آکاایران: علت لکنت زبان کودکان چیست؟ + درمان لکنت زبان
ضربه های شدید و شوک عاطفی می تواند علت لکنت زبان کودکان باشد. گفتار درمانی از راه های درمان لکنت زبان است. لکنت زبان نوعی اختلال گفتاری است.

به "اختلالات روانیِ گفتار" و الگوی زمانی طبیعی آن که حرف زدن را دشوار می کند لکنت زبان گفته می شود. این اختلال در ابتدا موقت، لحظه ای و نا آشکار است و به تدریج بصورت مزمن در می آید. این اختلال به طور عمده و جز در موارد استثنایی در دوران خردسالی (بین سنین ۲ تا ۴ سالگی) شروع شده و یک پدیده خاص دوران کودکی است. این اختلال بطور کلی در ۹۸٪ موارد قبل از ۱۰ سالگی آغاز شده و به تدریج استقرار می یابد. این اختلال از مهم ترین و متداولترین اختلالات تکلمی است. بازه زمانی دیگری که می تواند باعث بروز این اختلال گردد سنین ۶ تا ۷ سالگی است که این دوره مصادف با زمان آغاز مدرسه است و به لحاظ ویژگی های عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص، این دوره موقعیت مناسبی است برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی هستند. در بعضی از موارد در دوران بلوغ نیز افرادی که قبلا به نحوی دچار این اختلال بوده اند، دچار لکنت زبان می شوند.


علت بروز لکنت زبان جیست؟

در واقع علت بروز این اختلال در کودکان تا کنون بطور دقیقی روشن نشده است. اما چیزی که تا حدودی مشخص است، آن است که این اختلال نمی تواند علت واحدی داشته باشد. بلکه همواره معلول علت بدنی، عاطفی، اجتماعی و یا ترکیب این عوامل است. بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی از ناراحتی های عصبی و ناسازگاری های اجتماعی هستند. اما تشخیص اینکه آیا اینگونه ناراحتی های روانی علت این اختلال است و یا لکنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی است، بسیار مشکل است. در بعضی از مواقع ممکن است این اختلال حاصل نارسایی ها و اختلالات دستگاه عصبی باشد و یا در مواردی از زمان کودکی در اثر بعضی ناهنجاری های خفیف فیزیولوژیکی پدید می آید.

سن، شرایط و ویژگی های بلوغ در تغییر شکل یا تشدید لکنت مؤثر است. جنسیت نیز در ابتلا به این اختلال موثر است به طوری که در میان پسران بیشتر از دختران است. تحقیقات نشان می دهد که در حدود ۷۰ درصد برای پسران و ۳۰ درصد برای دختران این اختلال رخ داده است. کندی زبان در جایی پیش می آید که دستگاه های تکلم انسان دچار پاره ای از تشنج هاست؛ از این رو ادای کلمات ناگهان به مانع برخورد می کند و پیوسته مکثی در میان صحبت روی می دهد. به هنگام چنین رویدادی معمولاً انسان حرفی را که روی آن مکث ایجاد شده است، چندبار تکرار می کند. در زیر به عواملی که می تواند باعث بروز این اختلال گردد اشاره می شود:

 • ضربه های شدید و شوک های عاطفی و روانی
 • احساس تهدید و ناامنی در خانواده
 • تنبیه بدنی در مدرسه و خانه
 • انتقاد شدید از کودک در هنگام زبان باز کردن
 • اصرار والدینِ کودک چپ دست برای استفاده از دست راست
 • تکرار والدین و اطرافیان در موقعی که کودک کلمات را نادرست بیان می کند.
 • ابتلا به بیماری های شدید عفونی
 • آسیب های قبل از تولد، حین تولد و دوران کودکی


ویژگی افرادی که لکنت زبان دارند چیست؟

ویژگی های خاص این اختلال در افراد مختلف بسیار متغیر است. برخی از افراد در تلفظ هجاها مشکلاتی دارند و برخی دیگر، نخستین تکرارها و تردیدها را با شکلک ها و یا حرکاتی در قسمت های مختلف بدن به همراه دارند. (مانند: چشمک زدن، تیک های مختلف، لرزش لب ها یا چهره، تکان دادن سر، حرکت های تنفسی، گره کردن مشت ها و…). همچنین اغلب دیده می شود که فرد دستخوش یک حالت هیجانی مانند: ترس، خشم و شرم و…می شود. تحقیقات نشان داده اند که استرس و اضطراب، لکنت زبان را تشدید می کند.

علت لکنت زبان کودکان چیست؟ + درمان لکنت زبان -آکااختلالات عصبی


انواع لکنت زبان

لکنت کلونیک یا حالت تکراری در بیان کلمه: در این نوع از لکنت زبان، کودک یک سیلاب از کلمه را که معمولاً اولین سیلاب کلمه است، با سرعت و تشنج تکرار می کند. مثلاً کلمه پدر را به این شکل بیان می کند: پ پ پ پدر.

لکنت تونیک یا توقف در تلفظ: در این حالت در فعالیت عضلات تلفظی چند ثانیه توقف و سکون بوجود می آید و کودک دچار وقفه در تلفظ و ادای کلمه همراه با فشار، کوشش و حرکات خاصی است. کودک مبتلا به این لکنت برای ادای کلمه شدیداً به خودش فشار می آورد و پس از لحظاتی سکون بطور ناگهانی و با تشنج کلمه را ادا می کند.

مراحل مختلف لکنت: کودکانی که دچار این اختلال هستند معمولاً و از بدو پیدایش لکنت تا مرحله نهایی مراحل مختلفی را به شرح زیر می گذراند.

لکنتی که کودک پذیرفته است: کودک در این مرحله متوجه می شود که برخی از حروف و کلمات را بطور غیرطبیعی تکرار می کند. اما به نظر می رسد که نگران حالت گویایی خودش نیست. کودک از این که اختلال تکلمی دارد ناراحت نبوده و رنجی نمی برد و کوششی هم برای رفع آن نمی نماید. در این مرحله، لکنت کودک معمولاً همراه با اختلالات تنفسی و یا علایم و عوارض بیماری نیست. نوع لکنت کودک در این مرحله بیشتر از لکنت تکراری است و به همین دلیل در این حالت برنامه های گفتار درمانی مؤثر است.

لکنتی که کودک در برابر آن واکنش نشان می دهد (لکنت پس رانده): بتدریج که کودک بزرگ شده و دامنه مکالمات وسیع تر می شود به واسطه رفتارهای خاص و فشارهایی معمولاً از سوی همسالان، والدین و معلمان متوجه می شود، که کودک بطور قابل توجهی با تعجب و گاه همراه با دلسردی نسبت به چگونگی اختلالات گویایی خود عکس العمل نشان می دهد. مثلاً به محض اینکه برخی از اعضای فامیل و نزدیکان و اطرافیان کودک متوجه می شوند که او لکنت دارد، رفتارها و واکنش های مختلفی نشان می دهند. وی این واکنش ها را درک کرده و بالطبع عدم اطمینان و تنش عضلانی او بیشتر می شود.

لکنت پیچیده و شدید: بتدریج که حرکات و رفتار ضمنی همراه با لکنت به صورت غیرارادی ظاهر می گردد، شدت لکنت افزایش می یابد. به نحوی که کودک نسبت به همه موفقیت ها و به همه کلمات و همه اصواتی که با عدم روانی و سلامت او در صحبت توأم می شوند، حساسیت و نگرانی پیدا می کند. در این شرایط، لکنت خود روز به روز پیچیده تر و شدیدتر می شود. بطوری که هر چقدر بیشتر نسبت به موفقیت ها، کلمات و جملات از خود نگرانی و ترس نشان می دهد، لکنت او بیشتر می شود و هر چقدر لکنت او بیشتر می شود نگرانی و ترس او از شرایط و موقعیتها و کلمات و اصوات افزایش می یابد.


روش های اصلاح و درمان لکنت زبان

امروزه از روش های مختلفی برای اصلاح، درمان و بازپروری اختلالات گویایی استفاده می شود. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

روش های زبانی یا تلفظی: برای انجام این عمل بهترین هماهنگی ها بین حنجره، گونه ها، زبان و لب ها لازم است؛ اما همین که در این هماهنگی خللی ایجاد شود، زبان به لکنت می افتد. پیش از سن ۴ یا ۵ سالگی به ندرت معلوم می شود که کودک لکنت زبان دارد. کندی زبان بر اثر اختلال های بدنی یا برآشفتگی های عاطفی، در انسان رشد می یابد. گویا بتوان در پاره ای موارد، کند زبانی را از راه آموزش برطرف کرد؛ یعنی به شخص مبتلا آموخت که چگونه آهسته آهسته چیزی را بخواند؛ آهسته آهسته و با توجه خاص به حرف زدن خود، سخن بگوید و هر هجایی را با کمال دقت ادا کند. همچنین به وی می آموزند چگونه به هنگام بند آمدن زبانش، تنفس خود را تنظیم کند. به هر حال، درمان لکنت زبان باید به کمک متخصص گفتار درمانی انجام گیرد. این نکته نیز بسیار قابل توجه است که نباید مبنای عاطفی را در کند زبانی نادیده گرفت.

روش دو جانبه یا مکمل: در این روش به بازپروری و پرورش جنبه های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می شود. این روش بیشتر در مورد کودکان ۳ تا ۷ ساله استفاده می شود و معمولاً نتایج ثمر بخشی دارد. هدف این روش در واقع پرورش دوگانه ای از قدرت و صحت تفکر، قدرت و صحت بیان است. به عنوان مثال برای نیل به این منظور به کودک می آموزند که افکار خود را اصلاح و روشن دریابد، فقط افکار واضح و روشن خود را به زبان جاری نماید و کلمات و جملات را دقیق و رسا بازگو نماید.

روش های روان درمانی: این روش ها بویژه در مورد افرادی که دچار کشمکش های عاطفی و اختلالات روانی عصبی هستند بکار می رود. روش روان درمانی برای کودکان سنین پایین ثمر بخش نیست.

روش دارو درمانی: برخی اعتقاد دارند که یکی از عوامل لکنت، تنش ها و اضطراب و هیجانات عاطفی است؛ لذا داروهای آرام بخش می توانند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی به دور داشته و در نتیجه اختلال او را تقلیل دهند.

روش خود درمانی: این روش که در واقع می تواند نوعی روش رفتار درمانی نیز تلقی شود، بر این اساس استوار است که فرد لکنتی با انگیزه قوی و ایجاد تغییرات لازم در زمینه بازخوردها و نگرش هایش نسبت به لکنت خود به برنامه ای منظم، مشخص و بطور جدی و مصمم تلاش کند که اختلال گویایی خود را اصلاح کند.

علت لکنت زبان کودکان چیست؟ + درمان لکنت زبان -آکااختلالات عصبی


اگر کودک لکنت زبانی دارید اصلا نگذارید که کودک بفهمد لکنت دارد وگرنه کارتان بعدا سخت می شود. دلیلش این است که وقتی کودک نمی داند این اختلال را دارد پس مشکل کمبود اعتماد به نفس هم ندارد ولی اگر بفهمد لکنت دارد آن وقت در صدد رفع مشکل برمی آید ولی چون نمی تواند درستش کند، اعتماد به نفسش مرتبا کم می شود.


چند نکته بسیار کاربردی برای افرادی که لکنت زبان دارند:

 • قبل از صحبت کردن خودتان را برای صحبتی با سرعت کم آماده کنید و در هنگام صحبت، سرعت صحبت کردن را تا جایی که امکان دارد کم کنید.
 • ارتباط بصری خود را با شخصی که صحبت می کنیدحفظ نمایید.
 • سعی نمایید با وارسی و تجزیه و تحلیل دقیق، حرکات ناموزون عضلات دستگاه گویایی خودتان را به هنگام بروز لکنت مشخص نمایید.
 • سعی کنید با صدای خیلی رسا و موزون و بدون اینکه تلفظ غیرطبیعی مصنوعی داشته باشید صحبت نمایید.
 • جملاتی که می خواهید بگویید از قبل آماده نکنید و مرور نکنید.
 • فرد دارای لکنت فرض نکند فردی که قرار است با او صحبت کند رئیس جمهور یا وزیر جنگ است، او را مهم تلقی نکند.
 • وقتی عصبی می شوید مثلا بحث تندی کرده اید تا چند ساعت بعد از آن خیلی کم صحبت کنید و سعی کنید که سکوت کامل کنید تا حالت عصبی شما تنزل یابد؛ چون حالت عصبی در انسان مانند تابعی نزولی است که با گذشت زمان فروکش می کند. ولی اگر بعد از حالت عصبی خود شروع به صحبت کنید مطمئنآ دارای لکنت زبان شدید هستید و اعتماد به نفسی که این همه برایش تلاش کردیده اید لطمه می بیند ولی چند ساعت سکوت، قضیه را ختم به خیر می کند.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

منبع :