آکاایران: نوزادان بی خواب

خواب نوزاد قبل از 3 ماهگی خیلی سبک است و از 6 ماهگی نوزاد می تواند تمام شب را به خواب رود.

موسوی، کارشناس مامائی در گفت­گو با خبرنگار مجله پزشکی مادر گفت: خواب نوزاد قبل از 3 ماهگی خیلی سبک است و نوزاد می تواند بر اثر گرسنگی و سر و صدا از خواب  بپرد، تدریجا با رشد سنی او این خواب به مراحل عمیق تری تبدیل می گردد ، معمولا از 3 ماهگی خواب کودک ریتم پیدا می کند و در 6 ماهگی کودک می تواند تمام شب را یکسره به خواب رود و در صبح و بعد ازظهر خواب کوتاهی داشته باشد. در مورد کودکان بین 9 تا 12 ماه می توان گفت که این کودکان در این سن ، میل به شناخت محیط اطراف آنها را فعال می کند و معمولا دیر به خواب فرو می روند.

وی در ادامه می گوید: وقتی کودک گریه می کند، اول مطمئن شوید که گرسنه نیست. مالیدن پشت یا شکم نوزاد یکی از آرام بخش­ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. برای کودک خود لالایی بخوانید و با تکان دادن او را بخوابانید. سعی کنید کودک تان را در جایی آرام و ساکت بخوابانید.

این کارشناس معتقد است: اگر به بچه شیر می دهید کافئین می تواند باعث ایجاد چرخه ای نامناسب در شیرتان شود. بنابراین از خوردن چای و قهوه به مقدار زیاد خودداری و از مصرف پیاز و سیر نیز اجتناب کنید.

وی خاطر نشان کرد: بیشتر شیر خواران دوست ندارند لباس زیاد و گرم دارا باشند.اگر کودکتان توجه شما را می خواهد او را در آغوش بگیرید و یا در کنار خود بگذارید.نوزادان عادت به شنیدن صدای قلب مادر دارند و یکی از دلایلی هم که دوست دارد در آغوش و نزدیک مادر باشد همین است. اتاق او را تاریک کنید تا بهتر به خواب برود.

موسوی ازعلایم آمادگی برای خواب رفتن در نوزاد می گوید: مالیدن چشم­ها، خمیازه کشیدن،به یک نقطه خیره شدن، گریه و بی قراری از علائم خواب آلودگی در نوزادان است. بهتر است هنگامی که هر کدام از این علایم را در نوزادتان مشاهده می کنید، به او مقداری شیر داده، در آغوش بگیرید تا آرام گیرد. ولی پیش از آن که خوابش ببرد، او را در تخت خودش بگذارید تا یاد بگیرد به تنهایی به خواب برود. از ایجاد سرو صدا و برانگیختن او در هنگام خواب خودداری کنید.

گروه خبرنگاران مجله پزشکی مادر، سپیده شریفی

.

منبع :