آکاایران: نکاتی مهم برای آماده سازی دانش آموزان برای رفتن به مدرسه

آکاایران: آماده سازی دانش آموزان به مدرسه 

به گزارش تالاب آغاز مدرسه برای هر بچه مدرسه ای سخت است. البته هستند بچه هایی که مدرسه را برای دیدار مجدد رفقا، بازی و شیطنت دوست دارند.از گروه دوم که استثنا هستند! بگذریم، انچه بچه ها را برای مدرسه رفتن تشویق می کند، خرید وسایل مدرسه است. چراکه پریشانی و هیجان کودکان برای آغاز مدرسه،

لابه لای بوی نویی کیف، برق کفش نو، دفترهای رنگارنگ، رنگ های متنوع مداد و خودکار و… گم می شود و به انها کمک می کند مجدد همه ی ی قید و بندهای مدرسه را بردباری کنند اما جدا از رنگ و زیبایی و پروژه لوازم مدرسه، باید با بچه ها همراه شد که وسایل رابه درستی گزینه کنند تا دچار صدمه جسمی نشوند.

تأثیر منفی استفاده طولانی از کوله پشتی نامناسب
گردن درد و سردرد ناشی از فشار کوله بر اعصاب و عضله های این نواحی
صدمه به ستون فقرات و خروج آن از محور اصلی

کاهش گنجایش تنفسی و فشار به قفسه سینه به دلیل سنگینی کوله و کشش به عقب کوله
ایجاد برجستگی در استخوان های کمر و پشت و ایجاد تحدب در این بخش ها که به آن حالت گوژپشتی می گویند
درد عضلانی و گرفتگی عضلات کمر- لگن

مراقبت از موها در مدرسه
مقنعه و روسری، اگر چه موها را از صدمه گرد و خاک پشتیبانی می کنند اما از آن طرف هواخوری و استفاده از آفتاب را برای موها کم می کنند. به همین دلیل ممکن است عوارضی مانند قارچ پوستی، موخوره، کدری رنگ مو و… دیده شود. بنابر این با آغاز فصل درس و مدرسه و استفاده از مقنعه در کودکان باید به سلامت مو های انها بیشتر دقت کرد.

در مدرسه آزاد باشند
باید شرایط در مدرسه طوری فراهم شود که بچه ها حتماً در مدرسه و سر کلاس، مقنعه شان را دربیاورند. به این ترتیب خطر صدمه به موها به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند.

موها را کوتاه کنید
کوتاه بودن موها به حفظ سلامت بچه ها در فصل درس و مدرسه بیشتر کمک می کند؛ به مخصوصاً درباره دخترها که باید از مقنعه استفاده کنند.

آفتاب خوری
موها و کف سر به آفتاب نیاز دارند. بنابر این در روزهای تعطیل حتماً با فرزندتان به پارک بانوان بروید و بگذارید مو های او فاقد مقنعه و روسری کمی آفتاب بخورد. این آفتاب مشکلات احتمالی کف سر را نیز از بین می برد.

هواخوری
به محض رسیدن به خانه مقنعه را از سر برداشته و اگر موها را بسته اید، آنها را باز کنید.

محکم نبندید
اگر مو های فرزندتان بلند است، بهترین روش برای حفظ سلامت موها، بافتن انها است. اگر به قدری بلند نیست که بافته شده و اینقدر هم کوتاه نیست که فاقد جمع کردن زیر مقنعه باشد، آن را با کش پارچه ای به شکلی که به ریشه مو صدمه نرسد، انها را جمع کنید. به هیچ وجه موها را زیر مقنعه باز نگذارید.

شست وشوی ملایم
حتماً باید یک روز در میان حمام بروند. در دوران بلوغ یا درصورتی که تحرک بدنی بالا می رود و تعرق عمده می شود، شست وشوی روزانه با شامپوی روزانه پیشنهاد می شود.

فرق سر را عوض کنید
اگر مو های فرزندتان را همه ی ی وقت از فرق سر کج یا از میانه باز می کنید، جهت آن را تغییر دهید. یکی از راهکارهای جلوگیری از صدمه به موها و نازک شدن انها، تغییر جهت فرق است.

مقنعه را بشویید
اگر مانتو و شلوار بچه ها را هفته ای یک بار می شویید، مقنعه انها را دو یا سه روز یک بار بشویید، در آفتاب پهن کنید و بعد ازآن با اتوی داغ، اتو کنید.

به متخصص مراجعه کنید
درصورت مشاهده هر نوع تغییر نامناسب در موها یا پوست سر، حتماً فرزندتان را نزد متخصص پوست و مو ببرید.

.

منبع : talab.org