آکاایران مجله سیب سبز – سارا میرشجاعی: گاهی بعضی از ما، برای اطرافیان مان دوستی خاله خرسه داریم. از بیماری فرزندمان به شدت ناراحت هستیم اما گاهی ندانسته این ناراحتی را بیشتر می کنیم. درست زمانی که بدون مراجعه به متخصص دارو به فرزندمان می دهیم. گاهی حتی بدتر از این هم هست؛ یعنی زمانی که داروهای خودمان را در مقدار کمتر به خورد کودک خردسال می دهیم. این درست مصداق همان دوستی خاله خرسه است.

یعنی از روی علاقه و عشق سعی داریم بیماری فرزندمان را خوب کنیم اما راه را اشتباه می رویم. گذشته از اینها گاهی حواس مان پرت می شود که کودک خردسال در خانه داریم و هشدارها را فراموش می کنیم. بله، روی اکثر مواد شیمیایی و شوینده نوشته شده که از دسترس کودکان دور نگه داشته شود، اما انگار چندان این هشدارها را جدی نمی گیریم؛ بعد از بروز حادثه متوجه اشتباه مان می شویم، اما متاسفانه گاهی اشتباه بسیار گران تمام می شود تا آنجا که ممکن است سال ها و حتی گاهی تا پایان عمر درگیر یک غفلت و اشتباه شویم.

به گزارش آکاایران علاوه بر توجه به وضعیت تغذیه و پوشش فرزندان مان لازم است کمی هم راجع به داروها و موادی که ممکن است باعث مسمومیت فرزندمان شود اطلاعات داشته باشیم. در این مطلب با دکتر اکبر کوشانفر، متخصص اطفال گفت وگو کرده تا راجع به تعدادی از داروها و موادی که باعث مسمومیت کودکان می شود، اطلاعاتی به شما بدهد.

لطفا جدی بگیرید!

دکتر کوشانفر درباره انواع مسمومیت های کودکان می گوید: مسمومیت های دارویی در کودکان بسیار شایع است تا آنجا که اغلب مسمومیت های دارویی بین کودکان 2 تا 4سال دیده می شود. علت آن است که کودکان در سنین پایین معمولا داروها یا مواد شیمیایی را در دهن گذاشته و می بلعند. به علاوه ممکن است والدین از ناآگاهی داروهایی را برای کودکان مصرف کنند که جزء موارد خطرزاست یا در مواردی ممکن است والدین به تاریخ تولید و انقضای دارو توجه نکرده و اشتباها داروهای فاسد به کودکان بدهند، بنابراین به لحاظ پیشگیری از مسمومیت های دارویی توصیه می کنیم از خوراندن هر نوع دارویی به کودکان پرهیز کنید، خصوصا اگر به طور خودسرانه این کار را انجام می دهید.

حتما و حتی برای داروهای ساده هم از مشورت متخصص اطفال کمک بگیرید. به علاوه به تاریخ انقضای دارویی که برای کودکان استفاده می کنید توجه کرده و حتما بروشور داخل آن را بخوانید. مواردی جهت پیشگیری از حساسیت و موارد هشدار در بروشور انواع داروها نوشته شده که باید آن را مدنظر داشته باشید. علاوه بر تمام اینها باید مراقب کودکان باشید و انواع دارو و مواد شیمیایی خصوصا انواع شوینده ها را از دسترس آنها دور کنید. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که برای فریب کودکان، داروها را با عناوینی مثل خوراکی، شیرینی و… به خورد کودکان ندهید.

با این کار کودکان ممکن است یاد بگیرند که دارو خوردنی خوشمزه ای است و آن را مصرف کنند. به تمام نکات گفته شده این را هم باید اضافه کرد که به خانواده ها توصیه می کنیم بهتر است برای درمان فرزندان خود از شربت به جای قرص استفاده کنند. استفاده از قرص ممکن است مشکلات بلع را هم در کودکان سنین پایین تر ایجاد کند.

 داروهای بزرگسالان، فقط برای بزرگسالان است

برخی والدین برای تب و سرماخوردگی کودکان ممکن است داروهای سرماخوردگی بزرگسالان را در مقدار کم به خورد فرزندان شان بدهند. مثلا قرص سرماخوردگی را نصف می کنند یا نصف قاشق شربت سرماخوردگی بزرگسالان را به فرزندشان می دهند. تصور این است که چون مقدار دارو کم است ضرری ندارد، درحالی که غلظت ترکیبات داروهای بزرگسالان و کودکان متفاوت است و هر دارویی برای گروه سنی خاصی تجویز می شود.

این کار مانند آن است که داروی کودکان را با دوز بیشتر به فرزندتان داده اید که به شدت منع می شود. این کار باعث می شود که هم دارو اثر لازم را نداشته باشد و هم ایجاد مسمومیت کند. نکته مهم این است که به هیچ عنوان برای کودکان کپسول ایبوپروفن تجویز نمی شود. اگر در مواقع بسیار ضروری به ایبوپروفن نیاز باشد، از شربت این دارو استفاده می شود؛ فقط در دوز مجاز و زمان دقیق.

کما و مرگ با داروی ضدافسردگی!

انواع داروهایی که برای بزرگسالان تجویز می شود ممکن است برای کودکان ایجاد مسمومیت کند. از جمله داروهایی که مسمومیت های شدید برای کودکان ایجاد می کند داروهای ضدافسردگی بزرگسالان است. قرص های ضدافسردگی بزرگسالان برای کودکان فوق العاده خطرناک است و اگر کودکان این داروها را در دوز بالا مصرف کنند، ممکن است دچار عوارضی مثل ناراحتی های قلبی، بیهوشی و کما شوند. این نوع مسمومیت حتی در موارد شدید ممکن است به مرگ کودک منجر شود.

داروهای ضدتشنج، زنگ هشدار برای کودکان!

داروهای ضد تشنج و ضد صرع نیز به شدت برای کودکان خطرناک است. داروهایی که برای کنترل صرع و تشنج به کار می روند، خواب آور بوده و ممکن است عوارضی مثل آلرژی را در کودکان ایجاد کند. خصوصا اگر کودک زمینه و استعداد آلرژی داشته باشد این مورد  شدیدتر بروز خواهد داد. عوارض پوستی هم ازجمله مضرات مصرف داروهای ضدتشنج برای کودکان است.

آسپیرین با احتیاط مصرف شود!

برای مسکن درد کودکان می توان از شربت استامینوفن استفاده کرد. با این حال گاهی اوقات ممکن است پزشک آسپیرین بچه در دوز 100میلی گرم برای کودکان تجویز کند. این دارو باید هر 8ساعت یک بار مصرف شود و باید حتما کاملا در آب حل شده و به خورد کودک داده شود. مصرف آسپیرین حتی اگر مخصوص کودکان باشد، حتما باید طبق نظر پزشک باشد. مصرف خودسرانه و بیش از حد آسپیرین ممکن است کودک را در معرض نوعی بیماری مهلک به نام نشانگان ری که با ورم مغز و کبد همراه است، قرار دهد. این بیماری ممکن است باعث کما و مرگ شود. البته امکان درمان این بیماری نیز وجود دارد. به علاوه خونریزی معده هم از عوارض مصرف دوز بالای آسپیرین در کودکان است.

داروی دیگری جایگزین جنتامایسین شود!

تزریق آمپول جنتامایسین هم از جمله موارد ممنوعه برای کودکان محسوب می شود. این آمپول می تواند عوارض کلیوی برای کودکان داشته باشد. در این صورت مصرف آن اگرچه بیماری آن زمان را درمان می کند اما در آینده مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، بنابراین هنگام مراجعه به پزشک بخواهید که تا حد امکان از تجویز این آمپول خودداری کرده و داروی دیگری را جایگزین کند. اگرچه همکاران در این زمینه مراقبت های لازم را دارند.

خونریزی معده، ارمغان کورتون برای کودکان

قرص های کورتون از دیگر موارد منع مصرف در کودکان است که البته گاهی برای کودکان تجویز می شود. این دارو باید در دوز بالا مصرف شود و دوز بالای این دارو در کودکان خونریزی معده و عوارض گوارشی مثل التهاب و درد گوارشی را به دنبال خواهد داشت.

داروی خواب آور،هرگز!

اگر کودک تان در به خواب رفتن مشکل دارد به هیچ عنوان نباید از داروهای خواب آور برای این کار استفاده کنید. البته در برخی موارد ممکن است متخصص این داروها را تجویز کند اما بهتر است با استفاده از این داروها فرزندتان را نخوابانید. اگر تصور می کنید مشکلی در خوابیدن فرزندتان وجود دارد سعی کنید مشکل را رفع کنید. استفاده از داروهای خواب آور فقط خط زدن صورت مسئله است بدون حل آن. در درجه اول آرامش داشته باشید و آن را به فرزندتان انتقال دهید. آرامش، جای مناسب برای خواب، سیر بودن کودک و… می تواند در خواباندن کودک موثر باشد.

با داروی ضدتهوع از مشکل اصلی غافل می شوید

اگر فرزندتان استفراغ می کند، نگران نباشید. این مورد اگر در حد زیاد نباشد به خودی خود رفع می شود، اما اگر تصور می کنید تعداد استفراغ فرزندتان در طول روز بیش از حد نرمال است به پزشک مراجعه کنید. برای رفع این مشکل به هیچ عنوان از داروی ضدتهوع استفاده نکنید. اگر استفراغ بیش از حد باشد ممکن است نشانه یک مشکل دیگر باشد، بنابراین با مصرف دارو و قطع استفراغ علاوه بر مضرات دارو، از مشکل اصلی غافل می مانید.

سوزش و التهاب با سفیدکننده!

مورد بعدی مسمومیت با مواد شوینده است که شخصا  300 مورد از کودکانی که بر اثر خوردن مواد شوینده دچار مسمومیت شده بودند را در یک سال تحت نظارت داشته ام. سفیدکننده مهم ترین شوینده ای است که عوارض بسیار خطرناکی به دنبال خواهد داشت و معمولا هم به جای آب نوشیده می شود. عوارضی مانند قرمزی و ورقه ورقه شدن پوست، ورم و سوزش دهان، سوختگی و التهاب بدن و درد معده ازجمله مضرات نوشیدن سفیدکننده است. اگر کودک تان اشتباهی سفیدکننده نوشید، قبل از هر چیز خونسردی خود را حفظ کنید. مقدار زیادی شیر می تواند تا رسیدن به اولین مرکز درمانی راهکار مفیدی باشد.

محلول لوله باز کن و خطر پارگی مری

یکی از مواد شوینده بسیار خطرناک، محلول لوله باز کن بوده که اسیدی بسیار قوی است. زخم مری مهم ترین و خطرناک ترین عارضه ای است که در صورت نوشیدن محلول لوله بازکن در کودکان ایجاد می شود. پس از نوشیدن محلول لوله بازکن، ممکن است تا یک یا دو ماه تنگی مری ایجاد شود و فرد نتواند غذا بخورد. به علاوه درمان این عارضه هم بسیار سخت و طاقت فرساست. در صورتی که فرزندتان مواد شوینده را به اشتباه مصرف کرد، حتما به اورژانس مسمومیت مراجعه کنید تا اقدامات درمانی لازم انجام شود.

منبع : برترینها

منبع :