آکاایران: درزمان مواجه با ضربه و آسیب به دندان های کودکان

آکاایران: دکتر مریم گلپاشا (جراح و دندانپزشک زیبایی)
 
 
 آگاهی والدین در برخورد با دندان های ضریه دیده ی  اطفال و چگونگی عملکرد آنها قبل از دندان پزشک بسیار حیاتی می باشد.
 
 
 کودکان به اقتضاء سن و فعالیت خود،متاسفانه همواره در معرض ضربه به دندان های شیری یا دائمی خود می باشند که غیر قابل اجتناب می باشند، اما آنچه مهم است چگونگی برخورد ما با این امر می باشد ، زیرا دقت عمل و انجام برخی توصیه های ساده، راه درمان را برای دندان پزشک اطفال آسان تر و عملی می سازد. در این مورد سعی می گردد هرچند مختصر نکات لازم بیان گردد:
 
مهم ترین مسئله اینست که باید از زمان وقوع حادثه تا درمان اورژانس حداقل فاصله وجود داشته باشد،زیرا در مورد پیش آگهی و موثر بودن درمان بسیار حیاتی خواهد بود.
 
 بسته به نوع ضربه وارد شده به دندان،والدین باید یکی از اعمال زیر را در لحظات اولیه پس از ضربه اجرا نمایند
 
 
 در صورتی که ضربه منجر به شکستن قسمت بسیار کوچکی از دندان شده باشد و بیمار هیچ گونه علامتی در سایر نقاط و بافت های نرم نداشته باشد،تنها مراجعه به دندان پزشک برای رفع تیزی ناشی از شکستگی لازم است.
 
در صورتی که ضربه وارده ،منجر به شکسته شدن قسمت بزرگی از دندان شده و کودک دارای درد شدید و حساسیت شدید در دندان می باشد،باید کودک و قطعه شکسته شده را برای انجام درمان های اولیه جلوگیری کننده از صدمات شدیدتر، به عصب دندان، نزد دندان پزشک برد.
 
 گاهی بر اثر ضربه وارده ،دندان ممکن است در محل خود فرو رفته و یا از حفره دندان خارج شود
 
 
 در صورتی که دندان بر اثر ضربه وارده در محل خود فرو رود و دندان مورد نظر شیری باشد نباید هیچ کوششی بعد از حادثه برای بیرون کشیدن آن انجام داد و تنها برای بررسی احتمال صدمه به جوانه دندان دائمی،نزد دندان پزشک مراجعه نمود.
 
در صورتی که دندان از محل خود خارج شود، والدین باید بلافاصله دندان را در محل حفره قرار دهند و بلافاصله به دندان پزشک مراجعه کنند،.در صورتی که دندان آلوده شده باشد باید دندان بدون این که با هیچ گونه وسیله ای به صورت سایشی تمیز شود،فقط در جهت حذف آلودگی سطحی شسته شده،در محل قرار گیرد،در صورتی که امکان قرار دادن دندان در حفره خود، برای والدین میسر نیست،بهترین کار قرار دادن دندان در شیر و یا محلول نرمال سالین است در صورتی که هیچ یک از این دو در دسترس نبود،بزاق کودک بهترین گزینه برای نگهداری دندان تا رسیدن به دندان پزشکی است.
 
باید توجه نمود بهترین زمان برای باز کاشت دندان پس از نگهداری آن در مواد بالا حداکثر 30 دقیقه است.
 
 
 در نهایت مهم ترین نکته پس از وارد شدن ضربه به دندان های کودکان زمان مراجعه پس از حادثه به دندان پزشک است که تاثیر بسزایی در پیش آگهی درمان دندان صدمه دیده دارد.
.

منبع :