آکاایران  

آکاایران: تقویت هوش و آی کیو

 چگونه می توانیم موجب افزایش آی کیو در فرزندمان شویم ؟بهترین روش ها برای تقویت هوش کودکان کدامند چگونه باید به تقویت ذهن فرزندان از دوران خردسالی بپردازیم

به گزارش آکاایران عامل مهم و تأثیر گذار بر هوش هیجانی، عامل محیط در مقابل وراثت می باشد. کودک معاصر از وقتی چشم به این جهان می گشاید، تفاوت های اساسی با کودکان نسل های قبل دارد. والدین اغلب باسوادتر از والدین نسل قبل هستند. وسایل کمک تربیتی و کمک آموزشی بسیاری در اختیار تربیت کنندگان کودک از خانه گرفته تا مدرسه قرار دارد. او در ادامه می افزاید: تلویزیون و رسانه ها بسیار تأثیرگذارند، ارتباطات و مدارس و شیوه های آموزشی و تربیتی نو، همگی تأثیرات بسزایی در میزان اثرگذاری بر پرورش و غنی سازی هوش هیجانی کودکان دارد. این امر موجب شده تا والدین به خطا به این نتیجه برسند که فرزندشان از هوش وراثتی یا همان IQ بالاتری برخوردارند.

محمدرضا ولدخانی-روان شناس کودک و نوجوان نوشت: بعضی وقت ها احساس می کنم دخترم آرزو، سرشار از هوش است و وقتی که در ذهنم با گذشته و دوران کودکی خودم مقایسه می کنم، به این نتیجه می رسم که فرزندان نسل جدید باهوش تر از نسل ما هستند. اما از طرفی، گاهی اوقات در جایی که زمان استفاده از هوش و بروز دادن آن پیش می آید، آرزو این نتیجه گیری را نقض نموده و هوش مورد انتظار را از خود نشان نمی دهد و مرا در یک تردید و دوگانگی قرار می دهد که آیا واقعاً آرزو باهوش است یا من اشتباه کرده ام؟
این تردید و تشکیک، افکار و ذهنیت هایی است که برای بسیاری از والدین پیش می آید و علت اصلی آن هم این است که این پیش فرض را که «فرزندان نسل جدید باهوش ترند» بدون تحقیق و اثبات، برای خود مسلم و قطعی در نظر می گیرند و بر اساس آن تحلیل و نتیجه گیری می کنند.

ولدخانی دو نوع هوش را تعریف می کند: ضریب هوشی (IQ)، همان هوش حاصل از ارث و وراثت است که معمولاً وقتی خانواده ها به هوش فرزند خود اشاره می کنند، به این نوع هوش اشاره دارند، اما در مقابل، هوش هیجانی (EQ) قراردارد و آن هوش حاصل از تربیت خانواده و کلاً تأثیر محیط و جامعه ای است که فرزند شما در آن زندگی می کند و از آن تأثیر می پذیرد. به طور خلاصه، این هوش، همان توانایی سازگاری با محیط تعریف شده و بسیار مهم تر و کاربردی تر از IQ است. این روان شناس با تفکیک این دو نوع هوش، مسأله را بسیار روشن می کند؛ به طور قطع، هوش هیجانی فرزندان نسل جدید در سطح بالاتری نسبت به فرزندان نسل های قبل قرار دارد و این بدان معنا نیست که الزاماً ضریب هوشی (IQ) هم در سطح بالاتری نسبت به نسل قبل باشد. بسیاری از مردم، از آنجایی که هوش را همان IQ درنظر می گیرند، با چنین مشکلی مواجه می شوند. اما اگر بپذیرید که به جای ضریب هوشی که به وراثت افراد مربوط می شود، هوش هیجانی را در فرزندان نسل حاضر و یکی دو نسل قبل مقایسه کنید، به سادگی متوجه می شوید که فرزندانتان در سطح بالاتری از همسالان نسل های قبل از خود قرار دارند.
براستی چرا فرزندان ما دارای هوش هیجانی بالاتری نسبت به نسل های قبل هستند؟
ولدخانی در پاسخ به این سؤال می گوید: در اینجا بدون اینکه نسبت به کمتر یا بیشتر بودن ضریب هوشی نسل ها اظهار نظر کنیم، توضیح می دهیم که چگونه هوش هیجانی نسل جدید از نسل های قبل بیشتر و بالاتراست. هر چند که ممکن است اگر بخواهیم درباره IQ بررسی و اظهار نظر کنیم به این نتیجه می رسیم که این رابطه افزایشی بودن IQ در نسل های جدید، غیر قابل اثبات می باشد.

عامل مهم و تأثیر گذار بر هوش هیجانی، عامل محیط در مقابل وراثت می باشد. کودک معاصر از وقتی چشم به این جهان می گشاید، تفاوت های اساسی با کودکان نسل های قبل دارد. والدین اغلب باسوادتر از والدین نسل قبل هستند. وسایل کمک تربیتی و کمک آموزشی بسیاری در اختیار تربیت کنندگان کودک از خانه گرفته تا مدرسه قرار دارد. او در ادامه می افزاید: تلویزیون و رسانه ها بسیار تأثیرگذارند، ارتباطات و مدارس و شیوه های آموزشی و تربیتی نو، همگی تأثیرات بسزایی در میزان اثرگذاری بر پرورش و غنی سازی هوش هیجانی کودکان دارد. این امر موجب شده تا والدین به خطا به این نتیجه برسند که فرزندشان از هوش وراثتی یا همان IQ بالاتری برخوردارند، در صورتی که هوش هیجانی فرزندشان تحت تأثیر عوامل مختلف محیط، خواسته یا ناخواسته قرار گرفته و کودک از قدرت و توانایی بروز سازگاری بالاتری برخوردار گردیده است و اشکال اینجاست که کودک از هوش هیجانی بالایی برخوردار شده اما والدین به خطا با یکی دانستن هوش هیجانی و ضریب هوشی، بالا بودن هوش هیجانی و تأثیرات عوامل محیطی را به ضریب هوشی و عوامل وراثتی او نسبت می دهند.

به گفته این روانشناس، IQ حاصل وراثت و EQ محصول تربیت و تأثیرات عوامل محیطی بر کودک می باشد و به ارث و وراثت مربوط نمی شود. با عدم تفکیک این دو موضوع از هم، والد دچار سردرگمی در خصوص فرزند خود می شود. اما در صورت تفکیک آن، بخوبی درمی یابد که مهم نیست که فرزندش دارای ضریب هوشی بالا، متوسط و یا حتی کمی پایین باشد، بلکه اگر بکوشد تا هوش هیجانی او را هر چه بیشتر و بهتر تقویت کند و آن را پرورش دهد، فرزند دلبند خود را در مراتب بالایی از روابط اجتماعی و جایگاه اجتماعی مناسب خواهد دید که هیچگاه به صرف داشتن ضریب هوشی بالا به آن دست نخواهد یافت.

روزنامه ایران

منبع : دکتر سلام

منبع :