آکاایران: سرفه کودکی را که شبها خواب راحتی ندارد جدی بگیرید

یک فوق تخصص ریه کودکان به والدین هشدار داد کودکی که بر اثر سرفه شب ها خواب راحتی ندارد را جدی بگیرند.

نداشتن خواب راحت کودکی که سرفه می کند ممکن است بر اثر عواملی از جمله کمبود اکسیژن و رفلاکس معده باشد که این موضوع قابل پیگیری است .

دکتر قمر تاج خان بابایی در عین حال گفت: سرفه یک مکانیزم دفاعی در بدن است و در صورت یک سرماخوردگی هم فرد مبتلا از جمله کودک نیز ممکن است تا چند روز سرفه داشته باشد .

وی همچنین گفت: اگر کودکی که سرفه می کند در هنگام خواب به بیش از یک بالش نیاز داشته باشد تا راحت تر تنفس کند ممکن است در دراز مدت مشکلات قلبی نیز به بیماری زمینه ای وی اضافه شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت : در صورتی که سرفه کودک پس از یک سرماخوردگی معمولی بیش از 10 تا 14 روز به طول انجامد ممکن است دچار مشکل دیگری شده باشد و باید والدین این موضوع ر ا جدی بگیرند.

این فوق تخصص ریه کودکان افزود: یکسری از بیماری ها از جمله ذات الریه و بیماری های قلبی و همچنین آلودگی هوا نیز بروز ابتلا را با سرفه نشان می دهند.

خان بابایی به توجه والدین به ظاهر کودکی که دچار عفونت تنفسی شده است نیز تاکید کرد و اظهارداشت : اگر شکل تنفس کودک غیر طبیعی باشد ، نفس وی تند تند بزند و با صدای خاص به اصطلاح " خس خس " همراه باشد و همچنین لب ها ، اطراف لب و نوک انگشت کودک نیز سیاه باشد این موضوع علامتی خطر به شمار می آید و نشانه کمبود اکسیژن است .

.

منبع :