آکاایران:  

با آموزش و یاد گیری نوع انتخاب تغذیه ی کودکتان به رشد و سلامتی روز افزون آن کمک کنید.

غذاهایی که برای تغذیه کودک انتخاب می کنید بر نحوه عملکرد تحصیلی او تاثیر مستقیم دارد. اگر خواهان تقویت حافظه کودک خود هستید و می خواهید ذهن وی از رشد و عملکرد مناسبی برخوردار باشد از دادن غذاهای فرآوری شده، نوشابه های گازدار و دیگر غذاهای ناسالم به کودک خودداری کنید چرا که این نوع غذاها حاوی مقادیر فراوانی قند و سدیم هستند که باعث کند و ضعیف شدن فعالیت های مغزی وی می شوند.

در اینجا چند غذای مفید برای حافظه کودک را به شما معرفی می کنیم:

 • غلات کامل، آنتی اکسیدان ها و چولاین
غلات کامل، آنتی اکسیدان ها و چولاین که یک ماده مغذی است که عمدتا در تخم مرغ ها یافت می شود، برای رشد و تقویت مغز دارای اهمیت خاصی هستند. به این منظور می توان از انواع نان گندم و ماکارونی و یا جوی شیرین نشده همراه با انواع توت ها به عنوان صبحانه استفاده کرد.

آنتی اکسیدان ها را می توان در انواع میوه و سبزی جات خام پیدا کرد. بسیاری از انواع لوبیاها نیز سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند.

 • اسیدهای چرب امگا 3
اسیدهای چرب امگا 3 را می توان در روغن زیتون، آجیل، آووکادو، سالمون و تن ماهی پیدا کرد. اسیدهای چرب عملکرد شناختی حافظه را تقویت می کنند.

تخم کتان ها نیز سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند و خوشبختانه بسیاری از کودکان این ماده غذایی را به راحتی در برنامه غذایی شان می پذیرند.

 • کلسیم و آب
بدن کودک را همیشه به اندازه کافی مرطوب نگه دارید. هرگز برای مرطوب نگه داشتن بدن کودک به وی نوشیدنی های قندی مانند نوشابه های گازدار و آب میوه های صنعتی ندهید.

سعی کنید همیشه در یخچال خود ماست، شیر سویا، پنیر داشته باشید چرا که این مواد غذایی منبع خوبی از کلسیم محسوب می شوند.

 • آهن
مصرف آهن، سطح هوشیاری ذهنی و نیز انرژی بدن افزایش می دهد. گوشت مرغ، انواع گوشت قرمز، لوبیاها و میوه جات خشک از منابع خوب آهن به شمار می روند.

 

.

منبع :