آکاایران: معرفی روغن ماهی برای دوری از پیش فعالی کودکان

در فامیل یا بچه هایی را میبینیم که بیش از حد فعال و جنب و جوش هستند و همین مسئله دیگران را خیلی اذیت میکند در ادامه با معرفی روغن ماهی برای دوری از پیش فعالی کودکان سایت تالاب را دنبال کنید.

کودکان بیش فعال را می توان با روغن ماهی آرام تر نمود. بیش فعالی در کودکان نباید با فعالیت زیاد و بازیگوش بودن اشتباه گرفته شود. آلرژی های غذایی، رفتار والدین، سیگار کشیدن در دوران بارداری و جنبه های ارثی از عوامل موثر در بروز بیش فعالی هستند.هنوز بهترین روش برای تشخیص این عارضه مشخص نشده است.

علائم بیش فعالی
کودکان بیش فعال مدام در حال جنب و جوش هستند و تنها برای مدت بسیار کوتاهی می توانند روی یک موضوع تمرکز کنند.سایر علائم آن می تواند شامل اختلال در روابط اجتماعی، یادگیری، مشکلات رفتاری، تشنگی، اضطراب، پرخاش، بدغذایی و کم خوابی باشد.این کودکان خیلی زود از انجام هر کاری منصرف می شوند، بسیار حساس اند و رفتارهای ناهنجاری دارند.

غالبا بیقرار و ناآرام هستند و بسیار تند صحبت می کنند به گونه ای که صحبت کردن آنها مفهوم نیست. تغییرات رفتاری ناگهانی نیز غالبا در آنها مشاهده می شود.

درمان های رایج بیش فعالی
بعد از تشخیص بیماری، استفاده از دارو درمانی، رژیم درمانی و رفتار درمانی ضروری است.تخمین زده شده است که 20 درصد موارد بیش فعالی ناشی از آلرژی های غذایی است.حذف افزودنی های غذایی از برنامه غذایی کودکان بیش فعال در کاهش علائم بیماری بسیار موثر بوده است.رژیم فینگلد (Feingold) که در سال 1975 توسط دکتر بن فینگلد

در سانفرانسیسکو برای اولین بار ارائه شد پایه بسیاری از رژیم های درمانی را برای کودکان تشکیل می دهد.حذف غذاها، نوشیدنی ها و داروهای حاوی سالیسیلات مانند آسپرین، جزء مواد حذفی این رژیم ها هستند.

اسیدهای چرب امگا 6 و بیش فعالی
دانه کنجد، کدو حلوایی و دانه آفتابگردان از منابع خوب اسیدهای چرب امگا6 هستند.تحقیقات انجام شده نشان می دهند که به دنبال افزایش دریافت این اسید چرب ضروری، که غالبا سطح آن در کودکان بیش فعال پایین تر از حد نرمال است، بهبود قابل توجهی در علائم بیش فعالی مشاهده می شود.اسیدهای چرب ضروری برای انتقال طبیعی پیام های عصبی و قرارگیری اطلاعات در حافظه ضروری اند.

اسیدهای چرب امگاتری و بیش فعالی
ماهی خال مخالی، ماهی آزاد، کپور، ساردین، کیلکا، دانه کدو حلوایی و دانه کتان همگی حاوی اسید چرب امگا3 هستند.وجود این اسید چرب نیز برای عملکرد طبیعی سلول های عصبی لازم است. از این رو مصرف منظم این مواد غذایی برای عملکرد طبیعی سلول های عصبی توصیه می شوند.

غلات و بیش فعالی
غلات صبحانه، نان جو، کیک برنج، برنج، ماکارونی و سیب زمینی از جمله غذاهای نشاسته ای هستند که غالبا مصرف آنها اثرات نامطلوبی بر وضعیت این کودکان ندارد.

پروتئین و بیش فعالی
گوشت فاقد چربی، ماهی، ماکیان، تخم مرغ و حبوبات از منابع مفید پروتئینی برای این افراد هستند.

مواد غذایی که باید در بیش فعالی پرهیز شوند
هر گونه تغییر در رژیم غذایی این کودکان باید زیر نظر رژیم شناس و پزشک صورت گیرد.حذف غذاهای مهم از رژیم غذایی باعث کمبود موادمغذی خاص می شود.بنابراین چنانچه مواد غذایی خاصی حذف شوند باید با سایر منابع غذایی جایگزین شوند تا از کمبود مواد مغذی پیشگیری گردد.

شیرینی ها و بیش فعالی
شکر و غذاهای قندی مانند بیسکویت، کیک، شیرینی، آب نبات و نوشیدنی های شیرین باعث افزایش ناگهانی سطح قندخون می شوند؛ زیرا افزایش ناگهانی در سطح قندخون می تواند بیش فعالی را در برخی کودکان فعال نماید.

میوه ها و بیش فعالی
بادام، سیب، زردآلو، هلو، آلوخشک، آلوتازه، توت ها، گوجه فرنگی و خیار دارای سالیسیلات طبیعی هستند.این ترکیبات شبه آسپرینی باید از رژیم غذایی کودکان مبتلا به بیش فعالی حذف شوند.

افزودنی ها و بیش فعالی
تارترازین، یک ماده افزودنی نارنجی رنگ است که در تهیه بعضی غذاها از آن استفاده می شود. کودکان بیش فعال باید از مصرف موادغذایی و خوراکی های حاوی تارترازین خودداری کنند.تارترازین در برخی آدامس ها، آب نبات ها، شربتلیمو، دسرهای دریایی، سس نعنا، برخی انواع سس ها، کنسرو میوه، انواع پای، نخود کنسرو شده، برخی انواع خامه، برخی کیک های بسته بندی شده، شربت افرا و نوشیدنی های کربناته وجود دارد.

اسید بنزوئیک ماده افزودنی دیگری است که مصرف آن برای کودکان بیش فعال مضر است.از این ماده به عنوان نگهدارنده در بسیاری از انواع مربا، سس ها، طعم دهنده ها، آب میوه ها، ترشی، سس سالاد و ماست میوه استفاده می شود.

مایعات و بیش فعالی
نوشیدنی های کربناته دارای مقدار زیادی فسفر هستند که می تواند تعادل کلسیم و منیزیم را در بدن برهم بزند و در نتیجه منجر به بیش فعالی گردد.

نوشیدنی ها و بیش فعالی
قهوه، چای، کولا و سایر نوشیدنی های حاوی کولا می توانند باعث تشدید علائم شوند.

سایر اقدامات در بیش فعالی
به گزارش تالاب نتیجه بسیاری از آزمایش های کلینیکی نشان دادهاند که ترکیب روغن ماهی و روغن گل مغربی اثرات مثبتی در بهبود علائم بیش فعالی از جمله کاهش ناهنجاری های رفتاری دارد.سنبل الطیب گیاهی است که اثر آرام بخشی آن شناخته شده است. مقدار مصرف این گیاه باید زیر نظر پزشک و متخصص باشد.استفاده از روش های آرام بخشی مانند ماساژ، رفلکسولوژی و رایحه درمانی می توانند موثر باشند.

.

منبع :