آکاایران: مصرف شیشه شیر بعد از دوسالگی ممنوع است

به گزارش آکاایران  گفته اند که دختر چهار ساله ای دارم که زیاد با خوردن غذا جور نیست و شب ها موقع خوابیدن شبر با شیشه شیر می خورد و نسبت به بچه های همسن و سال خودش کلمه ها را درست تلفظ نمی کند و همه چیز را برعکس می گوید. لطفا راهنماییم کنید.

دکتر رامین مظفری کرمانی، متخصص نوزادان و کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این کاربر گفت: «به هیچ وجه در چنین شرایطی والدین نباید کودک را با هم سن و سالان خود مقایسه کنند. در خصوص اینکه کودک کلمات را به درستی تلفظ نمی کند هم نباید خیلی نگران نبود و فقط توصیه بر این است که که اگر کودک کلمه ای را به اشتباه یا برعکس تلفظ می کند، ادای او را در نیاورده یا او را تشویق نکنید که کلمه ای که به درستی تلفظ نکرده را تکرار کند.»

وی همچنین گفت: «اگر والدین در جمعی هستند و کودک کلمه را به درستی بیان نمی کند، نباید به او گفت که که «ای بابا باز کلمه ها رو اشتباه گفتی»، بلکه باید سعی کرد بدون هیچ تندی و نگرانی ای، به درستی آن کلمه را تلفظ کرد تا کودک بشنود.»

این متخصص نوزادان و کودکان همچنین توصیه کرد که والدین در طول روز باید سعی کنند با کودکشان صحبت کرده و برایش کتاب داستان و شعر بخوانند و از او بخواهند که آنها را همراهی کند. با مهربانی با کودک برخورد کنند و با هر بار اشتباه تلفظ کردن کلمات سعی کنند آرام و شمرده همان کلمه را برای فرزندشان بازگو کنند.»

مظفری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درنهایت به این گفت: «از دو سالگی به بعد استفاده از سر شیشه برای خوابیدن کودکان ممنوع است و وقتی که کودک مسواک زد، نباید چیز دیگری به جز آب بخورد. از این رو برای یکباره شیشه یا پستانکی که به کودک داده شده، باید گم شود و دیگر پیدا نشود. در این مدت برای یک هفته کودک بی قراری و گریه کودک خواهد کرد که باید این شرایط را تحمل کرد و به هیچ وجه برای آرام کردن او نباید دوباره شیشه در دهانش گذاشته شود. بی قراری کودک طبیعی است و در هر سنی که والدین بخواهند او را از شیشه جدا کنند، همین بی قراری ها را خواهد داشت. بنابراین پس هر چه زودتر شیشه را از کودک گرفت تا غذا بخورد.

منبع : دکتر سلام

منبع :