آکاایران: روش های پیشگیری از مننژیت در کودکان و نوجوان

پیشگیری از مننژیت به کمک بهبود سیستم ایمنی بدن

سالم و قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها از جمله مننژیت پیشگیری کند. نکات زیر می توانند باعث سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن شود:

یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه ها و سبزیجات داشته باشید.
خواب کافی داشته باشید.
به صورت منظم ورزش کنید.
از مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل اجتناب کنید.

پیشگیری از مننژیت به کمک جلوگیری از گسترش بیماری

امکان ابتلا به مننژیت از طریق تماس با اشیاء فرد بیمار و یا تنفس هوایی که فرد بیمار استنشاق کرده است وجود ندارد زیرا که این باکتری در بیرون از بدن انسان قادر به ادامه ی حیات نیست. اما امکان ابتلای شما به مننژیت از طریق تماس نزدیک و طولانی مدت با فرد آلوده وجود دارد. باکتری مننژیت در پشت بینی و گلو زندگی می کند و 10 تا 25 درصد افراد جامعه ناقل این بیماری هستند.

رعایت بهداشت فردی می تواند به پیشگیری از گسترش این بیماری کمک کند:

از مواد غذایی، بطری آب و ظروف غذای مشترک استفاده نکنید.
از حوله و لباس های دیگران استفاده نکنید.
از رژ لب ها به طورت اشتراکی استفاده نکنید.
دستهای خود را به صورت مرتب با آب و صابون بشویید.

به یاد داشته باشید که: یک فرد مبتلا به مننژیت می تواند تا 24 ساعت بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک هم ناقل بیماری باشد. اگر حدس می زنید که نوجوان شما در معرض یک فرد مبتلا به مننژیت قرار گرفته است به پزشک مراجعه کنید و در مورد لزوم مصرف آنتی بیوتیک از وی سوال بپرسید. ممکن است چند روز مصرف آنتی بیوتیک باعث پیشگیری از ابتلای نوجوان شما به مننژیت شود.

پیشگیری از مننژیت به کمک واکسن

مننگوکوک اصلی ترین عامل به وجود آورنده ی بیماری مننژیت در نوجوانان و جوانان است. موسسه ی CDC توصیه می کند که این واکسن در تمام نوجوانان 11 تا 18 سال مصرف شود. این واکسن اغلب در سن 11 تا 12 سالگی به نوجوانان داده می شود. البته تزریق این واکسن برای افراد دیگری از جمله موارد زیر نیز توصیه می شود:

هر کسی که در زمان شیوع مننژیت در معرض ابتلا به آن قرار دارد.
هر کسی که قصد مسافرت به مکانی را دارد که در آنجا ابتلا به مننژیت شیوع دارد.
استخدامی در سازمان ها و ارگان های نظامی
افرادی که به برخی از بیماری های اختلال در سیستم ایمنی بدن مبتلا هستند.
افرادی که تحال خود را از دست داده اند و یا تحال آسیب دیده دارند.

آگر قرار است که نوجوان شما به یک اردوی بیرون از شهر برود و مجبور است در بیرون از منزل بخوابد حتما مطمئن شوید که واکسن مننژیت را دریافت کرده است. خوابگاه ها و قرار گرفتن در کنار سایر افراد که ممکن است مستعد و یا مبتلا به مننژیت باشند می تواند سلامت نوجوان شما را به خطر بیاندازد.

منبع :