bxs1

برای شروع بهتر است ابتدا بدانید که کودک شما اولا نزدیک بین و یا دوربین است وبعد بسته به شماره عینک طبی او، پزشک عینکی را تجویز کرده که لازم است بطور دایمی و یا گاهی موارد بطور موقتی بزند.

به بعضی بچه ها توصیه می شود که در مدرسه عینک خود را بردارند ولی  بعضی از آنها در همه اوقات نیاز به عینک دارند .

bxs2

ضخامت عدسی های عینک طبی

نسخه عینک، اولین عامل دخیل در انتخاب فریم عینک است، بنابراین قبل از شروع بازدید از فریم ها با مسئول قسمت فروش مشورت کنید، به خصوص اگر عدسی های تجویز شده ضخیم هستند، فریم انتخابی باید تا حد امکان کوچک باشد که مسئول قسمت فروش می تواند شما را در این مورد که کدام فریم ضخامت شیشه را کمتر نشان می دهد، راهنمایی کند.

آکاایران: چند نکته پزشکی در باره خرید عینک طبی برای کودک

bxs3

سعی کنید فریم انتخابی خیلی مطابق مُد نباشد که در این صورت مجبورید برای سال بعد، فریم دیگری تهیه کنید. فریم های عینک طبی کودکان نیز هم از نوع پلاستیکی و هم از نوع فلزی ساخته می شوند.

در گذشته فریم های پلاستیکی به علت وزن کم، استحکام زیاد و قیمت ارزان انتخاب مناسبی برای کودکان بود، ولی درحال حاضر کارخانه داران، فریم های فلزی را نیز با همان مشخصات تولید نموده اند.

توجه داشته باشید اگر کودک شما به بعضی از مواد حساسیت دارد، از مسئول قسمت فروش در مورد این که آلیاژ کدام فریم کمتر حساسیت زا می باشد، راهنمایی بخواهید.

bxs4

از آنجایی که بینی کودکان به رشد کامل خود نرسیده است، یکی از نکات مهم در انتخاب عینک طبی کودکان، پل بینی مناسب می باشد. فریم های فلزی به علت داشتن پل بینی قابل تنظیم مناسب تر می باشند و قرار گرفتن فریم های پلاستیکی روی بینی کوچک کودکان مشکل تر است.

اگر پل فریم عینک طبی با بینی کودک متناسب نباشد، به خصوص بعد از نصب شیشه های عینک، عینک به سمت پایین سُر خواهد خورد.

bxs5

فریم های پشت گوش فنردار که دسته آن ها دور گوش می پیچد، گزینه مناسبی برای کودکان نوپا هستند و از سُر خوردن و افتادن عینک جلوگیری می کنند. البته این فریم ها در مواردی که عینک دائمی نیست، خیلی مناسب نمی باشند.

bxs6

فریم های لولا فنری برای کودکان مناسب هستند. این لولاها موجب می شوند که دسته های فریم فاقد آسیب دیدن قابلیت خم شدن به سمت خارج را دارا باشند (به فرض اگر کودک با عینک بخوابد).

چه کار کنیم که کودک مان عینک طبی بزند؟

مشکل تنبلی و ضعف چشم در کودکان، یکی از مشکلات والدین است، چون بچه ها به راحتی با وسیله ای به نام عینک کنار نمی آیند. توجه به توصیه های زیر می تواند در زمینه انتخاب و استفاده از عینک طبی در کودک مفید باشد:

 • اجازه دهید که کودک خودش فرم عینکش را انتخاب کند و شما نیز این انتخاب را تحسین و تمجید کنید. این امر موجب افزایش انگیزه ی او در استفاده از عینک خواهد شد. در نظر داشته باشید که کودک از زدن عینکی که دوست ندارد، به بهانه های مختلف خودداری خواهد کرد.
 • در ابتدا از او بخواهید که از عینک طبی را در زمان های کوتاه استفاده کند تا کم کم به آن عادت کند.
 • هنگام انجام کار های لذت بخشی مانند تماشای تلویزیون، رفتن به سینما و یا خواندن کتاب از او بخواهید که عینک بزند.
 • در مورد استفاده از عینک به کودک غر نزنید، بلکه سعی کنید در این مورد به او جایزه بدهید.
 • زدن عینک طبی باید مثل انجام کار های روزانه ای مانند زدن مسواک و یا لباس پوشیدن برای کودک درآید.
 • سعی کنید از ورزشکاران، بازیگران و یا افراد آشنایی که عینکی هستند، برای کودک نام ببرید.
 • به او توضیح دهید که عینک برای دید واضح و مؤثر او، لازم است و از این پس، او راحت تر خواهد توانست نوشته های تابلو و کتاب را ببیند و حتی راحت تر خواهد توانست با هم سالانش بازی کند.
bxs7

– با ورود به فروشگاه از فروشنده بخواهید، عینک های آفتابی خوب بچه گانه که دارای UV صددرصد هستند را به شما نشان دهد. شاید لازم باشد که به فروشنده یادآور شوید شما قصد خرید یک عینک برای محافظت از چشم فرزندتان را دارید و یک عینک فانتزی که نقش اسباب بازی را ایفا کند، هدف تان از این خرید نیست.

چند نکته پزشکی در باره خرید عینک طبی برای کودک -آکاچند نکته پزشکی در باره خرید عینک طبی برای کودک -آکا

– هزینه ای که برای خرید عینک پرداخت کرده یا برندی که خرید می کنید، هیچ اهمیتی ندارد؛ برای تمام عینک ها چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان مهم این است که عینک UV کاملی برای محافظت از چشم ها داشته باشد. بررسی این موضوع فقط با دستگاه های تخصصی میسر است؛ به همین دلیل خرید از یک فروشگاه مطمئن و معتبر است.

– برای بچه های دو تا هشت ساله سراغ عینک های رنگی و شاد بروید. طرح و رنگ شاد، جذابیت آن را بیشتر می کند ولی بچه های ۹ سال به بالا، بیشتر دوست دارند شبیه بزرگ ترها شوند و عینک های تیره را ترجیح می دهند.

– اندازه فریم عینک و در واقع بزرگی و کوچکی شیشه اهمیت دارد. عینکی انتخاب کنید که تمام دور چشم فرزندتان از بالای ابرو تا انتهای خط ابرو و زیر چشم را بپوشاند.

– والدین برای تعیین اندازه قاب، باید عینک را روی چشم کودک بگذارند و ببینند به سمت پایین حرکت می کند یا نه. اگر عینک حرکت کند، ممکن است پایین بیاید و روی نوک بینی قرار بگیرد. اگر کودک دایم مجبور باشد عینکش را سرجایش بگذارد، برایش آزاردهنده است. پدال عینک هم یا باید قابل تنظیم باشد یا اندازه مناسبی داشته باشد تا به راحتی روی بینی کودک قراربگیرد.

– دسته های عینک باید طوری باشند که نه فشار زیادی به پشت گوش وارد کنند که جا بیندازند و نه خیلی شل باشند که عینک از روی صورت بیفتد. اگر عینکی تهیه کرده اید که روی صورت شل است و پایین می افتد، می توانید یک کش به دو دسته عینک ببندید تا وقتی کودک عینک را به چشم می گذارد از افتادن آن جلوگیری شود.

bxs8
 • به عینک آفتابی اکتفا نکنید. برای سفر، پارک، استخر و. . . علاوه بر عینک آفتابی، فرزندتان را به کلاه مجهز کنید. استفاده از ضدآفتاب هم فراموش نشود تا به طور کامل از فرزندتان در برابر اثرات مضر آفتاب در روزهای گرم سال محافظت کرده باشید.
 • عادت به استفاده از عینک آفتابی را باید از خودتان شروع کنید. اگر شما همیشه در مواجهه با آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنید، فرزندتان با الگو برداری از شما این کار را تکرار می کند.

نبض ما– گردآوری

چشم پزشکی امروز، تبیان

.

منبع :