آکاایران: چرا به کودکان کدئین ندهیم ؟

استامینوفن کدئین نام قرصی مسکن است که فرد را آرام میکند و از درد رهایی می یابد ، اما بدانید استفاده اضافه میتواند عوارض برای فرد بالغ داشته باشد و در کودکان هم مهم تر است در ادامه میتوانید با تالاب را دنبال کنید.

بسیاری از والدین فکر می کنند استامینوفن مسکن بی خطری است که می توان آن را برای تسکین درد کودکان به جای مسکن هایی مانند آسپیرین به کار برد.

آسپیرین در کودکان و نوجوانان (افراد زیر ۱۸ سال) ممنوعیت مصرف دارد، چرا که مصرف آسپیرین در موارد نادری در کودکان و نوجوانان باعث عارضه مغزی نادر اما مرگباری به نام سندروم رای می شود.

استامینوفن به اشکال مختلف قرص، شربت، قطره در بسیاری از داروهای مسکن و تب بر که با نام های مختلف فروخته می شوند و اغلب فاقد نسخه پزشک قابل تهیه هستند وجود دارد.

اما استامینوفن آنقدرها هم که ما فکر می کنیم بی خطر نیست. استامینوفن با مصرف بیش از حد مجاز می تواند باعث آسیب به کبد شود و حتی به نارسایی آن بینجامد.

بنابر این باید هنگام مصرف استامینوفن مقدار مجاز آن را دقیقاً رعایت کرد و این امر به خصوص در مورد کودکان اهمیت بیشتری دارد چرا که آنها به اثرات وخیم استامینوفن حساسیت بیشتری دارند.

در مصرف استامینوفن این نکته ها را رعایت کنید:

دستورات مربوط را دقیقاً رعایت کنید. هیچ گاه دوز مصرفی را دو برابر نکنید. حواستان جمع باشد که سایر افرادی که مراقبت کودک را به عهده دارند قبلاً همین دارو را به او نداده باشند.

داروها را در زمان های توصیه شده به کودک بدهید. اگر یک وعده دارو را فراموش کردید، وعده بعدی را دو برابر نکنید.

همیشه همه داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

.

منبع :