرده نیز کشیده نشود تا نور خورشید هنگام صبح به او بتابد.

در طول یک هفته او را در زمانی مشخص از خواب بیدار کنید. بعد از مدتی می بینید خودش هر روز در همان ساعت از خواب بیدار می شود. شب ها وقتی می خواهید بخوابانیدش، مطمئن شوید که این کار را با چراغ کم نور انجام می دهید. همچنین سعی کنید فضا آرام باشد تا کودک برای خواب آرامش داشته باشد.


* تحریک نکردن ذهن قبل از خواب: برای فرزندتان در هر سنی که باشد لالایی بخوانید یا داستانی را آرام و با لحنی ریتمیک برایش تعریف کنید تا به خواب برود. فقط مطمئن شوید که او در راحت ترین فرم خود قرار دارد. کاری نکنید که کودک از نظر ذهنی تحریک شود چون با این کار به بیدار ماندن ادامه می دهد و به جای این که شما او را بخوابانید او این کار را با شما می کند!


* سیر کردن کودک قبل از خواب: کودکی که خوب تغذیه شده باشد خوب هم می خوابد. شاید بگویید کودکی که خوب غذا خورده باشد برای تعویض پوشک بیدار می شود؛ اما این که بعد از یک مدت طولانی برای پوشک بیدار شود خیلی بهتر از این است که هر نیم ساعت برای کمی شیر خوردن بیدار شود. کودکان وقتی در حال رشد هستند بیشتر گرسنه می شوند پس اگر خوب تغذیه شوند هم به رشدشان کمک کرده ایم هم باعث شده ایم بیشتر در رخت خواب بمانند. این کار مخصوصا در کودکانی که دیگر می توانند غذاهای جامد بخورند خوب جواب می دهد، چون شیر مادر خیلی سریع هضم می شود اما غذای جامد اینچنین نیست و کودک برای مدت طولانی تری سیر می ماند.


* نادیده گرفتن گریه: اگر کودک تان در دستان تان به خواب رفت، بیدارش کنید تا متوجه شود که او را در گهواره اش می گذارید. قصدتان از این کار این است که متوجه شود محل خواب، گهواره اش است. شاید با این کار کودک برای اعتراض شروع به گریه کند و صدای گریه اش گوشتان را آزار دهد، اما تحمل کنید. اگر نتوانید معنای گریه های دیگرش را درک کنید جای نگرانی دارد و تا زمانی که پاسخ نیازهایش را می دهید گریه های اعتراضی نباید دلواپستان کند. کودک هرچه کم سن تر باشد تمرین دادنش نیز ساده تر است. اگر کودکتان پنج ماه یا بیشتر دارد، بیشتر به تغییراتی که انجام می دهید اعتراض می کند.


* پوشاندن لباس مناسب فصل: لباس سبک با هوادهی مناسب برای تابستان و لباس گرم و پتوی نرم و راحت برای زمستان بسیار مهم است. فرزندتان باید در همه فصول احساس راحتی کند. اطراف کودکتان در گهواره کوسن های نرم و کوچک قرار دهید تا با هر چرخشی که می کند باز هم در جایی راحت فرود بیاید.
این تمرینات یک هفته ای جواب می‌دهد
در پایان از شما می خواهیم که این دستورات را انجام دهید تا ببینید که چگونه فرزندتان زمان خوابش تنظیم می شود. این تغییرات را می توانید در عرض یک هفته به ثبات برسانید.

منبع :