آکاایران: آنچه باید درباره کنار آمدن با سرطان در کودکان بدانیم

آکاایران: شاید فرزند شما یک همبازی داشته باشد که تشخیص داده اند به سرطان مبتلاست. باآنکه کودکان نیز ممکن است در معرض سرطان قرار گیرند , اما در نگاه کودکانه , معمولاً این افراد بزرگ‌سال‌اند که به آن دچار می شوند (مثل یک خویشاوند یا یک معلم). اینکه کودکان نیز ممکن است دچار سرطان شوند , برای کودک امری گیج کننده و وحشتناک است. برای کمک به فرزندتان در برخورد با وجود سرطان در کودکی دیگر , راه‌های بسیاری وجود دارد.
علل سرطان
به نقل از سایت بنیاد امور بیماری های خاص، به فرزندتان آگاهی دهید که سرطان اطفال , نه به خاطر سبک زندگی آنان است و نه به خاطر رفتار ناشایست آنان و نه در اثر حوادث کوچکی مثل ضربه به سر. هیچ‌کس و هیچ چیزی باعث این سرطان نشده است.
سرطان مسری نیست
وقتی کودکان در اطراف کودکی سرطانی هستند , نیاز دارند امنیت را در کنار خود حس کنند. به آنها بگویید که سرطان به افراد دیگر منتقل نمی شود. اگر کودک بیماری در محلی جداگانه قرار داده شده است , این به خاطر حفاظت همان کودک از عفونت است , نه حفاظت دیگران از سرطان.
تغییر وضعیت
توضیح دهید که وضعیت زندگی دوست یا خویشاوند سرطانی به ناچار تغییر خواهد کرد. آنان انرژی زیادی برای بازی نداشته و ممکن است مدت زیادی در مدرسه غایب باشند. ممکن است شکل جسمانی آنها نیز عوض شود (مثل نیاز به صندلی متحرک یا ریزش مو). از فرزندتان بخواهید بیشتر به چیزهایی توجه کند که تغییر نکرده اند – مثل شخصیت و رابطه دوستی آنها.
ادامه روابط
در صورت امکان , به فرزندتان فرصت دهید همچنان به دوستی خود با کودک بیمار ادامه دهد. شاید یکدیگر را زیاد نبینند و روابط متقابل آنها نیز نسبت به هم یکی نباشد , اما هر دو از وجود هم لذت می برند.
ملاقات در بیمارستان
اگر می توانید , فرزندتان را به بیمارستان ببرید تا دوست یا خویشاوند بیمار را ملاقات کند. برای فرزند شما بسیار گیج کننده و ترس آور است که چرا شخص سرطانی فوراً پس از تشخیص بیماری از محیط زندگی ناپدید می شود. آنان بدترین چیزها را برای خود تجسم می کنند.
تداوم تماس
برای فرزند خود وقت بگذارید و به او کمک کنید تا با دوستان خود در تماس باشد. می توانید یک کارت پستال سلامت برایش درست کنید , نامه بنویسید , اتاق دوست بیمارش در بیمارستان را آذین بندی کنید یا یک تخته بازی برایش طراحی کنید. در مورد بچه های بزرگتر , تماس تلفنی , پست الکترونیک و تماس اینترنتی کمک می کند تا با کودک سرطانی تحت درمان در ارتباط باشند.

منبع :