آکاایران: تغذیه اطفال بر چه اساسی تعیین می شود بهترین روش های موثر برای افزایش رشد آن ها به وسیله تغذیه کدامند والدین از چه موارد خوراکی در این زمینه باید بهره بگیرند

کمبود آهن یکی از شایع ترین موارد سوء تغذیه در میان کودکان آمریکایی است و در سطح جهانی در رتبه اول قرار دارد. عملکرد ضعیف کودکان در مدرسه یکی از نشانه های کمبود آهن است.

کودکان بعد از مدرسه نیاز به به دست آوردن انرژی دوباره دارند. برای اینکه کودکتان برای کارهای بعد از مدرسه و انجام تکالیفش شارژ شود، این مواد را فراموش نکنید.
آب
بسیاری از والدین از اینکه کودکان در طول ساعات مدرسه اینقدر کم آب می نوشند، متعجب می شوند. آب از جمله مواردی است که اغلب نادیده گرفته می شود. این در حالی است که کودکان در حالت دی هیدراته یا کمی آبی در مدرسه می چرخند. کم آبی بدن، حتی در حالت خفیف باعث افزایش بی توجهی، بی حالی و تحریک پذیری کودک می شود. به علاوه، کم آبی موجب ایجاد حس گرسنگی کاذب در کودک شده و او را به خوردن مواد غذایی بی ارزش وا می دارد.
غلات سبوس دار غنی شده
حتی اگر کودک قبل از مدرسه یک صبحانه کامل خورده باشد، غلات سبوس دار غنی شده گزینه مناسبی برای میان وعده است. غلات سبوس دار سرشار از فولات و کربوهیدرات های پیچیده است و پروتئین مورد نیاز کودک را تامین می کند. به گزارش مؤسسه ملی بهداشت، غلات غنی شده منبع ویتامین B12 است و به تقویت حافظه کودک کمک می کند. سعی کنید از غلات سبوس دار در کنار کشمش و بادام زمینی استفاده کنید.
شام
هوشمندانه غذا خوردن در وعده شام از اهمیت بسیاری برخوردار است. شام به طور معمول تنها وعده غذایی است که در آن کودکان با بزرگسالان غذا می خورند و می توانند مواد غذایی مختلفی را امتحان کنند. متخصصان تغذیه بر این باورند که گفته های والدین تاثیر چندانی ندارد و کودکان معمولا غذاهایی را می خورند که پدر و مادر در حال خوردن آن هستند.
گوشت
کمبود آهن یکی از شایع ترین موارد سوء تغذیه در میان کودکان آمریکایی است و در سطح جهانی در رتبه اول قرار دارد. عملکرد ضعیف کودکان در مدرسه یکی از نشانه های کمبود آهن است. حتی کمبود جزئی آهن نیز می تواند به کاهش عملکرد شناختی در کلاس منجر شود. این کمبود در درجه اول بر سطح تمرکز و توجه کودک اثر می گذارد.
گوشت بدون چربی یکی از بهترین منابع آهن است. مقدار مصرف گوشت اهمیت چندانی ندارد. اگر در روز یک اونس گوشت بخورید، تفاوت قابل توجهی در میزان جذب آهن از منابع دیگر ایجاد خواهد شد. به علاوه، گوشت سرشار از روی است. حتی کمبود جزئی روی نیز باعث بروز اختلالات حافظه می شود.
صرف نظر از نوع غذا، تنوع مواد غذایی همان چیزی است که سطح تغذیه کودکان را بهبود می بخشد. بیشتر والدین از مواد غذایی سالم مانند سیب و هویج برای سیر کردن کودکان استفاده می کنند، به طوری که فراموش می کنند غذاهای دیگری نیز برای خوردن وجود دارد که کودکان از آنها لذت می برند. کرفس و شلیل، یا لوبیا و تمشک گزینه های مناسبی هستند. بنابراین، به جای مقاومت در برابر علایق گوناگون کودک، از مواد مغذی متنوع در وعده های غذایی او استفاده کنید.


منبع :