آکاایران: فیزیوتراپی (فیزیک درمانگری) شیوه ای موثر برای تقویت و بهبود بخشیدن به کارکرد عضلات، تاندون ها و رباط هایی است که دچار آسیب یا نقص شده و یا ترمیم جراحی بر روی آنها انجام شده است.

 • نقصان نمو مهارت های حرکتی و هماهنگی عضلات از جمله در سینه خیز رفتن، راه رفتن، نگهداشتن اشیا، نوشتن یا خوردن
 • عوارضی که بافت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد مانند التهاب مفاصل روماتیسمی(آرتریت روماتوئید)
 • بیماری های عصبی-عضلانی از جمله فلج مغزی، اسپاینا بیفیدا(بیرون زدن لایه های پوشاننده نخاع به علت نقص ستون فقرات)،دیستروفی های عضلانی(بیماری های ژنتیکی که به تحلیل رفتن عضلات می انجامند)
 • اشکال نمو یی در حرکت ، قدرت، استقامت و دامنه حرکت اندام ها.
 • بهبودی ازجراحات از جمله شکستگی ها، ترک خوردگی ها، رگ به رگ شدگی ها و سوختگی ها.
 • ناتوانی های یادگیری یا عقب ماندگی در یادگیری مثلا در خواندن و نوشتن.

روش های فیزیوتراپی کودکان

درمانگران فیزیوتراپی ، از روشهای درمانی مختلفی برای کمک به استحکام و بهبود بخشیدن حرکت و تقویت مهارتهای مورد نیاز کلیه فعالیت های روزانه کودکان استفاده می کنند.

فیزیوتراپی در کودکان شامل موارد زیر است:

 1. تقویت مراحل رشدی و حرکتی
 2. تقویت عضلانی که در اثر جراحت آسیب دیده اند
 3. تمرینات مختلف جهت افزایش دامنه حرکتی
 4. حرکات تعادلی و هماهنگ
 5. آب درمانی
 6. درمان درد ناشی از صدمات با استفاده از گرما، سرما، اکتروتراپی، ماساژ و اولتراسوند

فیزیوتراپی برای درمان تورتیکولی در نوزادان

تورتیکولی (کجی گردن) در میان نوزادان نسبتاً شایع است. دختران و پسران به یک اندازه دچار کجی گردن می شوند. ممکن است هنگام تولد یا سه ماه بعد این وضعیت اتفاق بیفتد.

آکاایران: علل فیزیوتراپی تورتیکولی نوزادی

هیچکس نمی داند چرا نوزادان دچار تورتیکولی می شوند. بیشتر پزشکان بر این باورند که این کجی گردن ممکن است به کرامپ جنین داخل رحم یا قرارگیری آنورمال آن (مانند حالتی که باسن بچه به سمت کانال تولد قرار می گیرد) ربط داشته باشد. استفاده از انبرک یا دستگاه های وکیوم برای به دنیا آوردن نوزاد نیز به ایجاد تورتیکولی ربط دارد.

اگر تشخیص پزشک این بود که نوزاد تورتیکولی دارد، به شما نرمش های کششی گردن یاد می دهد تا در منزل با نوزادتان تمرین کنید. این تمرین ها به شل کردن عضله جناغی-چنبری-پستانی (SCM)  و تقویت عضله ضعیف تر سمت مخالف کمک می کنند. بدین ترتیب کم کم نوزاد شما می تواند گردنش را صاف کند.

در موارد خاص، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که نوزاد را برای درمان پیشرفته نزد فیزیوتراپیست ببرید. با شروع درمان، پزشک هر دو یا چهار هفته یک بار نوزاد شما را معاینه می کند تا پیشرفت او را بررسی کند.

درمان در منزل

بهترین راه برای درمان تورتیکولی تشویق نوزاد به چرخاندن سرش به هر دو سمت است. این کار به او کمک می کند تا عضلات کشیده شده و منقبض گردنش را شل کند و عضلات ضعیف را تقویت کند. خیالتان راحت باشد که وقتی نوزاد خودش گردنش را می چرخاند به خودش صدمه نمی رساند.

فیزیوتراپی برای درمان در رفتگی لگن در نوزادان

گاهی دررفتگی لگن در بین نوزادان تازه به دنیا آمده و در کودکان اتفاق می افتد. این اتفاق زمانی می افتد که نوزاد با لگنی غیرثابت بدنیا می آید که ناشی شکل گیری غیرعادی لگن در سطوح اولیه رشد جنین است.

این بی ثباتی با رشد کودک وخامت پیدا می کند. در بعضی از موارد، مفصل کروی گودالی (سر مدور یک استخوان در گودی استخوان دیگر قرار گرفته است) لگن به صورت متناوب دچار دررفتگی می شود و با حرکت کردن گوی از گودال مفصل سر می خورد. گاهی اوقات، مفصل به طور کامل دچار دررفتگی می شود.

تشخیص

تشخیص دررفتگی لگن با فیزیوتراپی معمولا با مشاهده علائم آن توسط فیزیوتراپیست قابل تشخیص می باشد، اما گاهی تصویر برداری با اشعه ایکس به منظور حذف هر گونه شکستگی مرتبط، که ممکن است در کنار دررفتگی لگن اتفاق بیفتد، ضروری است.

درمان

برای درمان دررفتگی لگن با فیزیوتراپی در بین نوزادان، فیزیوتراپیست برنامه ای را طراحی می کند که شامل فعالیت های استحکامی، بهبود دامنه حرکتی، کنترل درد و بهبود عملکرد می شود. فیزیوتراپیست همچنین روش های نشستن، ایستادن و دراز کشیدن نوزاد و مهارت های کنترل نوزاد را به والدین آموزش می دهد، همچنین نحوه مراقبت از نوزاد دارای زانوبند را به آنها می آموزد.

طی چند ماه اول زندگی در بیشتر موارد، این عارضه با استفاده از یک بریس (کمربند طبی) قابل درمان است. البته چگونگی بستن و مدت زمان استفاده توسط متخصص ارتوپد تعیین می شود. بعد از حدود پنج شش ماهگی معمولا جا اندازی هیپ زیر بیهوشی و گچ گیری لازم می شود و بعد از یک تا یک ونیم سالگی هم معمولا جراحی باز ضرورت دارد.

در بیشتر موارد اگر درمان بدرستی انجام شود، کودک کاملا طبیعی خواهد شد. با این حال هر چه سن کودک هنگام شروع درمان بیشتر باشد امکان بروز عوارضی در آینده بیشتر است. البته تمام این کودکان باید حتی بعد از درمان موفق تا هنگام بلوغ تحت نظر فیزیوتراپیست باشند.

نبض ما– گردآوری

جام جم، همشهری،برترین ها

.

منبع :