آکاایران: نکاتی مهم برای درمان سرماخوردگی نوزادان

آکاایران: درمان سرماخوردگی کودکان

 

هرچند بهره گیری از داروهای فاقد نسخه سرماخوردگی کمک میکند تا کودک سرماخورده حس بهتری داشته باشد اما به گفته محققان، این داروها میتوانند خطرهای جدی برای شیرخواران ایجاد کنند و به همین علت مصرفشان در شیرخواران و کودکان زیر 2سال پیشنهاد نمی شود.

به گزارش تالاب حتی درمورد بهره گیری از این داروها در کودکان بالای 2سال هم اختلاف نظر وجود دارد. پس چطور می توان سرماخوردگی کودک را درمان کرد؟ برای پی بردن به پاسخ این پرسش و آشنایی با درمان های جایگزین، با ما همراه شوید و پیشنهاد های عملی متخصصان اطفال را در این باره بخوانید.

 

نکاتی مهم برای درمان سرماخوردگی نوزادان -آکانکاتی مهم برای درمان سرماخوردگی نوزادان -آکا

داروهای سرماخوردگی برای کودکان ضرر دارد؟

به گزارش تالاب داروهای فاقد نسخه سرماخوردگی درمان موثری برای سرماخوردگی نیستند، سرماخوردگی را درمان نمی کنند و بهره گیری از آنها کمک نمیکند سرماخوردگی زودتر درمان شود.

حتی ممکن هست عوارض جانبی مثل افزایش ضربان قلب و تشنج نیز در پی دارا باشند. متخصصان سازمان غذا و داروی ایالات امریکا در حال مطالعه و بررسی ایمنی داروهای سرماخوردگی در کودکان بالای 2سال میباشند. اگر می خواهید به کودک زیر 2 سال داروی سرماخوردگی بدهید،

دستورالعمل دارو را به دقت مطالعه کنید. 2 دارو با مواد تشکیل دهنده نمونه را همزمان به کودک ندهید. داروهای آنتی هیستامین، ضدالتهاب و مسکن ممکن هست ترکیب های نمونه دارا باشند.

 

2 آنتی بیوتیک ها سرماخوردگی را درمان می کنند؟

آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت های باکتریایی بهره گیری می شوند اما بر ویروس هایی که باعث ابتلا به سرماخوردگی می شوند، هیچ تاثیری ندارند، بنابراین اگر کودکتان سرماخورده هست، مصرف آنتی بیوتیک هیچ کمکی به او نخواهد کرد فقط با بهره گیری از آنتی بیوتیک در دوران کودکی، احتمال مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در آینده اکثر می شود.

 

چه داروهایی می توانند به درمان سرماخوردگی کمک کنند؟

داروهای مسکن مثل استامینوفن یا ایبوپروفن به کاهش تب و کمتر شدن شدت گلودرد یا سردرد کمک می کنند. اگر به کودک مسکن می دهید، به مقدار مصرف دارو به دقت دقت کنید.

به کودکان کمتر از 6ماه، کودکانی که بدنشان دچار کم آبی شده هست یا مدام استفراغ میکنند، ایبوپروفن ندهید. بهره گیری از آسپیرین نیز در افراد زیر 18 سال به علت ارتباط آن با مریضی نادر اما مهلک نشانگان ری، ممنوع هست. اگر می خواهید برای درمان سرماخوردگی کودک از داروهای گیاهی بهره گیری کنید، ابتدا با دکتر کودک مشورت کنید.

چطور کمک کنیم تا حال کودک بهتر شود؟

برای سرماخوردگی، درمانی موجود نیست اما انجام بعضی کارها کمک می کند تا کودک حس بهتری داشته باشد.

• به او مایعات بدهید. مایعاتی مثل آب، آبمیوه و سوپ میتوانند به نرم کردن خلط ها کمک کنند.

• کودک را تشویق کنید سرفه کند. سرفه کردن به خارج شدن خلط از راه های هوایی کمک می کند. اگر کودک برای سرفه کردن به کمک نیاز دارد، وی را روی پایتان بنشانید، بدنش را حدود 300 درجه به سمت جلو خم کنید و به آرامی به پشتش ضربه بزنید.

• برای کودکان کوچک تر، از فینگیر بهره گیری کنید. این وسیله خلط ها را از بینی بیرون می آورد. قسمت حباب را فشار دهید، نوک وسیله را آهسته در یک سوراخ بینی قرار دهید و به آرامی حباب را رها کنید.

• راه های تنفسی را مرطوب نگه دارید. یک دستگاه بخور سرد در اتاق کودک قرار دهید. برای پیش گیری از رشد قارچ ها، آب دستگاه را هر روز عوض و طبق دستورالعمل سازنده، دستگاه را تمیز کنید. بخار حمام گرم هم میتواند کمک کننده باشد. قطره بینی نیز به بیرون آمدن خلط ها و ترشحات بینی و تنفس بهتر کودک کمک می کند.

• گلودرد را تسکین دهید. در کودکان بالای 4سال غرغره آب نمک یا مکیدن یک آبنبات سفت یا آبنبات های سرماخوردگی گلودرد را تسکین میدهد. عسل هم خاصیت ضد سرفه دارد.

برای کودکان 2 تا 5 سال، نصف قاشق چا ی خوری (معادل 5/2 میلی لیتر)، برای کودکان 6 تا 11 سال، 1 قاشق چای خوری (معادل 5 میلی لیتر) و برای کودکان بالای 12 سال، از 2 قاشق چای خوری (معادل 10 میلی لیتر) عسل بهره گیری کنید. با دقت به خطر مسمومیت خوراکی نادر اما مهلک بوتولیسم در نوزادان، هرگز به کودکان زیر یک سال عسل ندهید.

• کودک را به استراحت تشویق کنید. اگر تب دارد یا به شدت سرفه می کند، لازم هست در منزل بماند و استراحت کند.

نکاتی مهم برای درمان سرماخوردگی نوزادان -آکانکاتی مهم برای درمان سرماخوردگی نوزادان -آکا

چه وقت با پزشک تماس بگیریم؟

اکثر سرماخوردگی ها به درمان خاصی نیاز ندارند و باید دوره شان بگذرد اما لازم هست به علایم و نشانه های کودک دقت کنید. در شیرخواران زیر3 ماه، با دیدن نخستین علایم مریضی با دکتر تماس بگیرید. در نوزادان سرماخوردگی می تواند به سرعت به کروپ، ذات الریه و مریضی های جدی منجر شود.

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی با ذرات تنفسی آلوده، سرفه یا عطسه، در هوا منتشر میشود. انجام اقدام های ساده می تواند برای جلوگیری از سرماخوردگی در والدین و بچه ها خوب باشد. برای پیشگیری از سرماخوردگی و سالم ماندن کودک، این کارها را انجام دهید:

• کودک را تمیز نگه دارید. به او آموزش دهید همه ی وقت دست هایش را بشوید. وقتی آب و صابون در دسترس نیست، از ضدعفونی‎‎کننده های حاوی الکل بهره گیری کنید. اسباب بازی ها و سطوح منزل را تمیز نگه دارید.

• به همه ی افراد منزل آموزش دهید که هنگام عطسه و سرفه، بینی و دهانشان را با دستمال کاغذی بپوشانند، سپس دستمال را دور بیندازند و در صورت نبودن دستمال کاغذی، با دست جلوی دهانشان را بگیرند.

• از ظرف، لیوان، کیسه حمام، حوله و سایر وسایل فرد مبتلا به سرماخوردگی که محل هایی مناسب برای رشد

میکروب ها میباشند، به طور مشترک بهره گیری نکنید.

• از افراد بیمار دوری کنید. در مریضی های ویروسی، در چند روز اول، احتمال سرایت مریضی اکثر هست.

.

منبع :