آکاایران: همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان

آکاایران: نوزاد تازه متولد شده شما همه زمان و نیرویتان  را می گیرد. شاید نسبت به هفته پیش نتوانسته اید بهتر بخوابید یا اینکه همان زمان که داشتید می خوابید بچه داد وبیداد راه بیاندازد. مشکلات شما به عنوان یک مادری که تازه بچه اش را به دنیا آورده در این هفته تمام نمی شود.

حوصله نداشتن، خستگی و حتی سازگار نداشتن یکی دیگر از ره آوردهایی است که مادران بعضی وقتها در هفته های اول و گاه چند ماه پس از بارداری آن را تجربه می کنند. ولی برای شما که بزرگترین ره آورد را در  بغل  دارید، گذشتن از این بحران ها  مشکل نخواهد بود؛ کافی است نسبت به حالات خود و فرزندتان هوشیار باشید و بیش از اندازه از خود انتظار نداشته باشید.

چقدر وزن می گیرد؟

نوزاد در هفته های اول روزانه 30 گرم وزن اضافه می کند و در هفته دوم حدودا 240 گرم به وزن نوزاد اضافه می شود، پس اگر فرزند شما تا پایان هفته اول به سه کیلو رسیده بود، می توانید انتظار داشته باشید تا پایان هفته دوم حداقل سه کیلو و چهارصد گرم وزن پیدا کند.

نگران لاغر شدنش باشم؟

بسیاری از نوزادان در روزهای اول بعد از تولد کمی وزن کم می کنند اما اگر نوزاد 10 روزه شما هنوز به وزن اولیه تولدش برنگشته برای مراقبت ویژه و بررسی علت حتما به پزشک مراجعه کنید.

چه یاد می گیرد؟

در این هفته اگر گونه نوزاد را نوازش کنید به سمت دست شما می چرخد. او حالا قادر است انگشت شما را محکم نگه دارد. با نوازش کف پایش متوجه می شوید که انگشتان کف پایش را جمع می کند و هنگام نوازش روی پایش انگشتانش را باز می کند.اگر نوزاد را روی سطحی نگه دارید خواهید دید که حرکتی شبیه راه رفتن انجام می دهد. با قرار دادن دست تان در دهانش، او انگشت شما را می مکد.

نوزاد دو هفته ای شما قادر است پلک خود را در مقابل نور های درخشان ببندد که این بازتاب تا آخر عمر همراهش خواهد بود. اگر نوزاد را به طور افقی نگه دارید به طوری که سرش کمی بیفتد، نوزاد با جمع کردن خود حرکتی شبیه به آغوش کشیدن خواهد داشت. فرزند شما این روزها اشیائی که در فاصله کمی هستند را با چشم دنبال می کند.

چطور با من حرف می زند؟

نوزادان در این سن با گریه کردن ارتباط برقرار می کنند و صداهای ناگهانی باعث ترس شان می شود. از گریه های فرزندتان نترسید. او از تنها ابزارش برای هشدار دادن به شما و بیان خواسته ها یا نارضایتی هایش استفاده می کند.

 همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان -آکا همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان -آکا
لبخندش را جدی نگیرید

فرزندتان در این هفته بعضی اوقات به چشمان شما خیره می شود و نگاهش را سریعا از شما می دزدد، لبخند می زند و سرش را تکان می دهد. البته هنوز لبخند های او معنادار و هدفدار نیست، پس تصور نکنید به خاطر شیرین کاری های شما هیجان زده شده است.

به چه نیاز دارم؟

در این هفته نیز باید مدام پوشک نوزادتان را تعویض کنید. بهتر است هنوز از لباس هایی که تعویض شان راحت تر است استفاده کنید. حتما در این هفته به روزی 10 تا 12 عدد پوشک نیاز دارید. اما پوشک تنها نیاز نوزاد دو هفته ای شما نیست، نوزادان عاشق این هستند تا در آغوش شما باشند وگرمی بدن شما را احساس کنند پس اگر آغوشی یا کوله پشتی برای نوزادتان تهیه کردید، می توانید از آن استفاده کنید.

هنگام استفاده از کرییر از استاندارد بودن انحنای آن مطمئن باشید و به مدت طولانی نوزاد را در آن قرار ندهید. صبر کنید! فهرست وسایل مورد نیاز شما به این موارد محدود نمی شود. اگر تصمیم شما برای استفاده از پستونک قطعی است از سایز کوچک آن استفاده کنید.

بغلش کنید

شاید گریه کردن تنها ابزار ارتباطی فرزندتان در این هفته باشد، اما شما می توانید با لمس کردن به بهترین شیوه با نوزادتان ارتباط برقرار کنید. محققان می گویند تماس بدنی با کودک نه تنها او را آرام می کند، بلکه در روزهای بیماری هم به تسریع روند بهبودش کمک می کند. کودک شما عاشق این است که به وسیله شما لمس شود و در این راستا چه چیزی بهتر از تماس بدنی؟همسرتان می تواند با این کار با نوزاد ارتباط برقرار کند. او می تواند راه کارهایی برای سر حال کردن کودک بدخلق شما پیدا کند.

 همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان -آکا همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان -آکا
چقدر می خوابد؟

هیچ الگوی دقیقی برای ساعات خواب کودکان موجود نیست. نوزادان دو هفته هنوز ساعات درونی شان تطبیق پیدا نکره است و معمولا بین 16 تا 20 ساعت در شبانه روز می خوابند. نوزادان معمولا در دو هفته اول هر سه یا چهار ساعت از خواب بیدار می شوند. اگر نوزادان ساعات بیشتری را بخوابند احتمالا طی روز گرسنه تر شده و به وعده های غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت.

چرا گریه می کند؟

زمانی که نوزادتان به طور مداوم گریه می کند خونسردی خودتان را حفظ کنید. نفس عمیق بکشید و کنترل وضعیت او را از ساده ترین موارد آغاز کنید. شاید گرسنه باشد، یا باد گلو داشته باشد. شاید هم لازم باشد پوشکش را کنترل کرده و سعی کنید از شیوه هایی که باعث آرامش نوزادتان می شود استفاده کنید.

از کولیک نترسید

اگر نوزادتان برای ساعت ها گریه می کند و بی قرار است اما به بیماری خاصی دچار نیست و نشانه هایی مثل تب، تهوع یا اسهال هم ندارد، احتمالا دچار کولیک شده است. 20درصد کودکان در این سن به این مشکل دچار می شوند و حاصل گریه های شبانه روزی شان خستگی بیش از اندازه والدین و مراقبان است.

عجیب نیست اگر به خاطر اینکه نمی توانید کمکی به کودک تان بکنید دچار نگرانی و افسردگی شوید.ممکن است گریه های نوزاد کولیکی شما درست در زمانی که شما در اوج خستگی هستید شروع شود و کوچک ترین زمانی که می توانید استراحت کنید را هم از شما بگیرد. اما مهم ترین اصلی که باید به خاطر بسپارید این است که تلاش ها و روش های شما همیشه برای آرام کردن نوزادتان کارساز نیست.

شب ها گریه می کند؟

بی خوابی مشکل بسیاری از مادران در این هفته است. نوزادانی که شب ها نمی خوابند، مادرانی خسته خواهند داشت. اما کمی انعطاف پذیری شما می تواند این مشکل را هم کمتر کند. کافی است زمان خواب خود را با زمان خواب نوزادتان تنظیم کنید. زمانی که فرزندتان آرام تر است، استراحت کنید و زمانی که او خواب است کارهایی که دوست دارید و از آنها آرامش می گیرید را انجام دهید.

توصیه های ایمنی را جدی بگیرید!

از تهویه مناسب اتاق کودک تان مطمئن شوید. در تختخواب کودک از بالشت و بالشتک های محافظ استفاده نکنید. دقت کنید تا فاصله کناره تخت و نرده های کناری بیش از 85 سانتی متر نباشد و مراقب روبان ها و گره هایی که احتمالا روی لباس نوزاد است، باشید. برای محافظت از فرزندتان او را به پشت روی تختخواب بخوابانید و پتو را فاقد توجه روی تخت یا گهواره رها نکنید.

آواز بخوانید

در این هفته شما را با صدای تان می شناسد. برای جلب توجهش سراغ شعرها و ترانه هایی که در روزهای نوزادی برایش می خواندید بروید؛ او همه آن شعرها را به خاطر دارد. انتظار نداشته باشد وقت حرف زدن برای تان دست و پا بزند و به سمت تان برگردد، حتی در صورت ندیدن هیچ واکنشی از سوی او، بالای تختش بروید و با فرزندتان حرف بزنید.

حسش را تقویت کنید

هفته دوم، هفته بازی با نوزاد و پرورش ابتدایی ترین مهارت هاست. برای بهبود هماهنگی دست و چشم و حس لامسه می توانید بافت ها و مواد گوناگون مانند روسری ابریشم یا پر های گردگیری تمیز، اطلسی یا مخمل و اجسام خزدار مانند اسباب بازی حیوانات را در اختیار نوزادتان بگذارید تا آنها را لمس کند. می توانید برای تحریک حواس او اجازه دهید تا بعضی پیام های بویایی را دریافت کند؛ برای این کار می توانید از روغن بنفشه یا روغن زیتون استفاده کنید.

نگران خونریزی نباشید

ممکن است خونریزی شما در این دوران به علت منقبض شدن رحم تان در زمان شیردهی شدیدتر شود. اگر خونریزی شما به رنگ قرمز روشن بود یا تا دو هفته بعد همچنان غلیظ بود با پزشک تان تماس بگیرید. شما می توانید در مورد هر مسئله ای که باعث نگرانی تان شده با پزشک مشورت کنید.

اگر گریه نمی کند، ادویه بخورید

ممکن است علاقه مند به مصرف ادویه جات باشید اما نمی دانید که در حین شیردهی می توانید از ادویه جات استفاده کنید یا نه. اشکالی ندارد؛ شما می توانید گاهی از غذاهای بودار هم استفاده کنید و با این کار فرزندتان را با طعم های نوین آشنا کنید، اما قطعا فلفل نمی تواند ادویه مناسبی برای روزهای شیردهی شما باشد. فراموش نکنید که گاهی فرزندان نسبت به غذاهایی که مادر مصرف می کند حساس هستند. مثلا غذا و نوشیدنی های حاوی کافئین یا پروتئین شیر گاو ممکن است مشکلاتی را برای نوزاد ایجاد کنند.

اما گذشته از پرهیزهای غذایی که پزشک تان با شما در میان می گذارد، مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید، حفظ تعادل در خوردوخوراک تان است. نه زیاد از حد شیرین بخورید و نه زیاد از اندازه شور. نه خیلی سراغ میوه بروید و نه خوردنش را کنار بگذارید. شما به اندازه مناسب از هر یک از مواد غذایی تغذیه کنید و در صورتی که شاهد واکنش خاصی از طرف نوزادتان نبودید به این رویه ادامه دهید.

30 نکته مهم در مورد نگهداری از نوزاد در روزهای اولیه

چه‎دار شدن یک تجربه هیجان انگیز است. بیشتر والدینی که قرار است به زودی طعم شیرین پدر یا مادر شدن را تجربه کنند، دوران شیرین و پرهیجانی را می‎گذرانند و خودشان را برای نگهداری از نوزاد آماده می‎کنند اما نباید آماده کردن خانه را فراموش کرد. آماده کردن خانه برای ورود یک نوزاد کار چندان مشکلی نیست اما متاسفانه گاهی مورد بی توجهی قرار می گیرد. با اختصاص دادن مقدار کمی زمان و بودجه می توانید مطمئن شوید کودکتان به محیطی سالم و ایمن پا خواهد گذاشت...

1.شما نوزادتان را یکی، دو روز پس از تولد به خانه می‏آورید و لازم است در خانه تغییراتی بدهید. بهتر است پیش از تولد نوزادتان این کارها را انجام دهید تا در روز به یادماندنی تولد نوزاد که استرس زیادی هم خواهید داشت، کارها آماده باشد و نوزادتان پا به محیطی سالم و امن بگذارد. در ضمن، زمان دقیق زایمان نیز نامشخص است و بعضی بچه ها زودتر از موعد به دنیا می آیند. به همین خاطر، باید زودتر دست به کار شوید و خانه را برای ورود عضو جدید خانواده آماده کنید.

2.یک خانه تکانی انجام دهید و همه جای خانه را تمیز کنید. پنجره ها را پاک کنید و دیوارها را بشویید. بهتر است این کار را پیش از بارداری انجام دهید. خانم های باردار نباید کارهای سنگین انجام دهند. اگر پیش از بارداری این کار را انجام نداده اید، برای تمیز کردن خانه از دیگران کمک بگیرید. اگر باردار هستید بهتر است صبر کنید تا تهوع، خستگی و بی‎حالی 3ماهه اول بگذرد و در 3ماهه دوم این کار را انجام دهید. ماه های آخر، استرس مادر بیشتر می شود و نباید کارهای سنگین و تغییرات زیاد در خانه انجام شود. سعی کنید همه کارها تا پیش از ماه آخر انجام گیرد تا مادر آرامش بیشتری داشته باشد.

3.نوزادان اغلب در سطوح پایین و روی زمین یا تخت هستند و تعداد تنفسشان هم زیاد است. بنابراین تمیز کردن این سطوح را فراموش نکنید. مبلمان را جا به جا کنید و گرد و خاک زیرشان را پاک کنید. بهتر است فرش ها را بشویید یا حداقل گرد و خاکشان را بگیرید و چند ساعتی زیر نور آفتاب قرار دهید. ملافه‎های تخت‎خواب را تنها با مواد شوینده و فاقد استفاده از مواد نرم‎کننده و ضدعفونی‎کننده بشویید و بگذارید زیر نور شفابخش خورشید خشک شوند. گرد و خاک زیر تخت‎خواب را پاک کنید.

4.هنگام خانه تکانی تا جای ممکن از مواد سفیدکننده و ضدعفونی کننده استفاده نکنید و با آب و پودر و مایع شوینده، این کار را انجام دهید.

5.هنگام خرید محصولات خانگی، اطلاعات روی برچسب را بخوانید و کم خطرترترین ماده را انتخاب کنید. همه شوینده ها و پاک کننده ها یکسان نیستند. برخی محرک تر و برخی کم خطرترند. پس از استفاده، درب ظروف را ببندید تا بخارهای آن در خانه پخش نشود.

6.برای از بین بردن حشرات از راه‎های طبیعی مانند نصب توری روی پنجره‎ها و گرفتن درزها و ترک های دیوار استفاده کنید و برای این کار از سموم و حشره کش ها استفاده نکنید.

7.رسم است که هنگام ورود نوزاد به خانه اسفند دود می‎کنند. بهتر است از دیگران بخواهید این کار را فقط در حیاط و بیرون آپارتمان انجام دهند؛ چون نوزادان ریه های کوچک و حساسی دادند و دود اسفند در محیط داخل آپارتمان ممکن است آزارشان بدهد.

8.یک دستگاه تصفیه کننده هوا در خانه داشته باشید. استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا در محیطی که نوزاد قرار است آنجا بخوابد و استراحت کند، می‎تواند کمک کننده باشد.

9.سراغ گلدان‎ها بروید. گیاهان خانگی به دلیل داشتن خاک مرطوب، محل مناسبی برای رشد میکروب‎ها و تخم ریزی حشراتی مانند پشه هستند. برخی گیاهان هم سمی هستند و کودکان در سنین نوپایی ممکن است آنها را خورده و مسموم شوند. نگهداری از گیاهان و وجود گلدان در خانه‎هایی که کودک در آن زندگی می‎کند توصیه نمی‎شود.

10.خیلی ها تنها اتاق نوزاد را آماده می کنند اما نوزادان نیاز به مراقبت بیشتری دارند و امن ترین و مطمئن ترین جا برای آنها اتاق خود پدر و مادر است. بنابراین لازم است اتاق خوابتان را برای ورود نوزاد آماده کنید. جای مناسبی برای خوابیدن نوزاد در نظر بگیرید. برای این کار می‎توانید از گهواره‎ها و تخت‎های فلزی متحرک کوچک استفاده کنید یا کالسکه نوزاد را که در ماه‎های اول در بیرون خانه استفاده نمی‎شود در حالت خوابیده تنظیم کرده و آن را کنار تخت خواب خودتان قرار دهید.

11.از چند هفته پیش از زایمان، روی تشکتان یک لایه پلاستیک و حوله قرار دهید؛ زیرا در اواخر بارداری، احتمال پاره شدن کیسه آب و پس از زایمان هم احتمال خون ریزی وجود دارد. یک پلاستیک و چند حوله هم برای وقتی که از بیمارستان تا خانه در ماشین هستید لازم است.

12.صندلی کودک برای آوردن نوزاد از بیمارستان به خانه را فراموش نکنید. کودک شما همیشه باید در صندلی کودک در خودرو بنشیند. این شامل همان اولین باری که از بیمارستان به خانه می آیید هم می‎شود. بهترین جای قرار دادن صندلی کودک، قسمت وسط صندلی عقب خودرو رو به بیرون است. هیچ وقت کودک را در صندلی جلوی خودرو قرار ندهید؛ به ویژه اگر خودرویتان مجهز به سیستم ایربگ است. اگر از صندلی ماشین دست دوم استفاده می کنید، به تاریخ درج شده روی برچسب آن که زمان مناسب استفاده را پیشنهاد کرده، توجه داشته باشید.

13.در آشپزخانه، کابینتی را به وسایل کودک اختصاص دهید. وسایل مورد نیاز نوزاد مانند پستانک و شیشه شیر باید در آب جوش ضدعفونی شوند. قابلمه و ظرف مخصوصی برای این کار در نظر بگیرید. یک حوله و پارچه نخی تمیز هم برای خشک کردن وسایل نوزاد پس از ضدعفونی و جوشاندن در آب نیاز خواهید داشت.

14.حمام را بشویید و تمام سطوح و کاشی‎های آن را خوب تمیز کنید. دوش متحرک، تشت و وان مخصوص کودک، چهارپایه و کفپوش پلاستیکی برای جلوگیری از لیز خوردن و یک طبقه در سطح پایین برای قرار دادن شامپو و صابون نوزاد نصب کنید.

15.بهترین روش تغذیه کودک شیر مادر است. وسایل لازم برای این کار مانند پد شیردهی، شیردوش و بالشتک مخصوص شیردهی تهیه کنید. در مورد نوزادانی که از شیر شما محروم هستند و به توصیه پزشک شیر خشک می خورند، شیشه شیر، شیشه شور و شیرخشک تهیه کنید.

16.لباس های نوزاد را پیش از استفاده بشویید. همه لباس ها، ملافه ها، حوله، دستمال ها و وسایل نوزاد را با پودر شوینده مخصوص کودک بشویید و در محل مناسب و جایی که نور آفتاب و جریان هوا وجود دارد خشک کنید و سپس در کشو و کمد قرار دهید.

17.لازم است پوشک نوزادان در ماه‎های اول روزی چند مرتبه تعویض شود و به خاطر اینکه پوست حساسی دارند باید هر بار پاهایشان را با آب بشویید. اگر شیر دست شویی خانه‎تان از نوع ارتفاع کوتاه است شستن نوزاد برایتان مشکل خواهد بود بنابراین بهتر است برای تعویض شیر دست شویی اقدام کنید و از شیرهای بلند که فضای کافی برای قرار دادن نوزاد دارند استفاده کنید.

18.بوگیر
 همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان -آکا همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان -آکا
هایی که عطر دارند و حاوی حلال های فرار شیمیایی هستند را از دست شویی بردارید. اگر توالت فرنگی ندارید برای مادر، توالت فرنگی مخصوص از داروخانه تهیه کنید.

19.پوشک به اندازه کافی و در اندازه مناسب خریداری کنید. پلاستیک تعویض پوشک و چند حوله و دستمال نخی برای خشک کردن نوزاد و کرم کالاندولا برای رفع التهاب های پوستی ناشی از سوختگی پوست پای نوزاد با ادرار تهیه کنید. بهتر است میز کوچکی برای عوض کردن پوشک نوزاد در نظر بگیرید. انجام این کار در مقایسه با تعویض پوشک روی سطح زمین فشار کمتری به عضلات و استخوان‎هایتان وارد می‎کند.

20.چند اسباب بازی که موسیقی ملایمی دارند، بخرید و در اتاق کودک قرار دهید یا چند موسیقی ملایم روی تلفن همراه تان داشته باشید. این کار در مواقعی که کودک گریه و بی قراری می کند به کمکتان می‎آید.

21.غذای خانواده را برای چند هفته بعد از تولد نوزاد تهیه کنید. در ماه های آخر وعده های بیشتری بپزید و مقداری از آن را در ظروف دردار یا کیسه های زیپ دار مخصوص ریخته و به شکل منظم و مشخصی در فریزر قرار دهید.

22.روی بسته ها و ظروف، برچسب بزنید تا محتویات آن مشخص باشد. بهتر است راهنمای لازم درباره نحوه یخ ‎زدایی و گرم کردن غذا را هم به طور مختصر روی برچسب بنویسید تا دیگران به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

23.فهرستی از مراکز تهیه غذا و رستوران های نزدیک خانه، سوپر و داروخانه هایی که خریدتان را با پیک به خانه می فرستند، روی کاغذی بنویسید و آن را روی میز تلفن بچسبانید.

24.کارهای خانه فاقد حضور خانم خانه می مانند و باید کسی آنها را انجام دهد. از همین الان فرد یا افرادی را برای این کارها انتخاب کنید و از آنها درخواست کنید برای روز یا روزهایی که در بیمارستان هستید مسوولیت انجام کارها را به عهده بگیرند. می توانید از اقوام یا دوستان نزدیک تان بخواهید برای طبخ غذا و انجام کارهای خانه تا چند روز پس از تولد نوزاد کمکتان کنند.

25.وقتی از بابت کارهای خانه، خیالتان راحت شد؛ برای چند ماه پس از تولد نوزاد برنامه‎ریزی کنید. شما تا چند ماه نیاز به کمک دارید. وقت دکتر، غذا پختن و انجام کارهای خانه در کنار رسیدگی به نوزاد آسان نیست. فهرستی از افرادی که می توانند به شما کمک کنند تهیه کنید.

26.افرادی که قرار است به شما کمک کنند باید از جای ظروف، مواد غذایی و وسایل لازم باخبر باشند. بهتر است جای همه وسایل و مواد مورد نیاز را به آنها بگویید و این اطلاعات را روی یک برگ کاغذ نوشته و در آشپزخانه جایی در معرض دید قرار دهید.

27.فهرستی از مواد غذایی و خوراکی هایی که برای دو هفته پس از زایمان نیاز دارید بنویسید و از همسرتان بخواهید آنها را تهیه کند. این کار در روزهای پس از تولد نوزاد که وقت زیادی برای خرید ندارید به شما کمک خواهد کرد.

28.پس از تولد نوزاد، دوستان و اقوام و آشنایان به دیدنتان می آیند. بنابراین بهتر است از همین الان برای پذیرایی از میهمان ها هم آماده باشید. ظرف های خاک گرفته توی کابینت و بوفه را بشویید و مقداری شکلات و شربت در خانه آماده داشته باشید.

29.دوربین را جایی در دسترس قرار دهید. مطمئن شوید باتری و حافظه کافی دارد. روزهای اول تولد نوزاد دیگر تکرار نخواهند شد.

30.شاید انجام این کارها به نظر زیاد و خسته کننده بیاید اما برنامه ریزی و انجام به موقع این کارها به شما کمک می کند تا در روز تولد نوزاد و روزهای بعد از آن آرامش بیشتری داشته باشید و اوقات خوشی را با خانواده و دوستان سپری کنید.

 

.

منبع :