bxs1

نبض ما– در زمانی که نوزاد سه ماهه است، شما متوجه خواهید شد که کودک شما درک بیشتری از چیزهای اطراف خود داشته و احساسات جدیدی را از خود بروز می دهد. این کار برای کمک به رشد کودک شما با استفاده از محیط اطراف، موثر بوده و کودک شما می تواند به بازی پرداخته و تجربیات جدیدی به دست آورد.

آکاایران: ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه

bxs2

یک راه عالی برای افزایش میزان ارتباط بدنی شما با نوزادتان ماساژ دادن کودک است و بهتر است در همین حال با او صحبت کنید.

پیش از این، شاید کودک شما درک بالایی از اسباب بازی نداشته و صرفا به آن دست بزند، اما اکنون اوشروع به یادگیری اصول کلی کرده و اثر ضربات و افتادن اسباب بازی را درک می کند. سر و صدای کودک، نشانگر تمرکز او  بر یک مهارت نوین است.

bxs3

چند ماه اول زندگی نوزاد ، دوره رشد، تقریبا سریع است. رشد نوزاد شما در این ماه حدود ۱ تا ۱½ اینچ (۲٫۵ تا ۳٫۸ سانتیمتراز نظر قد) و ۱/۲ تا ۲ پوند (۶۸۱ تا ۹۰۷ گرم از نظر وزن) است. البته این اعداد به طور میانگین هستند.

ممکن است رشد  یک نوزاد سه ماهه از نظر وزن و قد با کودک دیگر کمی متفاوت باشد. برخی از کودکان شیر کمتری خورده و برخی نیز بیشتر. در صورت تغذیه با شیر مادر، ممکن است کودک شما بیشتر بخوابد (به خصوص در ساعتهایی خاص).

ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه

برخی نوزادان در فرمول تغذیه، ممکن است بیشتر غذا بخورند و یا در طول تغذیه بیشتر شیر بنوشند. توجه به علائمی که نشان دهنده گرسنگی کودک است، ( مانند حرکات زبان و مکیدن ) در تغذیه نوزاد سه ماهه موثر است. اما چنانچه در تغذیه نوزاد با مشکل مواجه شدید، با پزشک مشورت کنید.

پزشک شما وزن، قد و دور سر نوزاد را اندازه گیری می کند و رشد اورا در یک نمودار رشد استاندارد (نمودار های مختلف برای پسران و دختران) ثبت می کند.

اگر کودک شما کمی زودتر به دنیا آمده و به اصطلاح در زمان تولد، نوزاد نارس باشد، توجه داشته باشید که رشد او را نباید با یک نوزاد با وزن عادی مقایسه کنید. رشد نوزاد در ماه های اولیه باید به طور دقیق بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که رشد او طبیعی است.

ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه

bxs4

در ۳ ماهگی، نوزاد شما در طی ۱۲ هفته گذشته رشد زیادی کرده و در حال پیشرفت است ، بنابراین به نظر می رسد در حال حاضر کاملا نسبت به زمانی که شما برای اولین بار او را از بیمارستان به خانه آورده اید ، تغییر کرده است.

خواب نوزاد در سه ماهگی ممکن است کمی تنظیم شده و شما متوجه می شوید که نوزاد شما خواب طولانی تری را درطی شب  داشته و در طول روز بیشتر بیداراست.

این یک نشانه خوب در تنظیم خواب نوزاد است. اگر چه، در صورتی که این موضوع در سه ماهگی نوزاد شما اتفاق نیفتد، نگران نباشید این روند به هیچ وجه استاندارد قطعی برای تمام نوزادان سه ماهه نیست. تا ماه سوم، شما به شناخت بهتری از الگوی خواب نوزاد می رسید ، هرچند ممکن است خواب او آنطور که می خواهید، منظم نباشد.

bxs5

ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه

نوزاد سه ماهه ، معمولا به حدود ۱۵ ساعت خواب در عرض ۲۴ ساعت نیاز دارد. این احتمال وجود دارد که نوزاد سه ماهه شما حدود ۵ ساعت در روز بخوابد ودر طی شب، او تقریبا ده ساعت خواب خواهد داشت و ممکن است دو  یا سه بار برای  شیرخوردن بیدار شود.

بعضی از نوزادان هم خواب بیشتری دارند، بنابراین در صورتی که کودک شما  نیمه شب برای تغذیه از خواب بیدار نشود، نگران نباشید. همچنین، چندین بار بیدار شدن نوزاد سه ماهه شما در طول شب امری کاملا طبیعی است.

bxs6

گمانه زنی درباره اینکه چه چیزی در هوش کودک نقش داشته و یا  فاکتور هوش او محسوب می شود، تا حدود زیادی به نقش محیط بیرون، پرورش، سن والدین، تغذیه با شیر مادر، پخش موسیقی هنگامی که هنوز در رحم  است و ویدیوهای آموزشی برای نوزادان وابسته است.

آزمایشاتی برای نوزادان  وجود دارد که مهارت های شناختی او را ارزیابی می کند. برای اندازه گیری هوش واقعی ، ممکن است لازم باشد منتظر بمانید تا فرزند شما به سن مدرسه نزدیک تر شود.

هر پدر و مادری احساس می کند که کودکشان متمایز بوده و از هوش بالایی برخوردار است . البته باید گفت که  هر کودکی تفاوت های منحصر به فرد خود را دارد.

با توجه به مقیاس های استانداردی که برای پیشرفت هوش نوزادان به کار می رود ؛ می توان گفت که  در نوزادان ۱  تا ۴۲ ماهه، سنجش رشد شناختی، حرکتی و رفتاری استفاده می شود.

ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه

بخش شناختی آزمون،  شامل توانایی هایی نظیر قابلیت های حسی، یادگیری، حافظه ، واکنش و شکل گیری مفهوم ریاضی است. این تست در تشخیص و درمان کودکان  با معلولیت های پیشرفته و یا تاخیر در رشد، بسیار موثر است.

نوزاد سه ماهه ، در حال تلاش برای دریافت اطلاعات مربوط به محیط اطراف خود است. در سن سه ماهگی ، تلاش برای حرکت، و درک اطراف بیشتر شده و نگاه ثابت تری دارند. آنها سعی می کنند مفهوم ارتفاع را درک کرده و به طور خلاصه مدام در حال کشف و جستجو هستند.

مغز نوزاد سه ماهه در هنگام تولد دارای مجموعه ای بی نظیر از سلول های عصبی شناخته شده (نورون) است. همانطور که نوزاد در حال کشف تجربیات جدیدی است، نورون ها واکنش نشان داده و پیام ها را از طریق مسیرهایی به نام سیناپس، به یکدیگر ارسال می کنند.

اکنون تصور کنید شنیدن  یک قطعه از آهنگ توسط نوزاد سه ماهه ،  صدای مادر، لمس کردن  پتوی مورد علاقه  و غیره ، همگی باعث تقویت بیشتر این سیناپس ها  می شوند.

ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه

به خاطر داشته باشید که حتی کتاب خواندن برای نوزاد و تماشای فیلم می تواند در روند رشد هوشی  نوزاد ، تاثیر زیادی داشته باشد. اسباب بازی های آویزان  از سقف، و اتصال تکه های کوچک اسباب بازی ، همگی باعث تلاش ذهنی نوزاد و رشد هوش او می شود.

در طی ۶ ماه اول زندگی نوزاد، ارتباطات بی شماری شکل می گیرد. چند ساعت پس از زایمان، یک نوزاد می تواند صورت مادرش را تشخیص دهد.

نوزاد سه ماهه در طی چند هفته، حالت چهره مادرش را تقلید می کند  و این است که نوزاد شما نه تنها احساسات خود را از طریق حالت صورت شما تقلید می کند، بلکه این احساسات را تجربه می کند. وقتی او لبخند می زند، دلیل بر رضایت و شادی او است.

در این زمان، نوزاد سه ماهه اولین تلاش خود را در مورد زبان انجام می دهد. از حدود ۳ ماهگی، آنها تلاش می کنند که واکنش صوتی نسبت به شما دارا باشند. تعامل و ارتباط صحیح با نوزاد از همان ابتدای تولد جدا از موارد ژنتیکی ، در روند رشد هوش نوزاد تاثیر زیادی دارد.

نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی

kidshealth.org


درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir