آکاایران: نکاتی در مورد دندان در آوردن نوزدان

آکاایران: چگونه کودکان دندان در می آورند؟ 

دستش را داخل دهانش می کند و آب دهان از گوشه و کنار لبش بیرون می ریزد و پدر و مادر می گویند دارد دندان درمی آورد. تب می کند ودر تب می سوزد، اما بازهم پدر و مادر می گویند طبیعی هست، چون دارد دندان درمی آورد. چند روزی هم اسهال می شود، یا لب به هیچ غذایی نمی زند و این بار هم به اشتباه می گویند مشکلش به رشد دندان ها مرتبط هست.

اگرچه کم نیستند کسانی که فکر می کنند دلیل این مشکلات، رشد دندانی هست که دارد از لثه بیرون می زند، اما متخصصان می گویند نه تب شدید به دندان درآوردن تماس دارد و نه اسهال. آن ها عقیده دارند رویش دندان ها اتفاقی طبیعی هست که فاقد بروز مشکلات حاد و شدید پیش می آید. دندان درآوردن یک پدیده فیزیولوژیک هست که با پدیده های فیزیولوژیک دیگری مثل افزایش بزاق دهان کودک همراه خواهد بود.

دندان درآوردن هیچ مشکل خاصی ایجاد نمی کند و جای نگرانی ندارد. نباید به اشتباه تصور کنید دندان درآوردن باعث تب کودکان می شود، زیرا رشد دندان ها هیچ وقت با تب بالا همراه نخواهد بود. بنابراین زمانی که کودک تب می کند، حتما باید به پزشک مراجعه کرده و دلیل دیگری رابه غیر از دندان درآوردن برای این مشکل پیدا کنید. اسهال شدید یا یبوست هم ارتباطی به دندان درآوردن ندارد و بطور متداول این دو اتفاق نباید با یکدیگر همراه شود. اگرچه گاهی کودکان برای کاهش احساس خارش و ناراحتی که هنگام رشد دندان دارند، ممکن هست هر چیزی را داخل دهانشان ببرند و همین موضوع می تواند عاملی باشد برای بروز اسهال؛ ولی خود رویش دندان ها باعث اسهال شدید نمی شود.

درد هست یا خارش؟
اگر دقت کرده باشید، وقتی بچه ها در حال دندان درآوردن میباشند، هر جسمی را داخل دهانشان می کنند و آن را گاز می گیرند و به همین دلیل هم پدر و مادر ها فکر می کنند دندان درآوردن با درد شدیدی همراه هست که کودک برای کاهش درد چنین کاری را انجام می دهد. بعضی ها هم به دنبال تاول های دردناکی روی لثه کودک میباشند و منتظر خونریزی می مثل.

اما باید بدانید رویش دندان ها اتفاق دردناکی نیست، ولی باعث خارش شده و ممکن هست حس ناخوشایندی برای کودک ایجاد کند که سبب ناراحتی اش شود. برای آرام تر کردن این بی قراری و ناراحتی کودکان باید با نظر پزشک از داروهایی که برای این غرض تهیه شده، بهرهگیری کنید. افزون بر این، اجسام ژله مثل سفت مثل اسباب بازی های تمیز ژله ای نیز می تواند به کاهش علائم آزاردهنده ناشی از رویش دندان ها کمک کند. رویش اولین دندان ها طبق معمول در سنین چهار تا شش ماهگی اتفاق می افتد.

در این زمان طبق معمول سطوح ایمنی که از مادر به شیرخوار رسیده کاهش می یابد و کودک کم کم خودش باید عناصر ایمنی را بسازد. بنابراین کاهش عناصر ایمنی منتقل شده از مادر به کودک می تواند دلیلی برای تب یا بروز عفونت باشد که این فقط یک همراهی با دندان درآوردن هست و رویش دندان به تنهایی باعث چنین اتفاقی نمی شود. همچنین در کودکانی که مشکل یا بیماری خاصی ندارند، طبق معمول در محل رویش دندان ها خونریزی اتفاق نمی افتد. به والدین توصیه می کنیم زمانی که کودک گریبانگیر مشکلی مثل تب یا اسهال شدید می شود، حتما به پزشک مراجعه کنند و این مشکلات رابه حساب دندان درآوردن نگذارند.

این دندان ها رابه حال خود نگذارید
با خودتان نگویید دندان شیری برای خراب شدن هست، باید خراب شود، بیفتد و جای آن دندان اصلی دربیاید. این دندان ها هم ممکن هست بپوسد، خراب شود ودر نتیجه مشکلات بیشتر و بزرگ تری برای کودک به وجود می آورد. پس آن ها رابه حال خودشان رها نکنید و به فکر رعایت بهداشت دندان های شیری هم باشید.

متخصصان توصیه می کنند زمانی که دندان های کودک در حال رویش هست، با بهرهگیری از دستمالی تمیز و مرطوب لثه اش را پاک کنید و زمانی که دندان از لثه بیرون می آید هم از یک مسواک نرم و مرطوب که مختص کودک هست، کمک بگیرید. اگرچه یادتان باشد در این سنین نیازی به بهرهگیری از خمیردندان هم نیست.

راه های  کاهش درد دندان درآوردن در کودکان
لثه های کوچک و نرم کودک تحمل درد زیاد دندان درآوردن را ندارد و به همین دلیل، این فرشته های کوچک همیشه با بی قراری و گریه و مریض شدن این زمان را سپری می کنند. برای اینکه بتوانید تا حدی این دردها را از وجود فرزند دلبند خود دور کنید، بد نیست راهکارهای زیر را نیز امتحان کنید.

• ساده ترین راه
دستان خودرا تمیز و بادقت بشویید و انگشت شست خودرا داخل دهان کودک بگذارید تا آن را گاز بگیرد. اینکار درد لثه های وی را هنگام در آورد دندان کاهش می دهد.

• پارچه حوله ای نم دار
پارچه حوله ای خیس و سرد یکی ار روش های موثر برای تسکین درد درآوردن دندان هست. این پارچه را روی لثه های کودک قرار دهید تا بجود. حتی می توانید یک تکه یخ هم میان پارچه بگذارید و محکم ببندید تا خدای نکرده در گلوی کودک نپرد و آنگاه پارچه را در دهان کودک بگذارید تا بجود. برای این غرض می توانید پارچه را در چای بابونه خیس کنید ودر یخچال قرار دهید تا سرد و خنک بماند یا حلقه های پلاستیکی که برای دندان درآوردن کودکان هست را نیز در یخچال قرار دهید تا سرد شود. آنگاه به کودک بدهید تا بجود.

• دندونی
برای کودکانی که از درد لثه رنج می برند، می توانید دندونی های لرزان خریداری کنید. انواعی از دندونی وجود دارند که با گاز گرفتن کودک، آغاز به لرزش می کنند و این چالش بسیار برای کودک خوشایند و دوست داشتنی هست. برای اینکه باعث تسکین دردش هم بشود، آن را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

• غذا های منجمد
سرما و یخ به کاهش درد لثه کودکانی که در حال دندان درآوردن میباشند بسیار کمک می کند. می توانید غذاهایی که کودک در آن سن مجاز به خوردن آنهاست را در فریزر منجمد کنید تا کودک آن ها را بجود و سرمای آن درد دندانش را کاهش دهد. موز یخ زده یا شیر منجمد نیز روش های خوبی برای کم کردن درد میباشند.

مضمون: هنگامیکه چهار دندان اولیه کودک شما در آمد، او میتواند گازهای کوچکی بگیرد. بنابر این، باید بیشتر مراقب باشید. می توانید از غذادهنده های توری کوچک که بعنوان پستانک میباشند، بهرهگیری کنید، یعنی تکه های میوه را داخل این توری قرار و آن رابه دست کودک بدهید تا هر چه دلش خواست آن را گاز بگیرد. با این روش هرگز نگران خفه شدن کودک نخواهید بود. اگر این وسیله را ندارید ودر بازار هم پیدا نکردید، میتوانید از جوراب های تمیز و بسیار نازک یا پارچه های توری ظریف و تمیز برای این غرض بهرهگیری کنید: میوه را داخل این پارچه ها قرار دهید و انتهای آن را گره بزنید.

• پستانک در یخ
به گزارش تالاب برای کودکانی که پستانک می خورند می توانید پستانک آن ها را در فریزر منجمد کنید تا هنگام مک زدن آن، سرمای موجود باعث بی حس شدن لثه ها و کم شدن درد آن ها شود.

دقت داشته باشید در بعضی از کودکان، جویدن پستانک یا شیشه، درد لثه انها را بیشتر میکند. اگر گرفتن کودکان از شیشه و پستانک با بیقراری های چندان  آنان همراه شد، خیلی نگران نشوید این فقط یک دوره کوتاه هست و وقتی دندان هایشان در آمد میتوانید دوباره به آن ها شیشه دهید.

.

منبع : talab.org