آکاایران: چگونه مشق شب را برای دانش اموزان شیرین کنیم , حل تکالیف دانش آموزان , مدیریت زمان برای تکالیف و مشق شب فرزندنمان , مرجع کامل آموزش به دانش اموزان

فرزندتان اغلب تمایلی برای انجام تکالیف مدرسه اش از خود نشان نمیدهد و تنها کسی که در این بین آزار زیادی میبیند شما و همسرتان هستید. درست است؟ تنبیه و بی محلی هم تاثیری روی فرزندتان نگذاشته و شما واقعا نمی دانید باید از چه راهی استفاده کنید که فرزندتان تکالیفش را به درستی انجام دهد.

قانون اول مشق شب

این قانون کلی یادتان باشد که تقریبا همه بچه ها نسبت به انجام تکالیف مدرسه شان بی علاقه هستند و به روشهای مختلف میخواهند از این کار شانه خالی کنند. بچه ها بعد از مدرسه و ساعتها نشستن و گوش دادن به حرف معلمشان، دوست ندارند در خانه هم این تجربه را تکرار کنند و به مطالعه بپردازند. پس تلاش نکنید فرزندتان از انجام تکالیفش لذت ببرد و این واقعیت ساده را بپذیرید تا احساسات او را بهتر درک کنید. با دانستن این حقیقت حال باید قدم دوم را بردارید. هرگز فرزندتان را مجبور نکنید مداد را در دستش بگیرد و تکالیفش را انجام دهد. همچنین مجبورش نکنید درست بعد از بازگشت از مدرسه قبل از هرچیز اول تکالیفش را انجام دهد و بعد بازی کند بلکه او را تشویق کنید در ساعتی که خستگی اش برطرف شده این کار را با میل خودش انجام دهد.

آموزش لذت بخش کردن مشق شب و تکالیف دانش آموزان

تکالیف مدرسه مشکل فرزندتان است نه شما

وظیفه شما به عنوان والدین فراهم کردن یک بستر مناسب برای فرزندتان است که او در فراغ خاطر به انجام تکالیفش بپردازد. حرص خوردن و فریاد زدن سر فرزندتان جزو وظایف نیست بلکه انجام تکالیف مدرسه جزو وظایف فرزندتان است که باید به تنهایی اما با نظارت غیرمستقیم تان از پس آن بربیاید.

 تکالیف دانش اموزان
آموزش لذت بخش کردن مشق شب و تکالیف دانش آموزان

کلمه تکلیف مدرسه را حذف کنید

کلمه مشق شب و تکلیف مدرسه را از دایره لغاتتان بردارید و به جای آن از واژه مطالعه کردن استفاده کنید. با جایگزین کردن این جمله حتی روزهایی که فرزندتان تکلیفی هم ندارد موظف است که ساعاتی را به مطالعه اختصاص دهد. با همین جایگزینی لغوی ساده حس منفیای که در مورد تکلیف شب وجود دارد را از بین بردها ید و انگیزه فرزندتان را برای مطالعه بیشتر کرده اید.

آموزش لذت بخش کردن مشق شب و تکالیف دانش آموزان -آکامشق شب
آموزش لذت بخش کردن مشق شب و تکالیف دانش آموزان

ساعت مشخصی را برای تکالیفش در نظر بگیرید

با موافقت فرزندتان با یکدیگر زمانی را تعیین کنید که در آن ساعت به انجام تکالیفش بپردازد. اجازه بدهید خود او هم نظر بدهد. اگر فرزندتان تا مدت مشخصی در این ساعت مقرر شده مطالعه کند به تدریج این کار باعث ایجاد عادت در او خواهد شد و در مواقعی که واقعا تمایلی به مطالعه ندارد به خاطر سر رسیدن ساعات مطالعه حتما به این کار خواهد پرداخت. قبل از رسیدن زمان مطالعه از چند دقیقه قبل به او یادآوری کنید و از او بخواهید میز مطالعه اش را برای انجام تکالیفش مرتب کند. به فرزندتان در آماده کردن مقدمات مطالعه اش کمک کنید و ساعت مطالعه را در نظرش بسیار جدی و مهم نشان دهید.

 تکالیف دانش اموزان
آموزش لذت بخش کردن مشق شب و تکالیف دانش آموزان

در صورت نیاز کمک کنید

اگر فرزندتان حین انجام تکالیف مدرسه اش به شما گفت نمیتواند این کار را انجام دهد به او بگویید هر قدر در توانش است تکالیفش را به اتمام برساند اما مسئولیت این کار نیمه تمام تنها به عهده اوست. اجازه بدهید فرزندتان در همین سنین کم نتیجه و تبعات رفتارهای خود را مشاهده کند. مطمئنا بازتاب نظر معلم و دیگر همکلاسی هایش به تدریج او را نسبت به انجام تکالفیش متعهد و مصمم خواهد کرد.

آموزش لذت بخش کردن مشق شب و تکالیف دانش آموزان -آکامشق شب
آموزش لذت بخش کردن مشق شب و تکالیف دانش آموزان

مدیریت زمان را به او یاد بدهید

اگر فرزندتان انجام تکالیف مدرسه اش را به بعد از شام موکول کرد با او در مورد مدیریت زمان و اولویت انجام کارهای مهم صحبت کنید. اگر نپذیرفت و روی نظر خود پافشاری کرد، اجازه بدهید چند بار این کار را انجام دهد و شانس این تجربه را داشته باشد. بدون تردید به دلیل نداشتن انرژی برای ساعات پایانی شب، زمان مناسب تری را برای حل تکالیف مدرسه اش انتخاب خواهد کرد.

منبع :