آکاایران: تب و تشنج درکودکان !

تعریف به تشنج کودکان که در اثر افزایش ناگهانی دمای بدن رخ میدهد اطلاق میشود . خوشبختانه علی رغم تصوری که نسبت به آن درذهن والدین اغلب وجود دارد خطرناک نبوده وعوارض دراز مدت ندارد.

علائم درکودکی که قبل از آن کاملا طبیعی بوده یا مختصرسرماخوردگی داشته و در بسیاری موارد والدین از بیمار بودن او اطلاعی ندارند بروز تشنج بصورت حرکات غیر طبیعی چشمها یا ثابت ماندن آنها و در موارد شدیدتر کلید شدن دندانها و خروج کف از دهان و همچنین بروز پرش در اندامها یا سفت شدن آنها توام با گریه یا ناله کودک و از دست رفتن هوشیاری و رها شدن ادرار کودک در مواردی ملاحظه میشود .تب دراین موقع حدود 39درجه سانتیگراد یا بالاتر است. گریه یا ناله و استفراغ و تهوع کودک محتمل می باشد .

تقسیم بندی تشنج تب رادرکودکان به دو نوع ساده و شدید تقسیم مینمایند که شکل ساده معمولا کوتاهتر (کمتراز15 دقیقه) بوده و در 24 ساعت بیش از یک بار اتفاق نمیافتد.

نکته ها:

1- معمولا تشنج تب در اوایل بیماری تبدار رخ میدهد.

2- افزایش ناگهانی دمای بدن نسبت به شدت تب عامل مهمتر در بروز تشنج میباشد.

3- از جمله عفونت های شایع که باعث تشنج تب می شود عفونت گوش میانی را می توان نام برد .

4- مهمترین عامل خطر در تشنج تب سن کودک می باشد،طبق آمارحدود 4% کودکان درسن بین  6 ماه  تا  5سالگی دچار تشنج تب میشوند.

5- علی رغم این که تشنج تب به خودی خودنگران کننده نمی باشد ولی به جهت تشخیص افتراقی با سایر عوامل ایجاد کننده تشنج در کودکان مانند مننژیت وانسفالیت اهمیت آن زیاد می باشد که لازم است کودک مورد بررسی های لازم آزمایشگاهی در اولین فرصت قرار گیرد.

6- ارتباطی بین صرع وتشنج تب به اثبات نرسیده ولی ممکن است اولین حمله صرع با تب همراه باشد .

7- نگرانی مهم بعد ازاولین وقوع تشنج تب تکرار آن است که طبق آمار در 30% موارد رخ میدهد.

پیشگیری مهمترین اقدام کاهش دادن تب میباشد که به وسیله درمان صحیح علت تب و در ابتدا با تجویز داروهای تسکین دهنده تب مانند استامینوفن و بروفن این امر لازم است انجام شود .

توجه از تجویز آسپیرین به عنوان مسکن تب در کودکان باید اجتناب نمود ودر شیرخواران کمتر از 6 ماه نیز بروفن نباید داده شود. بالاخره ذکر این نکته لازم است که کاهش تب لزوما مانع بروز تشنج نیست ولی ازعوامل مهم به حساب می آید.

دکتر احمد فشارکی - متخصص کودکان و نوزادان

.

منبع :