آکاایران: برای تب کودک از آب سرد استفاده کنیم یا نه؟

یکی از متخصصین اطفال گفت:بسیاری از کودکان به تب های ویروسی مبتلا می شوند، در این صورت تنها لازم است داغی بدن کاهش یابد. بنابراین تب زیر 38 درجه مشکلی برای کودک ایجاد نمی کند زیرا کمی تب برای از بین بردن ویروس ها لازم است اما به دلیل آنکه تب بالا خطر تشنج دارد باید آن را کنترل کرد.

وی در ادامه افزود: استفاده از آب سرد در پایین آوردن تب کودک باعث انقباض عروق پوست شده و منجر می شود تا خون کمتری زیر پوست جریان پیدا کند. بنابراین این مسئله تبادل گرمایی بین خون و پوست را کاهش می دهد و برعکس آب گرم عروق پوست را گشاد کرده و خون بیشتری را به پوست می رساند و زمانی که خون داغ ، آب روی پوست را بخار کند گرما از بدن گرفته می شود.

این پزشک در خصوصروش اشتباه استفاده از پاشویه گفت: غالبا خانواده ها گمان می کنند برای پایین آوردن دمای بدن نوزادی که تب دارد باید پاهای کودک را در داخل آب قرار دهند اما باید دانست کودکان در موقع شب اکثرا دست و پای سردی دارند و اصلا نباید دست و پای سرد آنها را شست و شو داد.

وی در خصوص شیوه درست پایین آوردن دمای بدن گفت: دست خشک خود را روی سر و بدن کودک قرار داده و باید آبی که می خواهیم به این منظور استفاده کنیم با دمای طبیعی بدن یک اندازه باشد سپس دست خود یا تکه ای پارچه را در آب قرار داده و بعد روی محل های داغ بدن بیمار می گذاریم و تا زمانی که آب پارچه در اثر تب خشک شود صبر می کنیم و سپس مجددا دست خود را روی بدن یا سر کودک گذاشته و در صورت داغ بودن بدن، بازهم این عمل را تکرار می کنیم.

 

 

.

منبع :