آکاایران  

 نور خورشید چه تغییراتی می تواند روی افزایش وزن خردسالان بگذارد مهمترین نشانه های اینگونه تغییرات کدامند چگونه می توانیم با استفاده از نورخورشید به رشد بهتر فرزندمان کمک کنیم متخصصین چه توصیه هایی در این زمینه می کنند

به گزارش آکاایران  متخصصان به تازگی مطالعه ای روی کودکان بین سه تا پنج سال انجام دادند که در زمان خواب کودکان و فعالیت آنها و در معرض نور قرار گرفتن آنها را برای دوره ای به مدت دو هفته اندازه گیری کردند و در این مدت قد و وزن آنها را هم اندازه می‎گرفتند تا بتوانند شاخص توده بدنی آنها را محاسبه کنند و سپس 12 ماه بعد این کار را از پی گرفتند.

دانشجوی دکتری، کاساندرا پاتینسون و همکارانش در مورد اینکه در معرض نور محیطی قرار گرفتن با افزایش شاخص توده بدنی در کودکان در ارتباط است، گفت: «در این آزمایش متوجه شدیم که قرار گرفتن در معرض نور با شدت متوسط در ابتدای روز در ارتباط است با شاخص توده بدنی (BMI)، چراکه کودکانی که بیشترین مقدار نور خود را چه از بیرون و چه از درون خانه در زمان بعد از ظهر دریافت کردند لاغرتر بودند.» کودکانی که در زمان خواب کلاً در معرض نور بیشتری قرار گرفتند، 12 ماه بعد دارای شاخص توده بدنی بالاتری بودند. نور تأثیر بسزایی بر وزن داشت، حتی با این وجود که ما برای مطالعات وزن بدنی و خواب و فعالیت خاص اختصاص داده بودیم.

حدود 42 میلیون کودک زیر پنج سال در اقصی نقاط جهان در رده اضافه وزن یا چاقی قرار می گیرند، بنابراین، این تحقیق دستیابی به موفقیتی چشمگیر است که برای اولین بار انجام می شود.

نور دهی مصنوعی، ازجمله نوری که از تبلت ها، گوشی های موبایل، نورهای شبانه و تلویزیون منتشر می شود به این معنی است که کودکان دنیای مدرن نسبت به نسل قبل خود در معرض نور محیطی بیشتری هستند. این افزایش در معرض نور بودن به موازات خود چاقی کودکان را هم افزایش داده است.

این تیم تحقیقاتی اکنون متوجه شده اند زمان، شدت و مداومت در معرض نور بودن (چه طبیعی و چه مصنوعی) دارای تأثیرات حاد بیولوژیکی است. پاتینسون در این باره گفت: «ساعت شبانه روزی که با نام ساعت درونی بدن هم شناخته می شود عمدتاً به واسطه اینکه ما در معرض نور باشیم و زمانبندی این در معرض بودن تنظیم می شود. این موضوع بر الگوهای خواب، به دست آوردن یا از دست دادن وزن، تغییرات هورمونی و بر خلقیات ما تأثیرگذار است.»

عواملی که بر چاقی اثرگذارند عبارتند از: دریافت کالری، کاهش فعالیت فیزیکی، مدت کوتاه خواب و زمانبندی متغیر خواب و اکنون نور نیز باید به این موارد اضافه شود.

قدم بعدی متخصصان این است که بدانند چگونه می توانند از این تحقیق برای مبارزه علیه چاقی کودکان استفاده کنند. آنها می گویند برنامه ما این است که تحقیقات بیشتری را در این زمینه روی پیش دبستانی ها و اطفال نیز انجام دهیم. مطالعه روی حیوانات نشان داده است که زمانبندی و شدت در معرض نور بودن موضوعی حیاتی‎ برای عملکرد سوخت و ساز بدن و وضعیت وزنی است. نتایج نشان می دهد که همین موارد برای ما انسان ها هم مصداق دارد. این تحقیق پیشنهاد می کند که اکنون نیاز است برای موضوع وزن کودکان، وضعیت در معرض انواع مختلف نور قرار گرفتن (هم مصنوعی و هم طبیعی) در زمان های مختلف را نیز جزو بخشی از مباحث خود قرار دهیم.

منبع: ساینس دیلی

روزنامه جوان

منبع : دکتر سلام

منبع :