آکاایران: دیس لکسی (Ddyslexia) یا خوانش پریشی که به آن اختلال رشدی در خواندن هم گفته می شود، عارضه ای است که در آن مغز نمی تواند به درستی تصاویر معینی مانند اعداد و حروف را پردازش کند.

نبض ما

این عارضه ناشی از اشکال در منطقه ای از مغز است که وظیفه پردازش زبان را به عهده دارد  وتوانایی کودک برای خواندن را مختل می کند. علائم دیس لکسی شامل مشکلات در درک جملات ساده و اشکال در درک قافیه ها و شناخت کلمات است. دیس لکسی همچنین باعث اشکال در شناخت کلمات نوشته شده با صداهای مشابه می شود. در نتیجه کودک مبتلا به دیس لکسی در خواندن نوشته ها کند عمل می کند.

کودک مبتلا به دیس لکسی اگرچه به نظر باهوش می رسد و هیچ مشکلی از نظر بینایی و شنوایی ندارد ولی با این حال نمی تواند روش هایی را که به وی آموزش داده شده است در جهت خواندن، نوشتن و تلفظ کلمات به کار بندد. نارساخوانی برخلاف باور عموم، شکلی از عقب ماندگی ذهنی نیست و رابطه مستقیم با معلولیت جسمی، مشکلات فرهنگی، وضعیت اقتصادی و اجتماعی پایین یا آسیب های مادرزادی مغزی ندارد.

کودکی که مبتلا به دیس لکسی است به طور معمول تا قبل از ورود به مدرسه مشکلی ندارد. کودک با شروع آموزش ها تازه متوجه می شود که نمی تواند قدم به قدم با دیگران پیش برود و این امر، وی را آن قدر پریشان حال می کند که یا کلاس را به هم می ریزد یا گوشه گیر می شود. اما توجه داشته باشید دیس لکسی را نباید با اختلالات توجه، ناتوانایی های یادگیری ناشی از کمبود فرصت ها و امکانات آموزشی مانند تعویض مکرر مدرسه، حضور نامنظم در کلاس یا فقدان آموزش در مهارت های اصلی، عقب ماندگی ذهنی، اختلال در خود فروماندگی، نقایص شنوایی و بینایی، ناتوانی های فیزیکی، اختلالات هیجانی یا مشکلات رایج در فرآیند یادگیری زبان دوم اشتباه گرفت.

دیس لکسی چیست؟ -آکادیس لکسی چیست؟ -آکا

برای کودکان مبتلا به دیس لکسی این توصیه ها ممکن است کمک کننده باشد:

 • کودکان مبتلا به دیس لکسی نیاز به ساعات اضافی در مدرسه یا به کار گرفتن معلم خصوصی دارند تا توانایی خواندن شان بهبود یابد.
 • استفاده از شیوه تقویت مثبت هنگام کار کردن با کودکان دچار اختلال یادگیری مهم است.
 • در مواردی که مشکلات عزت نفس وجود دارد، مراجعه به مشاور مفید است.

این افراد که بهره هوشی در حد طبیعی و حتی گاه بیش از میانگین جامعه دارند، در موارد زیر ممکن است دچار مشکلاتی باشند:

 • خواندن
 • نوشتن
 • گوش دادن
 • صحبت کردن
 • تمرکز و توجه
 • محاسبات ریاضی

در آمریکا، حدود ۷ تا ۱۵ درصد از کودکان در سنین مدرسه دچار انواع مختلفی از اختلالات خواندن هستند. با توجه به عدم انجام بررسی در ایران، اطلاعات دقیقی در این زمینه موجود نیست؛ اما براساس شواهد موجود، احتمالا آمار کودکان مبتلا به اختلال خواندن در ایران کمتر از آمار فوق نیست.

چه عواملی باعث اختلال خواندن می شود؟

اختلالات خواندن غالبا منشاء ارثی دارند؛ اما در بسیاری از موارد، علت آنها مشخص نیست. علاوه بر سابقه خانوادگی که در این بیماری مشاهده می شود، سایر عوامل نیز به شرح زیر می باشند:

–   وزن کم در هنگام تولد

انواع اختلالات خواندن

طبقه بندی مختلفی از اختلالات خواندن معرفی شده است که مایکل باست افرادی را که دچار اختلال خواندن هستند به سه دسته تقسیم می کند :

 • اول گروهی که اختلال خواندن آوایی دارند. این افراد مجموعه لغات نسبتاً زیاد و قابل توجهی را در ذهن شان ذخیره کرده اند اما در هجی کردن آن ها ضعیف هستند.
 • گروه دوم افرادی هستند که اختلال خواندن ایده ای دارند این گروه می خوانند و هجی می کنند اما در ساختار بینایی لغت اشکال دارند.
 • گروه سوم افرادی که مشکل هر دو گروه را دارند.

بعضی متخصصان هم اختلال خواندن را شامل عقب ماندگی ، اختصاصی خواندن ، وارونه خوانی و دیس لکسی رشدی می دانند.

در اختلال خواندن، پیشرفت خواندن نسبت به سن و هوش نارسایی دارد، بیشتر افرادی که اختلال خواندن دارند از هوش متوسط یا بالاتری برخوردارند. به طور کلی اختلال خواندن با نارساخوانی، مترادف است ولی استفاده ی نا مناسب از اصطلاح نارساخوانی باعث شده که مردم آن را به معانی گوناگونی در نظر بگیرند. از انجا که خواندن و املا بسیار به هم مرتبط هستند، کودکانی که اختلال خواندن دارند در املا نیز مشکل دارند.

مراقبت های خانگی

کودکی که نارساخوانی دارد نیازمند توجه و کمک ویژه والدین است، با این حال نباید بیش از حد مراقب کودک بود. کودک را یک فرد شکست خورده درنظر نگیرید بلکه او را تشویق کنید تا مهارت های جدیدی بیاموزد.

درمان پزشکی

درواقع دیس لکسی درمان ندارد. کودک خوانش پریش در مدرسه، کودن خطاب می شود، از دوستانش فاصله می گیرد، از زندگی ناامید می شود و به همین علت است که بیشتر دانش آموزان مبتلا به دیس لکسی در اروپا دست به خودکشی می زنند، در صورتی که کودک مبتلا به دیس لکسی هیچ گونه مشکل جسمی و روانی ندارد. ابتدا باید این مسایل را حل کرد سپس با استفاده از برنامه ای ویژه و زیرنظر متخصصان براساس توانایی و مشکلات کودک، آموزش خواندن و نوشتن را آغاز کرد. فراموش نکنید ۵ تا ۱۰ درصد کودکان دبستانی دیس لکسی دارند.

.

منبع :