آکاایران: زخمهای سرماخوردگی        

زخمهای سرماخوردگی به صورت تاول های کوچک و دردناک در اطراف دهان، صورت و یا بینی ظاهر می شوند. آنها گاهی اوقات به عنوان تاولهای تب هم شناخته می شوند.

زخم های سرماخوردگی توسط نوعی ویروس بیماری تبخال (HSV-1) ایجاد می شود . بچه ها ممکن است به زخم های سرماخوردگی از طریق بوسیدن و یا استفاده از ظروف مشترک  ، مبتلا شوند  معمولاً ویروس (HSV-1) باعث زخم های سرماخوردگی در اطراف دهان و یا صورت می شوند. و ویروس نوع دوم بیماری تبخال (HSV-2) باعث زخم هایی در مناطق تناسلی می شوند ، در نتیجه تبخال تناسلی ایجاد می شود . اما گاهی اوقات ویروس ( HSV-1) هم می تواند به همان اندازه باعث زخم های تناسلی شود ، مخصوصاً اگر از طریق ارتباط جنسی دهانی این عفونت منتقل شود .

تبخال های سرماخوردگی در اطراف دهان خیلی رایجند . بچه ها به ویروس (HSV-1) بیشتر در مهد کودک  ها مبتلا می شوند . این زخم ها حدوداً یک هفته طول می کشد تا بهبود یابد .

علائم :

اکثر بچه هایی که به تبخال مبتلا می شوند ، این بیماری را توسط خوردن یا نوشیدن از ظروف کسی که به ویروس آلوده شده و یا توسط بوسیدن شخص آلوده شده به ویروس ، گرفته اند .

زخم های سرماخوردگی به صورت تاول زدن روی لب و داخل دهان ظاهر می شوند . سپس تاول ها تبدیل به زخم می شوند . در برخی موارد ، لثه ها قرمز و متورم می شوند . در موارد دیگر ، ویروس همچنین منجر به تب ، درد عضله ، مشکلات خوردن ، به طور کلی احساس مریضی ، تحریک پذیری و تورم غدد گردن می شوند . این علائم تا 2 هفته طول می کشد .

 پس از اینکه یک کودک ابتدا به ویروس آلوده می شود ، ویروس می تواند مدتی فاقد ایجاد علائم  باشد ، اما بعد به طور معمول ، در اثر استرس و بیماریهایی مثل سرماخوردگی، عفونت ، تغییرات هورمونی ، دوره قاعدگی می تواند دوباره فعال شود . اگر ویروس مجدداً فعال شد می تواند سوزش و بی حسی در اطراف دهان ایجاد کند و باعث بروز تاول شود .

درمان :

زخم های سرماخوردگیاز نوع ویروس (HSV-1) معمولاً ظرف مدت 5 تا 7 روز خودبه خود خوب می شود .به کمک برخی داروها ، می توان طول درمان را کوتاه تر کرده و یا از عوارض بیماری کاست .

غذاها و نوشیدنی های سرد و خنک می تواند به تسکین دادن ناراحتی ها کمک کند . استامینوفن ممکن است درد را کاهش دهد . آسپرین نباید به بچه هایی که عفونت های ویروسی دارند داده شود .چون با سندرم Reye   همراه است .

اگر فرزند شما در شرایط زیر باشد با دکتر تماس بگیرد :

- دارای بیماری زمینه ای باشد که باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن او گردیده و این امر می تواند اجازه دهد عفونت (HSV) در بدن گسترش پیدا کند و سبب بروز مشکلات در سایر نقاط بدن شود .

- زخم هایی که ظرف مدت 7 تا 10 روز التیام پیدا نکنند .

- اگر زخم ها تقریبا چشم باشد .

- مکرراً ، دچار زخم های سرماخوردگی بشود .

چون ویروس هایی که باعث به وجود آمدن زخم هایسرماخوردگیمی باشند مسری هستند ، پیشگیری از گسترش زخم هایسرماخوردگیبه دیگر اعضای خانواده امری بسیار مهم است .

اقدامات احتیاطی جهت پیشگیری از شیوع ویروس HSVیا زخم های سرماخوردگی شامل نکات زیر می باشند :

- جدا نگهداشتن لیوان های نوشیدنی خودتان از ظروف سایر اعضای خانواده و شستن آنها  به طور کامل بعد از استفاده .

- زمانی که کودکان مبتلا به این زخم ها هستند ، با دیگران روبوسی نکنند .

- آموزش دهید تا دستهایشان را بشویند چون ممکن است در اثر تماس ، زخم ها به آنها هم سرایت کند .

- تلاش برای بازداشتن آنها از تماس مستقیم دست ها با چشمانشان ، اگر عفونت HSVبه چشم ها سرایت کند ، باید آن را بسیار جدی شمرد .

اگر شما از کودکی که مبتلا به زخم های سرد شده مراقبت می کنید باید مرتباً دست های خود را بشویید تا ویروس به شما منتقل نشود و شما هم ویروس را به دیگران گسترش ندهید .

مجله پزشکی مادر

.

منبع :