آکاایران: تصور کنید در حال ساختن رویا با فرزندتان و آینده او هستید که یکباره این سندروم مرگ نوزاد ظاهر می شود و سلامت دلبندتان را به خطر می اندازد. شاید برای تان بسیار هولناک باشد اما به هرحال باید راجع به این موضوع چیزهایی بدانید.

به گزارش نبض ما به نقل از مجله سیب سبز، هیچ پدر و مادری هرگز تصورش را هم نمی کند که بعد از این همه سختی برای به دنیا آمدن فرزندش، به یکباره او را از دست بدهد؛ آن هم به دلیلی نامعلوم. اما متاسفانه این اتفاق هرساله رخ می دهد و تعدادی از والدین، نوزاد خود را از دست می دهند. گاهی این واقعه آن قدر عجیب و باورنکردنی است که شوک حاصل از آن تا مدت ها در ذهن و روان والدین باقی خواهد ماند.

باید بدانید که اصلا سندروم مرگ نوزاد به طور ناگهانی چیست؟ و بدانید که شما به عنوان والدین چه کاری برای پیشگیری از این فاجعه می تواند انجام دهد. بله، شما می توانید تا حدی از این موضوع پیشگیری کنید. پس عجله کنید و این مطلب را بخوانید. ما به شما می گوییم که چه کارهایی لازم است انجام دهید.

دلیل مرگ نوزاد به طور ناگهانی

SIDS مرگ ناگهانی و بی دلیل نوزادان زیر یک سال است که حتی بعد از تشخیص کامل آن نمی توان دلیل بارزی برایش یافت. هر ساله در ایالات متحده هزاران نوزاد به طور ناگهانی و غیرمنتظره می میرند. این مرگ ها را مرگ نوزاد به طور ناگهانی و غیرمنتظره می نامند که شامل تمام مرگ های غیرمنتظره می شود. ازجمله نوزادانی که فاقد دلیل مشخصی می میرند، مانند SIDS و آن دسته از نوزادانی که به دلیل مشخصی مانند خفگی می میرند.

بسیاری از مرگ های غیرمنتظره نوزادان به خاطر حوادث است، اما بیماری یا چیزی مانند آن هم می تواند باعث شود که نوزاد به طور ناگهانی و غیرمنتظره بمیرد. مرگ نوزاد در خواب به چگونه و کجا خوابیدن او وابسته است که دلایل بروز آن تصادفی است. مانند خفگی یا گیر افتادن در جایی (زمانی که بچه ها بین دو چیز مثل تشک و دیوار گیر می کنند و نمی توانند نفس بکشند یا زمانی که چیزی به آنها فشار آورده یا دور گردن شان پیچیده شده و منجر به مسدود شدن مسیر تنفسی نوزاد می شود). این نوع مرگ ها از نوع SIDS نیستند.

مهار سندرم مرگ نوزاد

نوزادانی که بر پشت خود می خوابند، احتمال مرگ آنها به خاطر SIDS کمتر از بچه هایی است که روی شکم یا به پهلو می خوابند. نوزاد باید در کل زمان خواب خود یعنی هم برای چرت زدن و هم خواب شبانه به پشت بخوابد. خطر بروز SIDS در آنهایی که عادت دارند به پشت بخوابند اما بعد در طول خواب برمی گردند و مثلا برای چرت زدن دمر می خوابند، خیلی بیشتر است.

آکاایران: پیشگیری از سندروم مرگ نوزاد

اگر بچه ام را به پشت بخوابانم دچار خفگی نمی شود؟

خیر، بچه های سالم در حالت عادی مواد مایع را بلعیده یا آن را با سرفه به بیرون می ریزند. این واکنشی است که همه افراد در حالت عادی انجام می دهند. وقتی نوزادان به پشت می خوابند مایعات را بهتر قورت می دهند یا راحت تر بیرون می ریزند.

اگر نوزادم حین خواب روی شکم برگردد چه کنم؟

غلت زدن یک بخش طبیعی و مهم از رشد نوزاد شما محسوب می شود. اکثر نوزادان در سنین ۴ تا ۶ماهگی خودشان غلت زده و برمی گردند. اگر نوزاد شما حین خواب این کار را انجام می دهد، نیازی نیست که بروید او را به پشت برگردانید. نکته مهم این است که او خواب خود را در حالتی که به پشت خوابیده، شروع می کند که این باعث کاهش خطر SIDS می شود و نکته دیگر اینکه تشک و ملحفه نرم و شل در اطراف منطقه خواب نوزاد قرار ندهید.

نکته: حواس تان به این مسئله باشد کسی از نوزادتان مراقبت می کند روش های کاهش خطر مرگ نوزاد و سایر خطرات مرتبط با آن را می داند. این نکته را به خاطر داشته باشید؛ خوابیدن نوزادان به پشت، امن ترین حالت خواب برای آنهاست.

اهمیت سطحی که نوزاد روی آن می خوابد

نوزادانی که روی سطح نرمی مانند تخت پدر و مادر می خوابند یا پتوی نرمی روی خود می اندازند، خطر مرگ آنها به دلیل SIDS یا خفگی بیشتر است.

پیشگیری از سندروم مرگ نوزاد پیشگیری از سندروم مرگ نوزاد

کاهش خطر مرگ نوزاد

راهکار دقیق و مشخصی برای پیشگیری از SIDS موجود نیست اما پدر و مادر یا پرستاران نوزاد می توانند از این روش ها برای کاهش خطر مرگ نوزاد و سایر علل خواب مربوط به مرگ نوزاد استفاده کنند:

 • همیشه سعی کنید بچه را به پشت بخوابانید. حالت خوابیدن به پشت، مطمئن ترین حالت برای تمام نوزادان است، حتی نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند. حواس تان باشد که این مورد برای تمام مواقعی که نوزاد می خوابد رعایت شود.
 • اتاق مشترک. سعی کنید محل خواب نوزادتان در همان اتاقی باشد که خودتان می خوابید، با این کار می توانید خطر SIDS و سایر علل خوابی مرتبط با مرگ نوزاد را کاهش دهید. اما حواس تان باشد که نوزادتان روی تخت شما یا روی کاناپه یا صندلی همراه با شما یا فاقد شما نخوابد. اگر برای غذا دادن به نوزاد او را به تخت خود آورده اید، سعی کنید مطمئن شوید که پشت او در ناحیه مجزایی برای خواب قرار دارد.
 • سعی کنید از سطحی سفت برای خواب استفاده کنید مثل تشکی روی یک تخت استاندارد که با ملحفه های مطمئن و مناسب پوشیده شده است. حواس تان باشد که هیچ گاه از صندلی ماشین، صندلی نوزاد، تاب یا چیزهای مشابه آن برای خواب روزانه نوزاد استفاده نکنید.
 • اشیای نرم، اسباب بازی، ضربه گیر تخت و وسایل خواب شل و نرم را از منطقه خواب او دور نگه دارید تا بتوانید خطر مرگ نوزاد و علل خواب مرتبط با مرگ را کاهش دهید. از بالش، پتو، پوستین، لحاف یا ضربه گیر تخت در هیچ جایی از منطقه خواب نوزاد استفاده نکنید. در واقع این ضربه گیرها می توانند منجر به آسیب های جدی و حتی مرگ شوند.

پیشگیری از سندروم مرگ نوزاد پیشگیری از سندروم مرگ نوزاد

نقش مادران

برای کاهش خطرات مرگ نوزاد ، مادران باید:

 • در دوران بارداری، اوضاع سلامت خود را مرتب چک کنند.
 • سیگار نکشند یا از مواد مخدر در دوران بارداری یا بعد از زایمان استفاده نکنند.
 • توصیه می شود در دوران بارداری و حتی زمانی که اطراف نوزاد هستید سیگار نکشید یا نگذارید دیگران سیگار بکشند.
 • شیر مادر باعث کاهش خطر مرگ نوزاد می شود. این کار مزیت های فراوانی برای مادران و نوزادان به همراه دارد.
 • به نوزادتان یک پستانک خشک بدهید که ترجیحا به سیم یا نخی وصل نباشد تا خطر مرگ نوزاد را در نوزاد کاهش دهید. اما نوزاد را مجبور نکنید تا از آن استفاده کند. اگر حین خواب، پستانک از دهان نوزاد به پایین افتاد، نیازی نیست که دوباره آن را برداشته و در دهان او بگذارید. پیش از گذاشتن پستانک به دهان نوزاد بگذارید تا آنجا که لازم است از شیر مادر بخورد.
 • سعی کنید نوزاد حین خواب زیاد گرمش نشود. شاید بزرگسالان برای راحت تر خوابیدن از چند لایه لباس یا ملحفه استفاده کنند اما سعی کنید این کار را در مورد نوزادتان انجام ندهید و بیش از یک لایه لباس به او نپوشانید. دمای اتاق را در سطحی نگه دارید که برای یک فرد بزرگسال دمای مطلوبی محسوب می شود.
 • از محصولاتی که مدعی هستند خطر مرگ نوزاد و سایر علل خوابی مرتبط با مرگ نوزاد را کاهش می دهند، استفاده نکنید. این ابزار یا قطعات از لحاظ امنیت و کارایی آزمایش نشده اند.
 • برای کاهش خطر SIDS از مونیتورهای خانگی برای تشخیص تندرستی و سلامت قلب نوزاد استفاده نکنید. اگر سو الی درباره این مونیتورها در ارتباط با بیماری ها دارید، می توانید از مسئول بهداشت در این زمینه سو ال کنید.

قوی کردن عضلات نوزاد

زمانی که نوزادتان بیدار بوده یا کسی حواسش به او هست، سعی کنید او را بیشتر روی شکم قرار دهید و بخوابانید. این حرکت باعث قوی تر شدن عضلات شانه، گردن و بازوی نوزاد می شود. از طرفی مانع از صاف شدگی قوس پشت گردن نوزاد می شود. رو به بالا نگه داشتن نوزاد یا کم کردن زمانی که نوزاد در صندلی گردان حرکت می کند هم می تواند از صاف شدگی قوس پشت سر نوزاد پیشگیری کند.

نکته هایی که شاید به کارتان آید

 • مراقب مکان خواب باشید،مرگ نوزاد در خواب به چگونه و کجا خوابیدن او وابسته است که دلایل بروز آن تصادفی است.
 • امن ترین خواب،این نکته را به خاطر داشته باشید؛ خوابیدن نوزادان به پشت، امن ترین حالت خواب برای آنهاست.

درمان زگیل تناسلی    اصلاح طرح لبخند    تست پاپ اسمیر    کاشت موی سر

.

منبع : nabzema.ir