آکاایران: دکتر احمد زنگنه ( پوست ،مو ،زیبایی و لیزر)

 اگزما عبارتست از ضایعات پوستی خارش دار که با قرمزی ، پوسته ریزی ، ترشح  و گاهی با ضخیم شدن وگاهی با نازک شدن پوست همراه است . اگزما انواع مختلف دارد . یک نوع آن آتوپیک درماتیت یا اگزمای سرشتی نام دارد . اگزمای سرشتی در بچه ها از شیوع بالایی برخوردار است  .

اولین علائم بیماری معمولاً بعد از دوماهگی آغاز می شود . معمولاً اولین علائم درصورت وگونه ها شروع شده و بعد ممکن است دیگر نواحی مثل ارنج و زانوها ، باسن و تنه گرفتارشود . در این حالت گاهی اوقات این ضایعات روی گونه ها را به بوسیدن زیاد نسبت می دهند در صورتی که اصلا با بوسیدن ارتباطی ندارد . معمولاٌ اکثربیماران تا دو سالگی بهبود می یابند .

اگرچه این بیماری ممکن است تا سنین بالاتر وحتی بعد از بلوغ هم ادامه پیدا کند اما بحث اصلی در اینجا در مورد علایم این بیماری در دوران شیرخوارگی است . مشخصه بارز پوست این بچه ها خشکی منتشر پوست است . قسمتهائی ازپوست قرمز، ملتهب و ترشح دار شده و خارش شدید پیدا می کند . این نواحی خارش دار ممکن است محدودبه یک ناحیه مثلا گونه ها یا منتشر در سرتاسر بدن باشند . این بیماری یک بیماری مزمن و طولانی است .

بچه آرام وقرار ندارد ، مرتب خودش را می خاراند . این مسئله روی اعصاب والدین اثر منفی گذاشته وآنهارا دچاراسترس می کند . پس قبل از هرچیز والدین باید آرامش خودرا حفظ کنند . وبدانند که دوره درمان طولانی است وباید خود را با این مسئله تطبیق دهند .

البته این بیماری به راحتی درمان می شود . اما ضایعات پوستی به راحتی نیز عود می کنند . برای جلوگیری از عود بیماری مهمترین مسئله نرم نگه داشتن پوست بچه است . بعضی والدین به تصور اینکه این بیماری ناشی از کثیفی ! است مرتب بچه را حمام می برند در صورتیکه با این کار باعث تشدید بیماری می شوند .

  در زیر توصیه هایی جهت کنترل بیماری آورده شده است :

 _حمام این بچه ها باید کوتاه باشد . ازآب ولرم استفاده شود . پوست بدن بچه ها به کیسه یا  لیف کشیدن احتیاج ندارد . بعدازحمام پوست به آرامی و با نرمی خشک شود  (حوله را محکم روی پوست بچه نکشید )  

_پوشیدن لباس نخی و کتان گشاد برای کمک به جذب عرق

_حتی المقدور به حداقل رساندن استرس

_کوتاه کردن مرتب ناخن ها و دست کردن دستکش نرم به هنگام خواب برای جلوگیری از خاراندن . توجه داشته باشید که خاراندن اگزما را بدتر می کند

_کمتر حمام بگیرید تا از خشکی زیاد پوست اجتناب شود . صابون و آب ممکن است باعث شعله ور شدن بیماری شوند . به هنگام حمام گرفتن ، از صابون های غیر چرب مخصوص و آب ولرم استفاده کنید . نواحی ملتهب را صابون نزنید

_پس از حمام بلافاصله از کرم نرم و مرطوب کننده استفاده کنید . اگرمالیدن کرم مرطوب کننده با ماساژ پوست همراه شود بهتر است .

_از قرار گرفتن در معرض تغییرات دمایی شدید ( سرما یا گرمای زیاد ) خودداری کنید

_از هر چیزی که قبلاً بیماری را بدتر کرده است اجتناب کنید)   مثلا بدتر شدن در اثر مصرف غذای خاصی )

_از دستگاه مرطوب خنک کننده هوا ( بخور سرد ) برای افزایش رطوبت هوای خشک داخل منزل استفاه کنید . در صورت عدم دسترسی به آن ، می توان یک ظرف دهان گشاد آب را روی بخاری یا شوفاژ قرار داد

_اجتناب از تماس با بعضی از مواد موجود در هوا و نیز گرد و غبار می تواند بطور چشمگیری سبب ایجاد آرامش و تخفیف علایم شود . گرد و غبار و اشیائی که گرد و غبار را در خود نگه می دارند ( نظیر بالش پر، متکا ، کوسن ، پرده ، فرش ، روکش مبل ، بعضی از اسباب بازی ها و پشم ) می توانند سبب بدتر شدن بیماری شوند . لذا محل زندگی باید ساده و فاقد محل های تجمع گرد و خاک باشد

_مواد آرایشی ، عطریات ، اسپری ها ( حشره کش و خوشبو کننده ) و دود سیگار می توانند باعث تشدید اگزما شوند و از تماس با آنها باید اجتناب شود

 

 البته راحتترین و در دسترس ترین دارو برای کنترل ضایعات پوستی پمادهای کورتونی است . بهتر است این پمادها زیر نظر متخصص پوست مصرف شوند .

 

اینجانب به مراتب مشاهده نموده ام  که والدین طبق توصیه اطرافیان از پماد بتامتازون به عنوان مرطوب کننده برای فرزندانشان استفاده می کنند که کار اشتباهی است زیرا این پمادها دارای عوارض هستند .عوارض این داروها اگر زیر نظر متخصص پوست مصرف شوند قابل مدیریت وپیشگری است ، بخصوص اینکه لازم است از این داروها بمدت طولانی استفاده شود . همچنین پمادهای غیرکورتونی هم وجودارند که در شرایط خاص استفاده می شوند .

 

 

آیا انواع غذاها با آتوپیک درماتیت یا اگزمای سرشتی ارتباط دارند ؟

 

 درتعدادی از کودکان مبتلا  برخی غذاها ممکن است منجر به تشدید ضایعات اگزمائی شوند ، شایعترین اینها سفیده تخم مرغ ، شیرگاو و فراورده های آن ، انواع آجیل و خشکبار، شکلات وغذاهای دریایی است . این غذاها ممکن است باعث تشدید ضایعات اگزمائی شوند یعنی اینها عامل اصلی ایجاد بیماری نیستند . نکته مهم اینکه برای کودک درسن رشد نباید محدودیت غذائی بدون دلیل ایجاد کرد .

 

 

 چه عوامل محیطی ممکن است منجر به تشدید ضایعات اگزمائی شوند ؟

 

 لباس پشمی  ، لباس با الیاف مصنوعی ، گردوخاک ، برخی فلزات جواهرآلات و بدلیجات وهمچنین برخی کرمها و لوسیونها که حاوی عطر وموادنگهدارنده باشند ممکن است منجر به تشدید ضایعات شوند . باید تاحد امکان از این موارد دوری کرد .

 

 

آیا آزمایشات خونی و پوستی برای تشخیص این بیماری وجود دارد ؟

 خیر تشخیص این بیماری برمبنای مشاهدات بالینی و معاینه پزشک متخصص پوست می باشد . بیماری آتوپیک درماتیت یا اگزمای سرشتی طیف وسیع دارد . می تواند فقط بصورت خشکی واگزمای مختصر روی گونه ها ویا منتشر وشدید درسرتاسر بدن باشد . بین دوسر این طیف نیز درجات مختلفی ازدرگیری پوست می تواند وجود داشته باشد . اگر بیمار شما مبتلا به نوع شدید و منتشر بیماری است ، نگران نباشید برای این موارد نیز درمانهای خاص مثل انواع داروهای خوراکی و یا اشعه درمانی وجودارد .

.

منبع :