آکاایران: آسیب های شایع دوران کودکی

آکاایران: کودکان اغلب به این دلیل صدمه می بینند که والدین و پرستاران کودک، توانایی ها و عدم توانایی ها آنها را دست کم می گیرند. موفقیت های ناگهانی نوزاد مانند غلت زدن ممکن است موجب سقوط او شود. رشد کودک و امنیت او چنان رابطه تنگاتنگی با هم دارند که شما دفعه اول هرگز نمی توانید حادثه را پیش بینی کنید و از اتفاق بعدی هم حتی اگر شده برای چند لحظه غافل می شوید. نقاط عطف رشد کودک، شاخصی برای افزایش خطر صدمه دیدن او است. می گویند در میان کودکان زیر 15 سال، بیشترین کسانی که برای درمان آسیب های وارده باید به اورژانس مراجعه کنند کودکان 2-1 ساله هستند. در این قسمت، ما بیشترین آسیب های دوران کودکی و روش های پیشگیری از آنها را معرفی می کنیم:

نوزادان تازه متولد شده تا 5 ماهگی حرکات محدودی دارند بنابراین بیشترین صدماتی که با آن مواجه می شوند در نتیجه اشتباه یا غفلت بزرگ ترها رخ می دهند. رها شدن نوزاد از دست خواهر و برادر کم سن و سال یا هرکس دیگری نیز ممکن است به او صدمه وارد کند.

کودکان بین 6 تا 8 ماه می توانند بنشینند، از این رو والدین گمان می کنند که می توانند به خاطر رفتن جلوی درب یا جواب دادن تلفن آنها را چند دقیقه در وان حمام تنها بگدارند. در چنین حالتی، نوزاد ممکن است حتی در آب به عمق 2 اینچ فرو رفته و غرق شود.

وقتی کودک یاد می گیرد چهار دست و پا حرکت کند و غلت بزند، دوست دارد حرکات خاصی انجام دهد و اگر او را برای مدتی تنها بگذارید، ممکن است از تختخواب یا مبل پایین بیفتد.

نوزادان در سنین 9 تا 11 ماهگی تلاش می کنند هر چیزی را که در دست دارند، مانند تکه های شکسته اسباب بازی، دکمه، سکه و قرص هایی که روی زمین است را وارد دهان می کند. این اشیا می توانند وارد مجاری هوایی باریک و مری او شده و موجب خفگی شوند.

کودکان فعال 15 تا 17 ماهه را با محصولات نفتی و سربی می شناسند. آنها می توانند کشوها را باز کرده و در بطری ها را به زور باز کنند. وقتی قد آنها بلندتر می شود، دست شان به جاهایی می رسد که قبلاً نمی رسیده و مانند یک کاوش گر سیری ناپذیر عمل می کنند.

نوزادانی که در نتیجه عدم نظارت والدین، به طور تصادفی چهار دست و پا وارد حمام می شوند و سر می خورند، معمولاً در دستشویی، وان حمام، استخر دچار سانحه می شوند حتی اگر از وسایل محافظت کننده استفاده شود.

کودکان کمتر از 4 سال، کنترل چندانی روی بدن خود ندارند و ممکن است در حرکات خود اشتباه کنند که این موجب سقوط آنها روی مبل، پله یا وسایل شهربازی می شود.

کنجکاوی زیاد برای امتحان و تجربه کردن هرچیزی که پیدا می کنند در 21 تا 23 ماهگی به اوج خود می رسد و این دوران همچنین زمان اوج گیری سوانحی مانند غرق شدن و مسمومیت کودکان است.

مایعات داغ و بخار آب ممکن است یک نوزاد را بدتر از یک فرد بزرگسال بسوزاند چون پوست او نرم تر و نازک تر است. بنابراین باید فنجان چای یا قهوه را از دسترس کودک دور نگاه دارید و کودک را از ظرف آب جوش دورکنید.

اگر نوزاد را تنها بگذارید، روروئک او بیشتر از آنکه سودمند باشد خطرناک می شود. نوزاد از آن برای بالا کشیدن خود از پله استفاده می کند، به راحتی روی پنجه پا بلند می شود و دستش به چیزهایی می رسد که خطرناک بوده و ظاهراً از دسترس او دور نگه داشته شده اند.

صدماتی که به علت دویدن کودک در خیابان، بیرون افتادن از ماشین یا چرخاندن اتفاقی سوییچ و روشن کردن ماشین به دست او رخ می دهند، اکثراً زمانی اتفاق می افتند که پرستار یا پدر و مادر به اندازه کافی مراقب کودک نبوده اند که اکنون به طور غریزی فعال تر و کنجکاوتر شده است.

پیشگیری از سوختگی کودکان

نوزادان پوست نازک تر و نرم تری دارند و طبیعتاً سوختگی های ناشی از مایعات داغ و بخار آب، حتی در دمای کمتر بیشتر آنها را می سوزاند. آب در دمای 140 درجه فارنهایت می تواند در عرض چند ثانیه سوختگی درجه سه در پوست نوزاد ایجاد کند. نوزادانی که چهار دست و پا حرکت می کنند و کودکان نوپا دوست دارند همه چیز را تجربه کنند و می توانند شیر آب گرم حمام را باز کنند و در این بین، به داخل وان آب داغ بیفتند.

خفگی کودکان

کودکان نوپا به محض اینکه دندان در می آوردند، چیزهای کوچک را می جوند. کوچولوها نمی توانند مقابل این اشیا مقاومت کنند زیرا در این مرحله از رشد، تجربه چیزهای جدید، بو، لمس و مزه کردن آنها غریزی است. آنها کنجکاو هستند تا هر چیزی که از راه می رسد را در دهان خود گذاشته و آن را مزه مزه کنند.

پیشگیری از غرق شدن کودکان

از آنجا که نوزادان به محض اینکه به 6 تا 8 ماهگی می رسند، می توانند بدون کمک دیگران بنشینند، بیشتر والدین و پرستاران کودک فرض را بر این می گیرند کوچولو می تواند در وان حمام نیز بنشیند بدون اینکه غرق شود. بر خلاف این تصور، مطالعات نشان می دهد که تعداد حوادث ناشی از فرو رفتن نوزادان در آب و خفه شدن آنها در وان حمام روز به روز افزایش پیدا می کند. حتی نوزادانی که برای چند لحظه در آب فرو می روند، در بیمارستان بستری می شوند.

سقوط های خطرناک وحوادث ناشی از تصادف

شایع ترین علت مرگ نوزادان یک ماهه تا یک ساله، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (sids) است. بعد از آن نوبت به سوانح ناشی از سقوط از روی مبل، پلکان یا وسایل شهربازی می رسد. سقوط می تواند صدمات جدی به کودکان زیر 4 سال وارد کرده یا حتی موجب مرگ آنها شود.

مسمومیت کودکان

کودکان نوپا فعال و کنجکاو هستند و از اکتشاف نمی ترسند. در این دوران حساس، آنها یاد می گیرند از صندلی بالا بروند و به چیزهایی دست بزنند که از دسترس آنها دور نگه داشته شده است. کودکان بسیار فعال، عاشق باز کردن قفل در، کشو یا کمد هستند. در این مرحله ممکن است چیزی توجه آنها را جلب کند که برای سلامتی آنها خطرناک است.

گردآوری: آکا ایران

منبع :