آکاایران: پژوهشگران سال هاست به این نتیجه رسیده اند که برخی از ویژگی های معین شخصیتی از والدین به کودکان به ارث می رسند. اگر این گونه باشد می توان گفت بی اشتهایی و پراشتهایی روانی تحت تاثیر ترکیبات ژنتیکی …
اختلالات خوردن به آشفتگی قابل ملاحظه در رفتار غذا خوردن گفته می شود و دو اختلال عمده غذا خوردن شامل بی اشتهایی عصبی و پراشتهایی عصبی است.
کودکان عاشق گرسنگی – حل مشکلات تغذیه کودکان -آکاکودکان عاشق گرسنگی – حل مشکلات تغذیه کودکان -آکا

بی اشتهایی عصبی درواقع یک نوع گرسنگی خودتحمیلی است که به طور عمده در میان دختران نوجوان دیده می شود و ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه یابد. ویژگی این اختلال آن است که فرد مبتلا اغلب دچار اشتغال ذهنی نسبت به غذا می شود و به لاغری فکر می کند، در نتیجه سلامتی اش به خطر می افتد.

در این بیماری علاوه بر از دست دادن شدید وزن و ماهیچه ها، نشانه هایی مثل قطع چرخه قاعدگی، کم شدن ضربات قلب، افت فشار خون، کم شدن حرارت بدن و رشد موهای نرم در بدن پدید می آید. اختلال پرخوری عصبی نیز یک رفتار جبرانی نامناسب است که حدود 10 درصد از مبتلایان آن را مردان تشکیل می دهند.

خوردن مقدار زیادی غذا به صورت دوره ای، غیرقابل کنترل، وسواسی، با سرعت زیاد (در یک دوره کوتاه شکم بارگی) و سپس القای استفراغ، مصرف مسهل ها، تحمیل گرسنگی یا انجام ورزش های شدید و سنگین به منظور جلوگیری از افزایش وزن از مشخصات افراد مبتلا به پراشتهایی عصبی می باشد.

می توان گفت که اختلالات خوردن تحت تاثیر عوامل مختلفی ایجاد می شود که این عوامل شامل فشار فرهنگی ـ اجتماعی، عوامل زیست شناختی و عوامل روان شناختی می باشد. در اینجا به عوامل روان شناختی این اختلال می پردازیم که شاید بتوان گفت از مهم ترین علل اختلال خوردن می باشد.

علل روان شناختی اختلالات خوردن

بی اشتهایی و پراشتهایی روانی بیشتر اختلال روان شناختی محسوب می شود تا یک بیماری جسمانی. استرس و اضطراب از عوامل مهم بروز اختلال خوردن می باشد و فرد در مواجهه با موقعیت های اضطراب زا و رهایی کوتاه مدت از استرس به پرخوری پناه می برد. در این میان میزان شیوع اختلال های اضطرابی در زنان بیشتر از مردان است چراکه زنان با منابع استرس اجتماعی بیشتری مواجه هستند.

پژوهشگران سال هاست به این نتیجه رسیده اند که برخی از ویژگی های معین شخصیتی از والدین به کودکان به ارث می رسند. اگر این گونه باشد می توان گفت بی اشتهایی و پراشتهایی روانی تحت تاثیر ترکیبات ژنتیکی نیز می باشد. مثلا مادرانی که به خاطر احساس نیاز برای داشتن بدن بی عیب و نقص رژیم می گرفته اند، دو برابر مادرانی که رژیم نمی گرفته اند، به دختران و پسران خود فشار می آوردند که همان کار را بکنند.

در مورد بی اشتهایی روانی، روان شناسان بر این عقیده اند که این اختلال از عوامل روان شناسی و هیجانی معین ناشی می شود.

برخی عوامل مرتبط با این اختلال عبارت است از عزت نفس پایین، افسردگی و استرس های ناشی از شرایط آسیب زا مانند طلاق و مرگ. با این وجود برخی از پژوهشگران نیز معتقدند که ممکن است ریشه این اختلالات عمیق تر از اینها باشد و در نتیجه الگوی تعاملی خاصی به وجود آمده باشد.

برای نمونه خانواده های افراد دچار بی اشتهایی روانی دارای 4 ویژگی مسلط هستند:

خانواده معمولا درهم تنیده است، یعنی هیچ کس نمی تواند فرد مستقلی باشد.

خانواده بسیار محافظت کننده است و همه مکررا در مورد سلامت یکدیگر اظهار نگرانی می کنند.

این خانواده ها انعطاف ناپذیر، بسیار خشک و مقاوم در برابر تغییر می باشند.

تحمل تعارض در این خانواده ها بسیار کم است، بنابراین تعارضات حل نشده باقی می ماند و فشار روانی نیز در این خانواده ها بالاست.

طبق عقیده روان شناسان افرادی که از اختلالات خوردن رنج می برند، اغلب با وجود بیمار بودن خود را سالم می دانند. آنها (بی اشتهایان و پراشتهایان روانی) یک خودانگاره تعریف شده از خود دارند. نیاز به جلب توجه که از عزت نفس پایین ناشی می شود خود یک علت زیربنایی برای اختلالات خوردن این افراد می باشد.

بنابراین بی اشتهایی و پراشتهایی روانی می توانند دقیقا راهی برای جلب توجه محسوب شوند. معمولا کودکانی که نادیده گرفته شده و مورد انتقاد، استهزا یا سوءاستفاده قرار گرفته اند ، دارای عزت نفس پایین و خودپنداره منفی هستند. کودکان فاقد عزت نفس با احساس بی کفایتی بزرگ شده و به دنبال تایید دیگران هستند. بسیاری از بچه های دچار کم اشتهایی عصبی در مقایسه با همسالان خود به خوش رفتاری غیرمعمول و همانندی با افرادی کوچک تر از خود تمایل دارند.

کمال طلبی نیز از دیگر علل مهم روان شناختی اختلالات خوردن می باشد. افرادی که کمال طلب هستند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به خوردن باشند.

کودکان عاشق گرسنگی – حل مشکلات تغذیه کودکان -آکاکودکان عاشق گرسنگی – حل مشکلات تغذیه کودکان -آکا
بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که کنترل کردن کالری ها با نیاز به فرد کمال گرا برای کنترل هر چیزی همراه است. افراد دچار بی اشتهایی عصبی معمولا شخصیتی وظیفه شناس و کمال گرا می باشند. این افراد می کوشند هر کاری را با نهایت توانایی انجام دهند و در انجام مسوولیت هایشان تمام تلاش و کوشش خود را با پشتکار و وسواس فکری به کار می گیرند.

اختلالات خوردن در بچه ها

اغلب الگوهای خوردن بچه ها موجب نگرانی های والدین در برخی از مراحل رشد شان می شود.

این الگوها معمولا بخشی از مراحل طبیعی رشد بچه هاست. در واقع اختلالات خوردن به همان میزان که با خوردن و غذا سر و کار دارد با دیدگاه منفی فرد از خودش نیز مرتبط می باشد. بچه های دچار این اختلال، آمادگی دارند که خود را نکوهش کنند و فکر کنند بی فایده و بی ارزشند. این خود پست انگاری با نارضایتی در مورد ظاهر، هیکل و اندازه نمود پیدا می کند و به نوبه خود به رفتارهای مشکل ساز می انجامد.

شایع ترین اختلالات خوردن در بچه ها شامل:

کم اشتهایی، پراشتهایی، انتخابی خوردن، محدود خوردن، هراس از غذا، اختلال عاطفی اجتناب از غذا و پرخوری بی اختیار می باشد.

کم اشتهایی عصبی

کم اشتهایی عصبی شناخته شده ترین اختلال خوردن است. بچه ها دچار کم اشتهایی عصبی توانایی سد کردن احساس گرسنگی خود را پرورش می دهند. این بچه ها هر موقع که بتوانند از غذا خوردن اجتناب می کنند و گاه مجبور می شوند مقدار بسیار کمی غذا بخورند. این اختلال به میزان بسیار بیشتر در دختران پیش می آید و کمتر از
3 درصد این افراد پسر هستند. این گروه از بچه ها از همه نوع خانواده برحسب نژاد، مذهب، ثروت و شغل والدین می باشند. بچه های دچار کم اشتهایی عصبی فکر می کنند چاق هستند در حالی که لاغرند، آنها فکر می کنند که سیرند در حالی که گرسنه اند.

اغلب آنان بر این باورند که چاق، زشت و بی مصرف هستند حال آن که این موضوع در نظر اطرافیان خنده دار است.

پراشتهایی عصبی

یکی دیگر از شناخته شده ترین اختلالات خوردن در بچه ها، پراشتهایی عصبی است. پراشتهایی عصبی یا گرسنگی گاوی باعث می شود که افراد اشتهای سیری ناپذیر داشته باشند و در خوردن و نوشیدن زیاده روی کنند گویی کنترل خود را از دست می دهند و مقدار بسیار زیادی از غذا را که از نظر یک فرد عادی زیاد است، در یک زمان بخورند. گاه نیز ممکن است ترکیبی از چند خوراکی غیرمعمول یا مقدار زیاد از یک نوع خوراکی (دو بسته بیسکویت) را بخورند.

این افراد اغلب در مورد خود احساس تنفر و گناه می کنند و می کوشند با استفراغ کردن خود را از شر غذاهای خورده شده راحت کنند. تفاوت این بچه ها با بچه های دچار کم اشتهایی عصبی در این است که تمایل دارند وزن خود را در سطح طبیعی حفظ کنند. اغلب آنان رفتارهایی دارند که با احساسات خودانزجاری و خارج از کنترل بودن مرتبط می باشد.

انتخابی خوردن

اصطلاح انتخابی خور در مورد بچه ای به کار برده می شود که فقط تعداد بسیار محدودی از خوراکی ها را می خورد و فقط اصرار دارد که از پنج یا شش نوع خوراکی تغذیه کند. این بچه ها از امتحان هرگونه خوراکی تازه امتناع می کنند و ممکن است با دیدن غذای جدید دچار حالت تهوع شوند و استفراغ کنند. گاهی مشکلات انتخابی خوردن بخشی از الگوی گسترده تر رفتاری را تشکیل می دهد. شمار محدودی از این بچه ها در برابر هرگونه تجربه تازه مقاومت نشان می دهند و در عوض ترجیح می دهند غذاهای تکراری بخورند.

تحقیقات پزشکی در مورد انتخابی خورها به ندرت نکته ای غیرمعمول یا مشکلی اساسی را نشان می دهد و این بچه ها اغلب رفتارهایی طبیعی دارند. آنان نسبت به اندازه بدن خود نظر بدی ندارند و بویژه از کمبود اعتماد به نفس نیز رنج نمی برند. نگرانی عمده والدین رشد جسمی و اجتماعی این بچه هاست.

محدود خوردن

بچه های محدودخور خیلی کم غذا می خورند و ممکن است رژیم غذایی آنها هم متعادل باشد ولی به ظاهر اشتهای کمی برای خوردن دارند و علاقه ای به غذا ندارند. بچه های محدود خور هیچ توجه فکری به وزن یا شکل ظاهری خود ندارند و اعتماد به نفس این افراد نیز طبیعی است. محدود خوردن در سال های قبل از دبستان رایج است و ظاهرا بی زیان است و در صورتی مشکل ساز خواهد بود که تا سال های متمادی ادامه می یابد، اگرچه محدود خوردن وضعیتی به نسبت معمول نیست، بی شک نوعی خوردن است که به طور طبیعی موجب نگرانی بسیار زیاد می شود بویژه وقتی روی رشد اثر داشته باشد.

هراس از غذا

این اختلال گاهی به شکل نقص عملی در بلع یا ترس از قورت دادن شناخته می شود. تعدادی از بچه ها از خوردن و بویژه خوردن غذاهای جامد هراسانند. بچه های دچار هراس از غذا خوردن، از غذا دوری می کنند نه به این دلیل که می خواهند وزن خود را کاهش دهند، بلکه از غذا خوردن واهمه دارند.

بیشتر این بچه ها می ترسند اگر دهان خود را پر از غذا کنند و آن را قورت دهند خفه شوند، استفراغ کنند، غذا در گلویشان گیر کند یا مسموم شوند. این قبیل وقایع اغلب برای بچه هایی رخ می دهد که شخصیت های حساس دارند.

برخی از این بچه ها گاهی در ذهن خود بین رویدادها پیوندهایی عجیب و غریب یا غیرمنطقی به وجود می آورند که شاید منجر به پرهیز هراس انگیز از برخی غذاها شود.

اختلال عاطفی اجتناب از غذا

بسیاری از کودکان و نوجوانان 5 تا 16 ساله مشکلاتی در زمینه خوردن دارند که به دلیل کم اشتهایی یا پراشتهایی عصبی نیست. این بچه ها اغلب مشکلات عاطفی از قبیل ناراحتی، نگرانی یا وسواس فکری دارند که جلوی اشتها و خوردنشان را می گیرد. این گروه از بچه ها در مورد وزن و شکل ظاهری خود نگران و دلواپسند. گروهی از آنان نیز ممکن است دچار افسردگی باشند.

این افسردگی نه فقط با از دست دادن اشتها که با اختلال در خواب، تمرکز ضعیف، گریه و احساس ناامیدی آشکار می شود.

پرخوری بی اختیار

برخی از بچه ها از دوران کودکی پرخوری می کنند و تا دوران نوجوانی این الگو را ادامه می دهند. والدین این بچه ها اغلب متوجه می شوند که فرزندانشان حتی در نوزادی اشتهایی سیری ناپذیر داشته اند. بسیاری از این بچه ها هر زمان که پریشان و غمگین می شوند، به خوردن روی می آورند و این الگو خوردن تسلی بخش نامیده شده است. این بچه ها دائم پرخوری می کنند و بیش از حد در مورد وزن و شکل ظاهری خود فکر نمی کنند.

پرخوری بی اختیار به طور مساوی بین دختران و پسران وجود دارد و حدود 5 درصد از کودکان را شامل می شود.

در مورد کودکان دانش آموز هر شکلی از موقعیت های استرس زا ممکن است منجر به اختلال خوردن در آنان شود که معمولا شامل موارد ذیل می باشد:

نزدیک شدن امتحانات

نداشتن رابطه خوب با همسالان

تغییر مدرسه

داشتن مشکل در مدرسه

تنش های خانوادگی

ضربه های روحی ـ روانی بسیار شدید

 

پیشنهادها

اگر به اختلال خوردن مبتلا هستید برای کمک به خودتان موارد زیر را رعایت کنید:

برای سلامتی خود به اندازه قیافه ظاهری تان ارزش قائل باشید.

از یک متخصص تغذیه برای اطلاعات درست غذایی کمک بگیرید.

به غذا به عنوان سوخت مورد نیاز بدن نگاه کنید، نه به عنوان یک دشمن یا دوستی تسلی بخش.

وقتی احساس می کنید دچار اختلال می شوید، به احساس همزمان خود مانند افسردگی، اضطراب یا کاهش عزت نفس خود توجه کنید.

از یک مشاور کمک بگیرید تا شما را در شناخت علل مشکلاتتان و چگونگی غلبه بر آن یاری دهد.

در مورد فرزندان:

سعی کنید بپذیرید که فرزند شما مشکل دارد. برای فرزندتان توضیح دهید که نگرانش هستید و قصد دارید به او کمک کنید.

سعی نکنید فرزند خود را به خاطر اختلال خوردن سرزنش کنید، زیرا به دلیل اثری که مشکلات خوردن بر شما و افراد خانواده گذاشته بد خلق می شوید و وضع فرزندتان نیز بدتر خواهد شد.

ـ به یاد داشته باشید که بدون هماهنگی افراد خانواده، امکان ندارد مشکل خوردن بچه ای بهبود یابد و فقط زمانی فرزند شما می تواند بر اختلال خود مسلط شود که مطمئن باشد پدر و مادرش برای درک و حمایت او با یکدیگر همکاری می کنند.

سعی کنید در مورد فرزندتان فکرهای درست و ایده های خوب را از دست ندهید چراکه مشکلات خوردن اغلب به قدری نگران کننده اندکه در توجه به جنبه های دیگر دشواری ایجاد می کند.

معصومه اسدی

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

.

منبع :