آکاایران:  

آکاایران: علت پیدایش تب کودکان + راههای پایین آوردن تب (قسمت اول)

 

 احتمالاً برایتان پیش آمده و که وقتی نیمه های شب برای سر زدن پیش فرزندتان می روید، ببینید که بدنش داغ شده و عرق کرده است. پیشانی فرزندتان داغ است و بلافاصله حدس می زنید که تب داشته باشد اما نمی دانید که در چنین موقعیتی چه باید بکنید. آیا باید درجه حرارت بدنش را اندازه بگیرید یا به دکتر زنگ بزنید؟
تب در بچه های سالم معمولاً نشانه چیز خاصی نیست. بااینکه وقتی حرارت بدن فرزندتان بالا می رود کمی می ترسید اما تب به خودی خود هیچ آسیبی به دنبال ندارد و می تواند حتی چیز خوبی هم باشد—تب معمولاً راهی است که بدن با عفونت ها می جنگد. و همه تب ها نیاز به درمان ندارند. اما تب بالا می تواند موجب ناراحتی کودک شود و مشکلاتی مثل کم آب شدن بدن را تشدید کند.
در زیر اطلاعات بیشتری درمورد تب، راه اندازه گیری و درمان آن و اینکه چه زمان نیاز به مراجعه به پزشک است، در اختیارتان قرار می دهیم.
واقعیت هایی درمورد تب
تب زمانی اتفاق می افتد که ترموستات داخلی بدن حرارت را به بالاتر از سطح عادی می رساند. این ترموستات در بخشی از مغز قرار گرفته است که هیپوتالاموس نامیده می شود. هیپوتالاموس می داند  درجه حرارت بدن چه مقدار باید باشد (معمولاً حدود 98.6 درجه فارنهایت یا 37 درجه سلسیوس) و به بدن پیام می فرستد که آن را به آن درجه برساند.
درجه حرارت بدن اکثر افراد در طول روز کمی تغییر می کند: صبحها معمولاً کمی پایینتر است و عصرها کمی بالاتر می رود و درطول فعالیت، بازی و ورزش هم نوسان می یابد.
بااینحال گاهی اوقات هیپوتالاموس درمقابله با یک عفونت، بیماری یا هر دلیل دیگری، درجه حرارت بدن را بالاتر می برد. پس چرا هیپوتالاموس به بدن می گوید درجه حرارت بدن را تغییر دهد؟ محققان بر این باورند که بالا بردن درجه حرارت راهی است که بدن از طریق آن میکروب هایی که موجب بیماری و عفونت هستند را می کشد و باعث می شود که بدن محل چندان راحتی برای آنها نباشد.
علت پیدایش تب
خیلی مهم است که به خاطر داشته باشید که تب به خودی خود بیماری نیست—معمولاً می تواند یک علامت برای بیماری یا مشکل خاص در بدن باشد. تب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:
عفونت: اکثر تب ها در اثر یک بیماری یا عفونت خاص در بدن ایجاد می شوند. تب به بدن کمک می کند با تحریک مکانیزم های دفاعی طبیعی بدن، با عفونت ها مقابله کند.
پوشیدن لباس زیاد: نوزادان، مخصوصاً نوزادان تازه متولدشده، اگر زیاد لباس بپوشند یا در محلی گرم قرار گیرند، تب می کنند زیرا به اندازه بچه های بزرگتر نمی توانند درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند. اما ازآنجاکه تب در نوزادان می تواند نشانه یک عفونت جدی باشد، حتی نوزادانی که زیاد لباس پوشیده اند هم باید توسط پزشک معاینه شوند.
واکسن ها: بچه ها و نوزادان گاهی بعد از واکسن دچار تب خفیف می شوند.
بااینکه دندان درآوردن هم باعث بالا رفتن جزئی دمای بدن می شود، اما اگر درجه حرارت بدن کودک بالاتر از 100 درجه فارنهایت (37.8 درجه سلسیوس) شود،  نمی تواند دلیل اصلی تب باشد.
وقتی تب نشانه مسئله ای جدی است
در گذشته، دکترها توصیه می کردند تب را فقط براساس درجه حرارت درمان کنند. اما امروزه اعتقاد دارند که درمان باید هم براساس درجه حرارت و هم وضعیت عمومی کودک انجام گیرد.
بچه هایی که درجه حرارت بدنشان پایینتر از 102 درجه فارنهایت (37.9 درجه سلسیوس) است معمولاً نیازی به دارو ندارند نگراینکه احساس ناراحتی کنند. این قانون یک استثنا دارد: اگر نوزادی سه ماهه یا کوچکتر دارید که درجه حرارت مقعدی او 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس) یا بالاتر است، به دکتر مراجعه کرده و یا فوراً به بخش اورژانس بیمارستان بروید.حتی یک تب خفیف می تواند نشانه یک عفونت جدی در بدن نوزادان باشد.
اگر نوزادتان سه ماهه تا سه ساله است و تبی حدود 102.2 درجه فانهایت (39 درجه سلسیوس) یا بالاتر دارد، با دکتر تماس بگیرید تا ببینید نیازی به مراجعه به دکتر یا بیمارستان هست یا خیر. برای بچه های بزرگتر، رفتار و فعالیت او را نیز باید مدنظر قرار دهید. رفتار فرزندتان می تواند علامت خوبی از وضعیت او باشد و نشان دهد که تب در اثر یک مشکل کوچک ایجاد شده یا نیاز به دیدن دکتر است.  

علت پیدایش تب کودکان + راههای پایین آوردن تب (قسمت اول)  -آکاعلت پیدایش تب کودکان + راههای پایین آوردن تب (قسمت اول)  -آکا

تب زمانی اتفاق می افتد که ترموستات داخلی بدن حرارت را به بالاتر از سطح عادی می رساند

 
در موارد زیر احتمالاً بیماری چندان جدی نیست:
• کودک هنوز میل به بازی دارد.
• وضعیت خوردن و آشامیدن او بی اشکال است.
• هوشیار است و به شما لبخند می زند.
• رنگ پوست او عادی است.
• وقتی دمای بدنش پایین می آید ظاهراً خوب به نظر می رسد.
و زیاد نگران بچه ای که تب دارد و میلی به غذا خوردن ندارد نشوید. این در بیماری ها و عفونت هایی که موجب تب می شوند بسیار متداول است. برای بچه هایی که به طور طبیعی آب می خورند و ادرار دارند، نخوردن غذا کاملاً طبیعی است.
این تب است؟
یک بوسه کوچک روی پیشانی یا گذاشتن دستتان بر روی پوست کودک برای اینکه بفهمید فرزندتان تب دارد یا نه کافی است. اما این روش برای گرفتن درجه حرارت بدن به فردی که اینکار را انجام می دهد بستگی دارد و دمای دقیقی به شما نمی دهد.
برای تایید تب از یک دماسنج مطمئن استفاده کنید. در موراد زیر می توان گفت که کودک تب دارد:
• اندازه گیری مقعدی 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سلسیوس)
• اندازه گیری دهانی 99.5 درجه فانهایت (37.5 درجه سلسیوس)
• اندازه گیری زیربغلی 99 درجه فانهایت (37.2 درجه سلسیوس)
اما شدت تب نمی تواند نشانه شدت بیماری باشد. یک سرماخوردگی ساده یا هرعفونت ویروسی دیگر می تواند تب به مراتب بالاتری ایجاد کند (204-203 درجه فانهایت/40-38.9 درجه سلسیوس) اما معمولاً نشانه مشکل حادی نیست. و عفونت های جدی هم ممکن است اصلاً تب ایجاد نکنند، مخصوصاً در نوزادان.
ازآنجاکه تب بالا و پایین می شود، وقتی بدن سعی می کند گرمای اضافی ایجاد کند و درجه حرارت آن بالا رود، ممکن است کودک دچار لرز شود. وقتی بدن  برای پایین آمدن حرارت خود، شروع به دفع عرق اضافی می کند، کودک عرق می کند.
گاهی اوقات بچه هایی که تب دارند تندتر از حالت عادی نفس می کشند و ممکن است ضربان قلبشان هم سریعتر شود. اگر کودکتان دچار مشکل تنفس شد، یا سریعتر از حالت طبیعی نفس می کشید یا حتی بعد از پایین آمدن تب هم وضعیت تنفس او همانطور باقی ماند، حتماً فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

علت پیدایش تب کودکان + راههای پایین آوردن تب (قسمت دوم)

 


3.65

منبع :