آکاایران: به تازگی دانشمندان دریافتند که نوعی پروتئین در شیر وجود دارد که می تواند بیماری ایدز در نوزادی مبتلا با اچ آی وی را درمان کند. در حال حاضر دانشمندان در حال آزمایش شیوه جدیدشان بر روی خوک های نوزاد هستند و تا به اینجا دریافته اند Ritonavir توسط این پروتئین در شیر به اندازه کافی به بدن تحویل داده می شود. محققان امیدوارند این شیوه، کارکردی بالقوه علیه ایدز ارائه دهد اما آن ها هنوز درمان های بالینی بر روی انسان را آغاز نکرده اند.

دستاورد دانشمندان کالج علوم کشاورزی دانشگاه پنسیلوانیا حائزاهمیت است چون سازمان بهداشت جهانی تخمین زده 3.4 میلیون کودک در جهان مبتلا به ایدز هستند. 9 نفر از هر 10 کودک بیمار در کشورهای زیر صحرای افریقا زندگی می کنند و با دسترسی محدود به منابع دست و پنجه نرم می کنند. در این کشورها درمان های کارآمد هنوز به صورت عام در دسترس نیستند و متخصصان بین المللی علم پزشکی اعلام کرده اند کمتر از یک سوم کودکان مبتلا به ایدز در سراسر جهان داروی ضدویروسی دریافت می کنند.

یکی از داروهایی که بیش از همه برای درمان و پیشگیری از عفونت اچ آی وی تجویز می شود، Ritonavir نام دارد و دارای عوارض جانبی نامطلوب و مشکلات مهم مصرف از راه دهان است. این دارو دارای ویژگی آب گریزی و حل پذیری پایین در آب است و این امر منجر به حل پذیری پایین آن در مایع دستگاه گوارش بدن می شود. این دارو که برای درمان نوزادان با بیش از یک ماه سن به کار می رود، 43 درصد اتانول دارد و دارای مزه ای وحشتناک است. همچنین، Ritonavir هنگام تماس با معده، موجب تهوع، مسمومیت و اسهال می شود.

بنابراین، دانشمندان باید فرمولبندی جدیدی جهت استفاده آن برای کودکان و غلبه بر حل پذیری پایینش در آب ارائه دهند تا مصرف از راه دهان آن را برای نوزادان و کودکان ارتقا بخشند. به منظور حل این مشکل، تیم علمی گروهی از پروتئین ها به نام celled caseins در شیر گاو را بررسی کرد. پروتئین های Casein، تجمع های کروی موسوم به casein micelles تولید می کنند که مسئول رنگ سفید شیر هستند. مولفه casein micelles در شیر پستانداران، سیستم های تحویل طبیعی آمینواسیدها و کلسیم از مادر به نوزاد هستند و دانشمندان حاضر در این تحقیق معتقد بودند این مولفه شاید بتواند مولکول های Ritonavir را نیز به بدن بیماران نوزاد تحویل دهد.

آنچه آن ها دریافتند این بود که پروتئین مزبور قادر به حمل مولکول هایی است که حل پذیری پایینی در آب دارند. چنین مولکول هایی همچنین وزن مولکولی پایینی دارند و مانند Ritonavir بسیار از آب گریزانند. محققان پی بردند قراردادن شیر در معرض هموژناسیون با فشار فوق بالا، ویژگی های اتصالی پروتئین های casein micelles را افزایش می دهد.

شیر معمولی با فشار بین 10 تا 15 مگاپاسکال هموژنیزه می شود اما در این تحقیق، شیر با فشار بین 400 و 500 مگاپاسکال هموژنیزه شد و این موضوع کیفیت های اتصالی پروتئین casein micelles برای متصل شدن به مولکلول های دارویی را ارتقا داد در نتیجه این قابلیت اتصال افزایشی مولکول ها، می توان از نوعی پودر شیر حاوی Ritonavir به عنوان فرمولاسیون شیر نوزاد استفاده کرد که سیستم انتقالی را برای دارویی از این دست ارائه می دهد که زیاد در آب حل پذیر نیست.

منبع :