bxs1

در این مطلب از ابرتازه ها روش های درمان سرماخوردگی در کودکان را توضیح می دهیم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

درمان سرماخوردگی در کودکان ٬ راههای درمان سرماخوردگی

این کاملا طبیعی است که شما به عنوان پدر و مادر نگران ابتلای فرزندان تان به بیماری های معمول این فصل مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا و گلو درد باشید. با این حال آنچه مسلم است اینکه معمولا پیشگیری از این بیماری ها کار آسانی نیست و در نتیجه ابتلا به آن ها اجتناب ناپذیر خواهد بود. اگرچه اکثریت قریب به اتفاق نوزادان بعد از تولد و البته با تغذیه به وسیله شیر مادر کاملا اتوماتیک وار سیستم ایمنی بدن خود را تقویت می کنند اما این دلیل نمی شود که آن ها در برابر انواع ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا هم همواره مصون بمانند. معنی چنین چیزی این است که کوچولوی شما ممکن است قبل از جشن اولین سال تولدش بین ۶ تا ۸ مرتبه با این ویروس ها درگیر شود.

با کوچولوی سرماخورده چه کنیم؟

البته این قضیه می تواند جنبه مثبتی هم داشته باشد و آن اینکه فرزند شما در همین فاصله زمانی سیستم ایمنی بدن خود را برای سال های آینده قوی می کند و به واقع قدرت مقاومت خود را در برابر ویروس ها بالا می برد. شاید برای خیلی از والدین به خصوص آنهایی که به تازگی پدر و مادر شده اند این یک نگرانی جدی باشد که چطور با مشکل سرماخوردگی نوزادان خود و انواع و اقسام ویروس هایی که آن ها را تهدید می کند، مقابله کنند. لطفا نگران نباشید و یک نفس عمیق بکشید چون اوضاع آنقدرها هم که شما فکر می کنید بحرانی نیست!

۳ روز ابتدایی

اول از همه بهتراست بدانید که اگر فرزند دیگری هم در خانه دارید باید مراقب باشید چون سرماخوردگی در ۳ روز اول مسری است و می تواند به هر فرد دیگری هم منتقل شود. در ۳ روز کوچولوی شما بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید گریه و بدقلقی خواهد کرد، به طور محسوسی دچار کاهش اشتها خواهد شد و حتی ممکن است تب کند. یک نکته را فراموش نکنید و آن اینکه اگر فرزند شما زیر ۳ ماه است باید حتی برای تب ۳۸ درجه او را نزد پزشک اطفال ببرید و به توصیه های تلفنی اکتفا نکنید. در روز دوم وسوم شما شاهد آب ریزش بینی خواهید بود. معنی این آب ریزش بینی این است که سیستم ایمنی کودک شما دوباره فعال شده و مشغول مبارزه با سرماخوردگی است. آبی که از بینی کودک شما بیرون می آید شفاف است و معمولا در ۳-۲ روز اول این آب ریزش بینی دائما ادامه دارد. اگر فرزند شما نوزاد است چاره ای ندارید جز اینکه آب بینی او را با دستمال پاک کنید اما اگر کمی بزرگ تر است از او بخواهید تا با فین کردن این مخاط را بیرون بریزد. این حرکت روند بهبود او را تسریع می کند و البته آب ریزش بینی اش را کمتر.

۳ روز میانی

در این مرحله قاعدتا باید تب قطع شده باشد. کوچولوی شما کمتر بی قراری می کند و البته اشتهایش بهتر شده است. آب ریزش بینی او کمتر شده و رنگ آن کمی زرد می شود. در ۳ روز سوم معمولا سرفه در سرماخوردگی آغاز می شود. در واقع وقتی در دوران سرماخوردگی کوچولوی شما به پشت دراز می کشد مواد مخاطی که هنگام آب ریزش بینی بیرون می آید از راه مجاری بینی به گلو می رود و سبب سرفه می شود. به طور اجتناب ناپذیری کودک شما در این مرحله از سرماخوردگی خواب های راحتی ندارد و سرفه و خشکی ریه و سینه او را آزار می دهد.

۳ روز نهایی

درست مانند مهمانی که به خانه شما آمده و به دلیل اقامت طولانی اش شما را خسته و کلافه کرده است، سرماخوردگی هم در ۳ روز نهایی همین نقش را خواهد داشت و گاهی می تواند بیش از حد طولانی شود. در این مرحله آب ریزش بینی بسیار کمتر شده و آبی که از بینی فرزند شما بیرون می آید دیگر رقیق نیست و کمی حالت سفت و خشک پیدا کرده. بچه تقریبا به شرایط عادی بازگشته و مثل سابق خوب غذا می خورد و خیلی راحت فعالیت های معمولش را انجام می دهد. بهتر است این روز ها با آب میوه و سوپ های مقوی او را بیش از پیش تقویت کنید.

وقتی پای آنفلوآنزا در میان است!

حالا خیلی واضح درباره سرماخوردگی می دانید. بنابراین دیگر آن را با بقیه بیماری های رایج در فصل سرما اشتباه نمی گیرید و بی جهت نگران نمی شوید. اما گاهی اوضاع فرا تر از سرماخوردگی است و از قرار معلوم پای آنفلوآنزا به میان آمده است. بهتر است بدانید که آنفلوآنزا از جمله بیماری هایی است که احتمال بروز آن نه فقط در فصل پاییز و زمستان بلکه حتی در ماه های ابتدایی بهار یعنی فروردین ماه هم ممکن است. با این حال این بیماری اگر قرار باشد در فصل سرما خودی نشان دهد معمولا در آبان و آذر بیشتر از وقت های دیگر سر و کله اش پیدا خواهد شد و تقریبا در یک زمان محدود چه بسا چند هفته ای ویروس آن، چنان همه گیر می شود که بیشتر بچه ها را اسیر خود می کند. این بیماری یک روز قبل از بروز نشانه هایش در بچه ای که به آن مبتلا شده، مسری است و حالت واگیرداری آن تا دو هفته یعنی تمام طول مدت ابتلا به آن باقی می ماند.

آنفلوآنزا علائم مشخصی دارد که شاید بچه های بزرگ تر بتوانند این علائم آزار دهنده را اعلام کنند اما نوزادان راهی جز گریه برای ابراز وجود چنین علائمی ندارند و درست به همین دلیل است که پدر و مادر ها باید برای گریه های بی دلیل نوزاد خود حتما به پزشک اطفال مراجعه کنند. از جمله علائم مشخص اصلی آنفلوآنزا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تب های شدید و ناگهانی که گاهی تا ۴۰ درجه و بیشتر هم می رسند:

احساس درد و کوفتگی در ماهیچه های بدن
احساس ضعف و کرختی
سردردهایی سنگین
احساس درد در ناحیه پشت چشم ها (کاسه چشم)
گلو درد
سرفه های خشک و دردناک

برای بچه ها سخت تر است

فراموش نکنید آنفلوآنزا در بچه ها تبعات به مراتب سخت تری نسبت به بزرگتر ها دارد و ضعف بدنی در اطفال خیلی بیشتر از بزرگترهاست به طوری که شاید کاملا آن ها را برای چند روزی از پا بیندازد و البته هر چه سن بچه کمتر باشد این علائم در آن ها شدت بیشتری خواهد داشت که این آرام آرام خودش را نشان می دهد اما آنفلوآنزا خیلی سریع می آید و علائم خود را ظاهر می کند. شاید باورتان نشود اما ویروس آنفلوآنزا این توانایی را دارد تا در عرض چند ساعت وارد بدن کودک شما شود و البته در همین فاصله کوتاه هم خودش را نشان بدهد. تب در آنفلوآنزا ممکن است بیشتر از ۳-۲ روز طول بکشد و حتی اگر تب قطع شود همچنان این امکان وجود دارد که حال کودک شما با وجود قطع شدن تب بهتر نشود. شما خیلی واضح می توانید کرختی و ضعف را در کودک خود ببینید. او اینقدر بد حال می شود که گوشه ای بنشیند و محبوب ترین اسباب بازی هایش هم دیگر برایش جذابیتی نداشته باشد. اشتهای فرزند شما به شکل عجیب و غریبی بر اثر آنفلوآنزا کم و چه بسا بند خواهد آمد. سرفه هایی که در آنفلوآنزا اتفاق می افتد خیلی شدید تر و البته خشک تر از سرفه های سرماخوردگی است. نوزادان و بچه های ۳-۲ ساله حتی ممکن است اسهال و استفراغ را در این بیماری تجربه کنند. در نهایت هم اینکه آنفلوآنزا کاملا متفاوت از سرماخوردگی است.

 درمان سرماخوردگی کودک

درمان سرماخوردگی در کودکان ٬ راههای درمان سرماخوردگی

آیا درمان جادویی وجود دارد؟

واقعیت اینجاست که برای درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا راه های بسیاری وجود دارد که البته بهتر است همگی با تشخیص و نظر پزشک متخصص اطفال باشد. ضمن اینکه آنتی بیوتیک ها همیشه هم نتوانسته اند مقابل همه ویروس ها تاثیرگذاری ویژه ای دارا باشند. همه داروهای ضد ویروسی هم این قابلیت را ندارند تا مقابل برخی از انواع آنفلوآنزا مقاومت بدن را بالا ببرند. تحقیقات روی بدن انسان همچنین نشان داده ترکیب داروهای ضد احتقان و آنتی هیستامین ها هم نمی توانند آن طور که باید و شاید روی بچه ها تاثیری دارا باشند و چه بسا چنین داروهایی تبعات ناخوشایند دیگری مثل عصبی شدن و بدخوابی را برای بچه ها در پی دارا باشند. بنابراین بیشتر دکتر ها از تجویز چنین داروهایی به خصوص برای نوزادان خودداری می کنند و البته خیلی از آن ها در صورتی که ناگزیر به تجویز این دارو ها باشند دوز و مقدار بسیار کمی از این داور را برای بچه های کمی بزرگ تر توصیه می کنند.

برخی متخصصان همچنین تاثیر دارویی مانند اکسپکتورانت را برای بهبود وضعیت سینه بچه ها و رفع سرفه آن ها آنطور که توقع می رود، نمی دانند. هر چند در نهایت این پزشک متخصص کودک شماست که با توجه به آگاهی کامل از شرایط جسمی او در چنین مواقعی می تواند بیماری هایی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را با هر دارویی که از نظر او مناسب است، درمان کند. در این مواقع بهتر است به پزشک اطفال خود اعتماد کنید و درمان را به عهده او بگذارید و البته سراغ خود درمانی نروید!

وقتی آنفلوآنزا می آید!

اگرچه این روز ها انواع و اقسام واکسن ها برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا وجود دارد اما گاهی با وجود چنین راهکارهای پیشگیرانه ای باز هم آنفلوآنزا و سرماخوردگی راه خودشان را باز می کنند و به سراغ کودک شما می آیند. در این مواقع بعضی توصیه های معمول وجود دارد که می تواند شما را برای مقابله با این بیماری ها کمک کند:

۱٫ مطمئن باشید که با بروز فصل بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا حتما در منزل خود داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن اطفال را داشته باشید تا در صورت وجود تب های شدید و ناگهانی و البته با مشورت پزشک از آن ها استفاده کنید. در ضمن فراموش نکنید که با توجه به سن کودک دوز داروی مصرفی او تغییر می کند. پس مشورت با پزشک در چنین مواقعی بسیار ضروری است.

۲٫ به محض اینکه آب ریزش بینی کودک شما شروع شد حتما در اتاق او از دستگاه بخور استفاده کنید. در این صورت کمک کرده اید تا مجرای بینی او خشک نشود و مرطوب باقی بماند.

۳٫ شستشوی بینی با آب نمک هم از جمله اقداماتی است که در تسکین بیماری فرزند شما موثر خواهد بود. اگر بینی کودک شما بر اثر سرماخوردگی کیپ شده باشد آب نمک کمک می کند تا مجرای بینی او باز شود.

۴٫ سر کوچولوی خود را هنگام خواب البته در دوران سرماخوردگی تا آنجا که امکان دارد بالا بیاورید. با یک بالش کوچک اضافه سر او کمی بالا تر می آید و به این ترتیب مایع مخاطی که از بینی اش بیرون می آید دیگر به سمت گلو و ریه های بچه نخواهد رفت.

۵٫  سوپ مرغ را فراموش نکنید. سوپ مرغ حتی اگر فقط با آب مرغ تهیه شده باشد برای درمان آنفلوآنزا و سرماخوردگی بسیار موثر خواهد بود. حتی اگر بچه ها خیلی رغبتی به خوردن آن نداشتند از هر حربه ای که می توانید استفاده کنید تا آن ها این سوپ را نوش جان کنند. بهتر است بچه ها در طول بیماری استراحت بیشتری کنند چون استراحت یکی از راه هایی است که روند درمان آن ها را تسریع می کند.

 درمان سرماخوردگی

فرزند خود را از دوستان و افرادی که سرماخورده اند یا آنفلوآنزا گرفته اند دور نگه دارید

جلوگیری از آنفلوآنزا و سرماخوردگی

۱٫ در شروع فصولی که به نوعی چنین بیماری هایی بروز می کنند، بهتر است سراغ واکسن های آنفلوآنزا بروید. به هر حال شاید شما نتوانید جلوی سرماخوردگی را بگیرید اما حداقل می توانید احتمال ابتلای کوچولوی خود را به آنفلوآنزا به حداقل برسانید.

۲٫ فرزند خود را از دوستان و به طور کلی افرادی که سرماخورده اند یا آنفلوآنزا گرفته اند دور نگه دارید. البته این اتفاق همیشه هم ممکن نیست اما شما حداقل می توانید سعی خود را بکنید!

۳٫ به فرزندان خود حتی در سنین ۳-۲ سالگی یاد بدهید تا دست های خود را به طور منظم و روزانه چند مرتبه صابون بزنند. صابون زدن مانع از پراکنده شدن جرم و باکتری ها می شود. به فرزند خود یاد بدهید سر صبر دست هایش را صابون بزند تا از کامل بودن این کار اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال می توانید از او بخواهید حین صابون زدن دست هایش یکی از شعرهای مورد علاقه خود را بخواند تا بلکه زمان کافی را برای این کار صرف کرده باشد.

۴٫ اگر خود شما به عنوان یکی از والدین سرما خورده اید یا آنفلوآنزا گرفته اید حواستان باشد که به خصوص در ۳-۲ روز اول خیلی به فرزند خود نزدیک نشوید و مراقبت از بچه ها را به عهده همسرتان بگذارید. البته اگر جزو مادرانی هستید که بچه شیر می دهید می توانید این کار را ادامه بدهید. فقط مراقب باشید تا نزدیک صورت کوچولوی خود عطسه یا سرفه نکنید. در چنین مواقعی دفعات شست وشوی دست های خود را بیشتر کنید.

منبع: مجله شهرزاد

.

منبع : abartazeha.com