آکاایران: نحوه مراقبت و پرستاری از کودکان خردسال

چگونه از کودک خردسال پرستاری کنیم؟ شاید یکی از بدترین لحظه های زندگی هر مادری زمانی است که کودک خردسالش بیمار میشود. چرا که کودکان بی گناه ترین و بی دفاع ترین موجودات روی کره ی زمین هستند که بیش از هرچیزی در هنگام بیماری نیاز به مراقبت پدر و مادرشان دارند. اولین قدم برای پرستاری از کودک خردسالتان، این است که صبر و حوصله داشته باشید و آرامش خودتان را حفظ کنید:

چگونه از کودک خردسال پرستاری کنیم؟ -آکاچگونه از کودک خردسال پرستاری کنیم؟ -آکا

شما تنها کسی هستید که از او مراقبت می کنید، نگران سلامت او هستید، برایش غذا درست می کنید و خیلی چیزهای دیگر، بنابراین چطور می توانید سالم بمانید و سرما نخورید در شرایطی که فرزندتان سرفه کرده و مدام دستمال کاغذی مصرف می کند؟ باتوجه به تماس زیادی که با فرزندتان دارید مسلما شما به عنوان مادر باید مراقب باشید که شما هم بیمار نشوید تا بتوانید از فرزندتان پرستاری و مراقبت کنید. در اینجا به نکات جالبی در ارتباط با همین موضوع اشاره می کنیم که برای شما و کودک تان مفید خواهد بود.

 

معجزه ای به نام پاکسازی

میکروب ها و ویروس ها همیشه همه جای خانه شما هستند. در سینک ظرفشویی، روی دستگیره یخچال، روی اسباب بازی ها، در حمام و… به خاطر همین است که باید به طور مرتب آنها را تمیز کنید تا احتمال بروز بیماری در کودک کاهش یابد. از طرفی باید سعی کنید بعد از تماس با کودک، دادن دارو به او یا عوض کردن پوشک حتما دست های تان را بشویید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می کند که بهترین راه برای شستن دست ها آن است که آنها را با آب گرم شیر خیس کنید.

بعد به صابون آغشته کرده و به مدت ۲۰ثانیه به هم بمالید، خصوصا بین انگشتان، زیرناخن ها و پشت دست ها. بعد زیر شیر آب گرم آنها را خوب بشویید و در انتها آنها را با حوله خشک کنید. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، توصیه می شود از مواد ضدعفونی کننده ای که حداقل ۶۰درصد الکل بهداشتی دارند استفاده کنید. دستورالعمل این مواد را بخوانید تا ببینید چه مقدار از آن را باید کف دست تان بریزید. دست های تان را به خوبی به هم بمالید تا زمانی که خشک شوند.

از این فرمول کمک بگیرید

شب که شد، صورت تان را بشویید. حواس مان به این مسئله باشد یا نه، همه ما صورت مان را در طول روز لمس می کنیم و این کار باعث انتشار میکروب به بینی، دهان و چشمان مان می شود، بنابراین سعی کنید تا حد امکان به صورت تان دست نزنید. همچنین لباس تان را عوض کنید تا میکروب های کودک به لباس تان منتقل نشود.

معلم بهداشت خوبی باشید

به کودک بیمار خود عادت های بهداشتی خوب را یاد بدهید. از این مسئله مطمئن شوید که او دستور العمل های گفته شده برای شست وشوی دست را انجام می دهد. به او یاد دهید که هنگام عطسه یا سرفه، آرنجش را بالا آورده و جلوی صورتش بگیرد یا از دستمال کاغذی استفاده کند. دستمال های استفاده شده را در سطل آشغال بریزید نه روی میز یا پیشخوان آشپزخانه. در این شرایط، به او یاد دهید که چشم ها و بینی خود را لمس نکند و در عوض برای لمس آنها از دستمال تمیز یا آستینش استفاده کند. هرچه بیشتر این استراتژی ها را تمرین کند، میکروب کمتری به محیط اشاعه خواهد کرد.

چگونه از کودک خردسال پرستاری کنیم؟ -آکاچگونه از کودک خردسال پرستاری کنیم؟ -آکا

دوری از اسباب بازی ها

باید سعی کنید اسباب بازی های میکروبی و اشیایی که کودک با آنها در تماس است، در طول روز تمیز کنید. هر زمان که او آنها را لمس می کند، در واقع عفونت تازه ای به آنها منتقل می کند، بنابراین پاک سازی تان بیهوده خواهد بود و ناخودآگاه با میکروب تماس پیدا می کنید. در عوض، صبر کنید او بخوابد و بعد اسباب بازی ها را از عفونت پاک کنید. می توانید اسباب بازی ها را در ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی هم قرار دهید تا تمیز شوند.

استفاده از وسایل مشترک ممنوع

زمانی که فرزندتان بیمار است، مراقب باشید تا هیچ چیز را به طور مشترک با سایر اعضای خانواده مورد استفاده قرار ندهد. سعی کنید حوله شخصی، مسواک، خمیردندان، غذا و وسایل شخصی خودش را به او بدهید تا استفاده کند.

جاهای مهم را عفونت زدایی کنید

جاهایی را که می بینید کودک بیشتر آنها را لمس می کند چندین بار طی روز تمیز کنید. برای این کار از محلول های ضدعفونی که در داروخانه ها هست کمک بگیرید. باتوجه به سن او، این نواحی می تواند شامل دستگیره در توالت و دریچه توالت فرنگی، کشوها، کیبورد کامپیوتر، کنترل تلویزیون، تلفن و دستگیره یخچال باشد.

خودتان را فراموش نکنید

یکی از راه هایی که می توانیددر حین پرستاری از بچه به خودتان کمک کنید، شرکت در فعالیت هایی است که باعث افزایش میزان ایمنی بدن تان می شود، بنابراین سعی کنید حتما ورزش کنید، خوب غذا بخورید، مایعات زیادی مصرف کنید و به قدر کافی استراحت کنید. به خاطر داشته باشید که هرچه بیشتر از خودتان مراقبت کنید، بهتر می توانید از کودک بیمارتان مراقبت کنید و احتمال آنکه بیماری به شما منتقل شود کمتر خواهد بود.

چگونه از کودک خردسال پرستاری کنیم؟

منبع :