آکاایران: تغذیه تکمیلی کودکان شیرخوار

آکاایران: تغذیه تکمیلی کودکان شیرخوار را چگونه و از چه زمانی آغاز کنیم؟
 

 

یکی ازکارشناس مسئول بهداشت خانواده گفت: تغذیه شیر خواران از دغدغه های والدین است که تا شش ماهگی شیر مادر بهترین و کاملترین غذا برای شیرخوار به شمار می رود و همه نیازهای تغذیه ای شیرخوار را تأمین می کند و تنها به مصرف قطره ویتامین D+A یا مولتی ویتامین نیاز است.
افسانه یاسایی، در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: بعد از شش ماهگی نیازهای غذایی شیر خوار به تنهایی با شیر مادر بر آورده نمی شود بنابراین علاوه بر شیر مادر، تغذیه کودک با غذاهای نیمه جامد هم باید آغاز شود.
وی، افزود: غذای کمکی با فرنی آغاز می شود سپس با غذاهای مناسبی چون حریره بادام و پوره سیب زمینی و سوپ ادامه می یابد.

وی، افزود: در 9 ماهگی می توان حبوبات را از جمله عدس و ماش با هضم آسانتربه سوپ کودک اضافه کرد. آب میوه باید از اواخر این ماه به کودک داد.

یاسایی، توصیه کرد: تا قبل از یک سالگی برای پیشگیری از بروز آلرژی باید از دادن عسل، کیوی، انواع توت، توت فرنگی، تمشک، خربزه، آلبالو و گیلاس به کودک خودداری شود.

وی، افزود: دادن پنیر، سفیده تخم مرغ، شکلات، میگو، فلفل و ادویه جات، ترشی ها، نمک، نوشابه های گازدار، لپه و نخود، اسفناج و کلم و آبمیوه های صنعتی نیز در این زمان توصیه نمی شود.

کارشناس مسول بهداشت خانواده شهرستان میبد، با اشاره به نکاتی در مورد تغذیه تکمیلی کودکان گفت: غذا را از مقدار کم (یک قاشق مربا خوری) شروع کرده بتدریج بر مقدار و تنوع آن بیفزایید و برای دادن غذای کمکی، از قاشق و ظرف مناسب کودک استفاده کنید.

به گفته یاسایی، در شروع تغذیه تکمیلی غذا باید رقیق و سپس به تدریج غلظت آن افزایش یابد.

وی، تاکید کرد: با افزایش تدریجی غلظت غذا شیرخوار کم کم خوردن غذای غلیظ و حتی جویدن را یاد می گیرد.

کارشناس مسول بهداشت خانواده شهرستان میبد، به مادران جوان توصیه کرد که غذای شیر خوار مغز پخت و ملایم باشد و با استفاده از مخلوط کن و صاف کردن غذای کودک، فرآیند تغذیه کودک را مشکل و وقت گیرتر و امکان آلودگی غذا را بیشتر نکنند و این عمل یاد گیری کودک شما را نیز برای استفاده از غذای معمول خانواده به تأخیر می اندازد.

یاسایی، گفت: در شروع غذای تکمیلی باید از یک نوع غذای استفاده و سپس بتدریج موادی را به آن اضافه شود و از تهیه غذای جدید چند ماده ای پرهیز شود، بین اضافه کردن مواد غذایی مختلف حدود یک هفته فاصله باشد تا اگر کودک نسبت به غذایی حساسیت نشان داد بتوان نسبت به حذف آن اقدام شود.

وی با تاکید بر صرف حوصله حین غذا دادن به شیر خوار افزود: اگر کودک به غذای خاصی بی میل بود در دادن آن پافشاری نکنید، می توانید آنرا حذف و پس از یک تا دو هفته مجدد شروع کنید.

یاسایی، افزود: پس از چند ماه از شروع تغذیه تکمیلی، تنوع را در وعده های غذایی کودک رعایت کنید، زیرا تکرار یک نوع غذا در وعده های متوالی کودک را از آن رویگردان می کند، از این رو توصیه می شود غذای کودک خانگی و برای تهیه آن از مواد غذایی تازه استفاده شود.

کارشناس مسول بهداشت خانواده شهرستان میبد، دادن آبمیوه تازه و خانگی به شیرخوار را الزامی برشمرد و افزود: البته نباید جایگزین وعده غذای کودک شود، باید توجه داشت که تا پایان 12 ماهگی، غذای اصلی شیرخوار هنوز شیر مادر است، بنابر این باید تغذیه با شیر مادر به طور مکرر و بر حسب تقاضا و تمایل شیر خوار در تمام مدت شبانه روز ادامه یابد.

یاسایی، گفت: پس از چند ماه از شروع تغذیه تکمیلی، تنوع را در وعده های غذایی کودک رعایت کنید، زیرا تکرار یک نوع غذا در وعده های متوالی کودک را از آن روگردان می کند.

وی در پایان توصیه کرد: راهنمای تغذیه پشت کارت رشد کودک خود را مطالعه کرده و از اطلاعات موجود در آن استفاده کنید.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

.

منبع :