آکاایران: مجموعه: بیماری های شایع کودکان

تبی که بیشتر از پنج روز ادامه پیدا می کند، زنگ خطری جدی برای سلامت کودک تان است

 

شاید کودک شما نتواند حالی را که تجربه می کند با جزئیات کامل و حتی گاهی به درستی برای تان شرح دهد. شاید وقتی که معده درد عذابش می دهد، شما را با گفتن «دلم درد می کنه!» گمراه کند یا شاید درد چشمش را برای شما «سردرد!» جلوه دهد. شاید کودک شما از خودتان نام دردی را شنیده باشد و گاهی فاقد آنکه احساسش کند، شکایتی مشابه آنچه را که شما می گفتید مطرح کند و خلاصه شاید گاهی به خاطر جلب توجه شما خودش را به ناخوشی بزند.
با تمام این اوصاف، هیچ وقت نمی توانید با بی اعتمادی مشکل او را انکار کنید و حتی اگر احتمال بی خطر بودن درد کودک تان را 50 درصد ارزیابی کنید، باز هم گاهی چاره ای جز مشورت با پزشک و یا حتی روانه بیمارستان های شبانه روزی شدن ندارید. در ادامه این مطلب، به شما می گوییم که کدام نشانه های ناخوش احوالی کودک تان را باید جدی تر بگیرید و در همان زمان مشاهده شان، برای بررسی های بیشتر روانه بیمارستان شوید.
تب شدید
تب 38 درجه یا بالاتر اگر در سن کمتر از سه ماهگی اتفاق بیفتد، می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد. اگر یک کودک سه تا شش ماهه، تبش از 38 درجه بالاتر برود و اگر کودکان بین 6 ماه تا دو سال، دچار تبی بالاتر از 5/39 درجه شوند، باید موضوع را جدی بگیرید.
اگر کودک زیر سه ماه دچار تب بالاتر از 38 درجه شود، به سرعت باید برای درمان به بیمارستان مراجعه شود. در این سن اگر عفونت هایی مثل عفونت ادراری دلیل تب باشد، ممکن است در زمان کوتاهی تمام بدن را درگیر کند. البته اغلب، ویروس ها دلیل بالا رفتن دمای بدن کودکان هستند اما برای اطمینان موضوع باید با جزئیات بیشتری بررسی شود.

 
تب طولانی
تبی که در برابر درمان و مراقبت ها مقاوم است و یا اینکه بیشتر از پنج روز ادامه پیدا می کند، زنگ خطری جدی برای سلامت کودک تان است. اگر به کودک تان برای پایین آمدن دمای بدنش استامینوفن و یا ایبوپروفن داده اید اما بعد از شش ساعت هم دمای بدنش پایین نیامده، باید با پزشکش تماس بگیرید. ممکن است عفونت شدیدی که به درمان مقاوم است دلیل این اتفاق شده باشد و پزشک کودک باید درمانی ویژه تر را برای برطرف کردن نشانه ها انتخاب کند. تبی که به خاطر ویروس هایی مثل سرماخوردگی ایجاد شده باشد، اغلب با گذشت پنج روز از بین می رود اما اگر این زمان برای تغییر درجه حرارت بدن کودک تان کافی نبود، احتمالا باکتری ها او را بیمار کرده اند و به جای تغییر نشانه های ظاهری، باید برای حل مشکل اصلی تلاش کنید.
تب همراه با سردرد
تبی را که با اسپاسم گردن و سردرد در کودکان همراه می شود نمی توان نشانه خوبی ارزیابی کرد. کودکان به ندرت دچار سردرد می شوند و اگر از این موضوع شکایت کردند، باید آن را با جدیت بررسی کنید.
این نشانه ها می تواند خبر از ابتلای کودک شما به مننژیت دهد. اگر فرزند شما مننژیت داشته باشد تحریک پذیر و بیقرار می شود و ممکن است کم اشتها شود. اسهال و استفراغی که با این علایم همراه می شود هم می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را تقویت کند. اگر دانه های قرمز پوستی در تمام بدن کودکتان دیده شود یا پوستش حالت نقطه نقطه بی رنگ یا آبی باشد و این علائم با اختلال در تنفس یا تشنج همراه شود، باید موضوع را جدی بگیرید. 

 تب در کودکان

تبی که با اسپاسم گردن و سردرد در کودکان همراه است نشانه خوبی ندارد

 
جوش های دایره شکل
کبودی بیش از حد و یا جوش های دایره شکلی که وقتی پوست را فشار می دهیم برای چند ثانیه محو نمی شوند، نشانه های خوبی برای سلامت کودک شما تلقی نمی شوند.
دانه های مشکوکی که روی پوست کودک شما دیده می شود، می تواند خبر از ابتلای او به آلرژی و یا واکنش آلرژیک بدنش به یک ماده یا غذای خاص باشد. اگر این دانه ها با تنگی نفس و خستگی مزمن همراه شد، حتما باید آنها را جدی بگیرید. گذشته از این، کبودی های به ظاهر بی علتی که روی پوست کودک شما دیده می شود، ممکن است از نشانه های ابتلای او به مشکلات خونی و انعقادی باشد.
خال های عجیب و غریب
خالی که یک دفعه روی پوست کودک شما سر و کله اش پیدا شده، می تواند به اندازه خالی که تغییر شکل داده، مشکوک و دردسرساز باشد.
خالی که پاره پاره شده، تغییر رنگ و یا اندازه داده و یا تازه سر و کله اش پیدا شده، می تواند یک نشانه هشدار باشد. همیشه دیدن این نشانه ها به معنای به خطر افتادن جان کودک شما نیست اما در بسیاری موارد، ابتلا به سرطان پوست خودش را با این خال های مشکوک نشان می دهد. به همین دلیل است که نباید این نشانه را سرسری بگیرید؛ در این شرایط لازم است فورا با پزشک کودک تان در این مورد مشورت کنید و در صورت لزوم از خال مشکوک نمونه برداری کنید.

  
جان کودک تان در خطر است!
اگر این علایم را در فرزندتان می بینید، فاقد درنگ روانه بیمارستان شوید.
درد ناگهانی معده
درد معده ای که در سمت راست و پایین احساس می شود یا به طور ناگهانی می آید و می رود را می توانید یک نشانه مشکوک و نیازمند درمان تلقی کنید.
اگر فرزند شما سمت راست و پایین معده اش احساس درد می کند، از او بخواهید بالا و پایین بپرد. اگر این کار برای کوچولوی شما سخت بود، می توان حدس زد که او از آپاندیسیت رنج می برد. اگر چه آپاندیس سمت راست و پایین شکم قرار دارد اما درد ناشی از آن می تواند در اطراف ناف و یا پایین معده هم احساس شود. در صورتی که ویروس هایی که به معده حمله می کنند دلیل این درد باشند، احتمالا همراه با درد کودک تان واکنش هایی مثل تب، استفراغ و یا اسهال را هم نشان می دهد. اما به هر حال برای پیدا کردن علت اصلی، باید با پزشک کودک تان مشورت کنید و درمان را در صورت لزوم آغاز کنید.
اگر فرزند شما کمتر از چهار سال سن دارد و از معده دردی که چند ثانیه قطع می شود و دوباره آغاز می شود شکایت می کند، ممکن است به یک اختلال جدی و خطرساز روده دچار شده باشد. اگر چنین دردی با مشاهده خون در مدفوع همراه شد، دیگر دلیلی برای یک دقیقه وقت تلف کردن باقی نخواهد ماند.  

 تب شدید کودک

کاهش ادرار، پوست خشک، استفراغ یا اسهال شدید کودک تان را حتما جدی بگیرید

 

 سردرد همراه با استفراغ
سردردی را که در آغاز صبح و به محض بیدار شدن، کودک تان از آن شکایت می کند یا اینکه در میانه شب او را از خواب بیدار می کند، به ویژه اگر با تهوع و استفراغ همراه باشد باید یک نشانه خطر تلقی کنید.
این نشانه ها می تواند خبر از ابتلای کودک شما به میگرن دهد. میگرن در کودکان اگرچه مشکلی آزار دهنده است اما خطرناک نیست و اغلب از اعضای فامیل یا خانواده به ارث می رسد. با این وجود سردرد همراه با استفراغ در شب و ابتدای صبح، می تواند از مشکل جدی تری در مغز و اعصاب حکایت کند که باید توسط متخصص آن را بررسی و برای درمانش اقدام کنید.
کم شدن ادرار
خشکی دهان و لب ها، کاهش ادرار، پوست خشک، استفراغ یا اسهال شدید کودک تان را حتما جدی بگیرید و تصور نکنید که گرمای تابستان دلیل بروز این نشانه هاست.
همه این نشانه ها می گویند که بدن کودک شما آب زیادی را از دست داده است و باید به سرعت درمان شود. از دست رفتن آب بدن می تواند تا از دست رفتن سطح هوشیاری فرزند شما و به خطر افتادن سلامتش پیش برود. تصور نکنید که با مشکل جدی ای روبه رو نیستید. شاید تا رسیدن کودکتان به این مرحله، چیزی باقی نمانده باشد. پس درحالی که سعی می کنید به کودکتان مایعات بیشتری بخورانید، سری هم به یک بیمارستان شبانه روزی کودکان بزنید و از اینکه خطری سلامت و جان کودک شما را تهدید نمی کند مطمئن شوید.
لب های آبی
اگر لب های کودک شما آبی رنگ شده یا اینکه در اطراف دهان او تغییر رنگ واضحی مشاهده می کنید، یعنی سلامت کودک شما در خطر است. در صورتی که این نشانه ها با دشواری در تنفس، درد قفسه سینه، نفس نفس زدن و یا شنیده شدن صدای سوت در زمان تنفس همراه می شود، یعنی مشکل فرزندتان جدی و وضعیت اش اورژانسی است.
شاید یک واکنش آلرژیک دلیل بروز همه این نشانه ها باشد اما ابتلا به بیماری هایی مثل ذات الریه یا سیاه سرفه هم می تواند این نشانه ها را ایجاد کند. در صورتی که ریتم نفس کشیدن کودک شما به شدت تند شده مشکل را جدی بگیرید. تعداد نفس های او در 30 ثانیه را بشمارید و میزانش را در دو ضرب کنید. عدد به دست آمده در نوزادان نباید کمتر از 60، در بچه های زیر یک سال کمتر از 40 و در کودکان 1 تا 3 ساله نباید از 30 کمتر باشد. اگر کودک شما بین 4 تا 10 سال سن دارد، این عدد برای او نباید از 24 کمتر شود.
استفراغ بعد از زمین خوردن
اگر کودک زیر شش ماه شما بعد از زمین خوردن و یا ضربه خوردن به سرش علائمی مثل استفراغ یا کم شدن هوشیاری را نشان می دهد، آنها را جدی بگیرید.
در چنین شرایطی هیچ زمانی برای تلف کردن ندارید. ممکن است کودک شما دچار صدمات مغزی جدی شده باشد و اگر تنها کمی دیر به بیمارستان برسانیدش، جبران صدمات وارد شده دشوار یا غیرممکن می شود. مهم نیست که کودک تان از چه ارتفاعی افتاده و یا چه چیز به سرش خورده؛ این نشانه ها را در هر حال باید جدی بگیرید.


.

منبع :