آکاایران: بهداشــت دهان و دندان کوچولوها همان چیزی است که گاهی اوقات پدر و مادرها آن را نادیده می گیرند. حتماً میدانید که حفظ سلامت کودکان بدون توجه به

الماس های کودکانه

بهداشت دهان و دندان کوچولوها همان چیزی است که گاهی اوقات پدر و مادرها آن را نادیده می گیرند. حتماً میدانید که حفظ سلامت کودکان بدون توجه به بهداشت دهان و دندان کامل نمی شود. هر کودک نوپایی در دهانش 16 دندان دارد که مستعد خرابی هستند. پس اگر می خواهید فرزند شما هیچ وقت درد دندان را تجربه نکند این توصیه ها را رعایت کنید تا از بابت این موضوع خیالتان راحت باشد.

یک سالگی؛ سن طلایی

گروهی از دندان پزشکان متخصص کودکان بر این باورند که توجه به بهداشت دهان و دندان کودک باید از یک سالگی شروع شود. بر طبق گزارش های منتشر شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده مراقبت از دندان ها از سنین کم به حفظ سلامت لثه و دندان ها و البته کاهش هزینه های دندان پزشکی خانواده کمک می کند.

ضررهای شیشه شیر

دندان پزشکان متخصص کودکان همواره به والدین توصیه می کنند که وقتی کودک دراز کشیده یا او را خوابانیده اید، شیشه شیر یا آبمیوه را در دهانش قرار ندهید. خیلی از پدر مادرها نمی دانند که این کار به بهداشت دهان و دندان کودک صدمه میزند. مایعات شیرین داخل بطری به سطح دندان های کودک می چسبد و غذای کافی برای باکتری های زنده دهان را فراهم می کند. این باکتری ها اسیدی تولید می کنند که سبب خرابی دندان ها می شود...

آکاایران: آموزش تشویق کودکان برای بهداشت دهان و مسواک زدن

آموزش تشویق کودکان برای بهداشت دهان و مسواک زدن

مسواک و خمیر دندان مخصوص

خیلی از مردم بر این باورند که کودکان کم سن و سال، نوزادان و خردسالان به مسواک زدن نیاز ندارند در صورتی که این باور اشتباه است. اگر فرزند شما یک دندان دارد همین حالا وقتش رسیده که مراقبت از این دندان را شروع کنید. حتی قبل از اینکه دندان هایش در بیایند می توانید به آرامی لثه ها را ماساژ دهید. برای تمیز کردن دندان ها هم می توانید از مسواک های انگشتی استفاده کنید. برای کودکان خمیر دندان مناسب سنشان را بخرید و از مسواک های نرم استفاده کنید. تمیز کردن دندان ها باید حداقل 2 بار در روز انجام شود. استفاده از نخ دندان زمانی توصیه می شود که دندان ها کنار هم رشد می کنند. با این وجود در مورد استفاده از نخ دندان با دندان پزشک کودک مشورت کنید.

داروهای آسیب رسان

بسیاری از داروهایی که برای کودکان تجویز می شوند حاوی قند و شیرین کننده های دیگری هستند. اگر این داروها و به ویژه انواع جویدنی به دندان ها بچسبد سبب خرابی دندان ها می شود. به همین دلیل کودکانی که دچار بیماری های مزمنی مانند مشکلات قلبی و آسم هستند بیشتر دچار خرابی دندان ها می شوند. آنتی بوتیک ها و برخی از داروهای درمان آسم سبب رشد بیشتر گروهی از باکتری ها و قارچ ها می شود که این موضوع عفونت های قارچی یا برفک ها را به همراه دارد. پس اگر متوجه شدید که روی زبان کودک لخته هایی شبیه خامه یا شیر غلیظ شده وجود دارد شاید این علائم نشانه ای از وجود برفک ها باشند. در صورتی که کودک شما تحت درمان بیماری های مزمن قرار دارد درباره اینکه چند بار در روز باید دهان و دندان های او را بشویید، با دندان پزشک متخصص کودک مشورت کنید. شاید لازم باشد که چهار بار در روز دندان هایش را مسواک بزند.

مسواک زدن، بی هیچ بهانه

بیشتر مواقع پدر و مادرها از این موضوع شکایت دارند که کودکان در زمان مسواک زدن مدام غر می زنند و بهانه می گیرند. والدین هم بعضی وقت ها کوتاه می آیند اما متخصصان توصیه می کنند که به هیچ وجه بهانه های کودکان را نپذیرید و اجازه ندهید که این موضوع را به تعویق بیندازند. البته ممکن است در مواقعی این کار برای پدر مادرها کمی دشوار باشد. در اینجا چند توصیه داریم که به شما کمک می کند فرزندتان را به مسواک زدن عادت دهید.

1 کودکان تا قبل از 6 سالگی به تنهایی نمی توانند مسواک بزنند. پس بچه های کوچک را هنگام استفاده از مسواک همراهی کنید و کنارشان بایستید. یادگرفتن استفاده از نخ دندان هم در حدود سن 10 سالگی برای کودک آسان است. بنابراین از کودکان کم سن و سال توقع نداشته باشید و آن ها را به زور مجبور نکنید چون ممکن است برای همیشه از بهداشت دهان و دندان متنفر شوند.

2 برای زمان مسواک زدن برنامه مشخصی ترتیب دهید و آن را به زمانی موکول نکنید که کودک بیش از حد خواب آلود است. وقتی کودک خسته نیست راحت تر با شما همکاری می کند.

3 کودکان را در انتخاب و خرید مسواک ها مشارکت دهید. بچه ها در سنین پنج سال به بالا می توانند در مورد خرید وسایل شخصی مربوط به بهداشت دهان و دندان تصمیم گیری کنند. پس چند نمونه از محصولات مورد تأیید را به آن ها نشان دهید تا بر اساس سلیقه خودشان یکی را انتخاب کنند. حتی می توانید دو یا سه خمیر دندان با طعم مختلف بخرید و هر بار به کودک اجازه دهید یکی از آن ها را بردارد. طرح ها و شکل های کارتونی و فانتزی اشتیاق کودک را برای مسواک زدن بیشتر می کنند.

4 کودکان نوپا 16 دندان دارند و باید زمان مشخصی را هم برای آن ها در نظر بگیرید و دندان هایشان را تمیز کنید چون بسیار آسیب پذیر هستند.

5 خرابی دندان ها یکی از مشکلاتی است که در میان کودکان 6 تا 11 سال و همین طور نوجوانان 12 تا 19 سال بسیار رایج است و احتمال وقوع آن 5 برابر بیشتر از بروز آسم و 7 برابر بیشتر از آلرژی های بهاری است. پس با برنامه ریزی درست و تشویق کودکان کاری کنید که دندان های سالم و لبخند زیبایی داشته باشند.

.

منبع :www.sefidak.com