آکاایران: سیستم ایمنی ضعیفتر با دوری از میکروبها!

تقریبا همه ما در یک دوره از زندگی خود دچار سرما خوردگی که شایعترین عفونت تنفسی است شده ایم، نه تنها خود را با این بیماری درگیر کرده ایم، بلکه اطرافیان ما هم مبتلا به این ویروس واگیردار شده اند. افراد با افزایش سن نسبت به بسیاری از ویروسهای سرماخوردگی مقاومت پیدا می کنند، بنابراین شیوع ابتلا به سرما خوردگی بتدریج و با افزایش سن کاهش می یابد. خردسالان و کودکان در سنین قبل از دبستان بسیار مستعد ابتلا به سرما خوردگی هستند زیرا آنها نه تنها هنوز به اکثر ویروسهای سرماخوردگی مقاومت پیدا نکرده اند بلکه اکثر اوقات خود را در جمع سایر کودکان می گذرانند و در خصوص شستن دستهای خود و مراقبت دهانی هنگام عطسه و سرفه کمتر توجه دارند.

به گزارش خبرنگار مجله پزشکی مادر، بروزسرماخوردگی در پائیز و زمستان بیشتر است و افراد را با عوارض متعددی مواجه می کند؛ یکی از این مشکلات، عفونت حاد گوش میانی است، این عارضه خصوصا در اطفال شایع تر می باشد. علائم آن بصورت گوش درد، ترشحات سبز یا زرد رنگ از بینی و برگشت تب پس از یک بهبودی نسبی ازسرماخوردگی است. خس خس سینه، سینوزیت و همچنین سایر عفونت های ثانویه مثل گلودرد چرکی، سینه پهلو و خروسک در اطفال از دیگر عوارض سرما خوردگی است. که بروز هر کدام از عوارض فوق نیازمند مراجعه به پزشک جهت درمان می باشد.

هیچ راه درمان قطعی برای سرماخوردگی موجود نیست و این بیماری باید خود بخود خوب شود. آنتی بیوتیک ها و داروهای مشهور به سرماخوردگی هیچکدام فایده ای نداشته و اکثرا دارای عوارض بسیاری هستند.

در این مواقع والدین باید کودک خود را به استراحت زیاد تشویق کنند. مایعات زیاد به او بدهند. برای درمان گرفتگی بینی از قطره های محلول آب نمک برای کودک استفاده کنند. به هنگام شب در اتاق کودک یک دستگاه بخور سرد قرار دهند و خانه را خیلی گرم نکنند، ایده آل ترین درجه هوا برای خانه در فصل زمستان 19 درجه سانتی گراد است هر چه خانه را گرم تر کنند میزان ذرات معلق در هوا شامل گرد وغبار، ویروس ها و... بیشتر می شود.

دادن مکمل حتی مکمل های مخصوص کودکان وقتی فرزند شما سالم است، بی مورد است. در برخی موارد حتی مکمل دادن سرخود می تواند بیماری را مخفی نگه دارد و سبب حادتر شدن مشکل شود.

خانواده ها باید سعی کنند سیستم ایمنی کودکان را تقویت کنند و با مصرف بیشتر مرکبات در پاییز و زمستان از بیمار شدن آنها جلوگیری کنند، اما اگر کودکتان بیمار شد سعی کنید با مشورت پزشک به جای داروهای شیمیایی از گیاهان دارویی برای بهبود او کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که هر چه فرزندتان را از میکروب ها دورتر نگه دارید، سیستم ایمنی او ضعیف تر می شود.

باید والدین توجه کنند مسکن ها مانند استامینوفن، برای کاهش درد و تب استفاده می شود و مصرف زیاد آن می تواند کبد را دچار عارضه کند.

در نظر داشته باشید مصرف شربت های ضد سرفه توسط انجمن پزشکان متخصص ریه در آمریکا به شدت نهی شده است و معتقدند این داروها هیچ تاثیری در درمان علت اصلی سرفه در سرما خوردگی ندارد .انجمن فوق مصرف هرگونه داروی ضدسرماخوردگی و شربت سینه را در اطفال زیر 14 سال مبتلا به سرما خوردگی به شدت منع کرده است. سرفه های ایجاد شده بدنبال سرما خوردگی معمولا تحت هر شرایطی 3-2 هفته طول کشیده و با هیچ داروئی قابل کنترل نمی باشد. اگر بیش از این طول بکشد حتما نیازمند ویزیت پزشک است .

مصرف ویتامین Cو روی اثری در شیوع سرما خوردگی ندارد اما تاثیر کمی بر روی کاهش مدت و شدت علائم سرماخوردگی دارد.

گروه خبرنگاران مجله پزشکی مادر، مریم کریمی

 

.

منبع :