آکاایران: چگونه جلوی پوسیدگی دندان کودکان را بگیریم

آکاایران: چگونه جلوی پوسیدگی دندان کودکان را بگیریم

یک متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: مصرف شیرهای شبانه و عدم پاک کردن شیر از روی دندانها می تواند به پوسیدگی دندان کودک منجر شود. والدین برای جلوگیری از این ضایعه، می بایست دندانهای کودک را با کمی آب یا گاز استریل خیس پاک کنند.

یحیی برادران نخجوانی در گفت وگو با  فارس، اظهار داشت: شایع ترین پوسیدگی دندان شیری کودکان، پوسیدگی تغذیه با شیر است.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: پوسیدگی هایی در سن یک ، 2 یا  3 سالگی در دهان نوزاد به وجود می آید که علت آن، مصرف شیرهای شبانه و عدم پاک کردن شیر از روی دندان ها است.

وی افزود: این پوسیدگی ها خیلی سریع و پیشرونده هستند و در کودکانی که شیر را در شب به طور مرتب مصرف کنند یا شیر در دهان بخوابند رخ می دهد.

برادران نخجوانی ادامه داد: اگر شیر را به عنوان غذا به کودک بدهیم یعنی یک ساعت به بچه شیر بدهیم و بعد دهان بچه را با کمی آب پاک کنیم یا اینکه گاز استریل خیس روی دندان های بچه بکشیم تا شیرینی شیر از روی دندان ها پاک شود؛بدین ترتیب می توان از این پوسیدگی وحشتناک جلوگیری کرد.

متخصص دندانپزشکی کودکان تصریح کرد: اگر دندان های جلوی کودک خراب شود درمان آن بسیار مشکل است چرا که سن کودک پایین است و برای درمان می بایست به بیمارستان مراجعه و بیهوش شود.

دانشیار دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: از طرفی نگهداری این دندانهای پوسیده تا سن 6 تا 7 سالگی که دندان های دیگر جایگزین شوند بسیار سخت است چرا که ممکن است پر کردگی بیفتد یا اینکه مجبور شویم دندان را بکشیم که در آن صورت هم ، دندان های بعدی برای درآمدن با مشکل مواجه خواهند بود.

این متخصص دندانپزشکی کودکان به والدین توصیه کرد که به مسائل بهداشت و مراقبت از دندان های شیری کودکان آگاه باشند و با کمی پیگیری از پوسیدگی دندان های کودک خود جلوگیری کنند.

.

منبع :