آکاایران: دکتر سیدبهمن قادریان در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از علل کم کاری تیروئید در نوزادان، وجود نقایص ژنتیکی در ساخت هورمون تیروئیدی از بدو تولد است. نقص ژنتیکی موجب می شود نوزادانی که به تازگی متولد می شوند از ابتدای زندگی با کمبود هورمون تیروئید مواجه شوند.

آکاایران: پیشگیری از بروز اختلالات ذهنی با درمان کم کاری تیروئید در نوزادان


وی با بیان این که درمان کم کاری تیروئید در دوران نوزادی بسیار حائز اهمیت است، افزود: از آنجا که مغز جنین در چند ماه اول شروع به رشد می کند و تقریبا تا درصد رشد مغز در دو سال اول زندگی است، بنابراین اگر نوزاد تحت درمان کم کاری تیروئید در دوران نوزادی قرار نگیرد، شاهد ایجاد عقب ماندگی های ذهنی در این افراد خواهیم بود.


قادریان گفت: متاسفانه بسیاری از بیمارانی که از اختلالات ذهنی رنج می برند، یکی از عوامل موثر در این وضعیت آنها، درمان نشدن کم کاری تیروئید در دوران نوزادی بوده است.


این فوق تخصص غدد اظهار کرد: اختلالات ذهنی، اختلالات آی کیو و ناتوانایی فهم مطالب از جمله مواردیست که از یک کم کاری تیروئیدی ساده در دوران نوزادی شروع می شود و این درحالیست که می توان با درمانی بسیار ساده از بروز این عوارض جلوگیری کرد.


قادریان با بیان این که درمان در دو طیف نوزادان و زنان باردار بسیار حائز اهمیت است، گفت: عدم رشد مغزی نوزادان و درمان اختلالات ذهنی جبران ناپذیر است، اما خوشبختانه در کشور ما غربالگری برای تمام نوزادان تازه متولد شده از نظر آزمایش های تیروئیدی انجام می شود.


وی افزود: پیش از این خانواده ها مساله اختلالات ذهنی و اهمیت آزمایش های تیروئیدی را جدی نمی گرفتند و تصور می کردند که این یک مساله ژنتیکی است و اهمیت زیادی ندارد، اما خوشبختانه از زمانی که آزمایش های تیروئید به شکل غربالگری برای تمام نوزادان متولد شده انجام می شود، این مساله کمتر شده است.


وی اظهارکرد: البته مشکلی که پس از تشخیص کم کاری تیروئید در نوزادان وجود دارد، این است که برخی از خانواده ها تصور می کنند درمان تجویزی پزشک، درمانی موقتی است لذا در ادامه روند درمان، سهل انگاری می کنند. این در حالی است که اگر درمان به خوبی و با دقت از سوی خانواده ها دنبال شود، از بروز اختلالات ذهنی در نوزاد به طور 100 درصد جلوگیری خواهد شد.

منبع :