آکاایران: آسیب هایی که در کودکان اتفاق می افتد بسیار شایع است و سوختگی یکی از حوادثی است که در کودکان بسیار اتفاق می افتد. شایع ترین علت آن، سوختگی با مایعات داغ در اطفال است.

آکاایران: دستورالعمل فوری در درمان سوختگی

دکتر مجید نجفی، متخصص درد و بیهوشی می گوید: سوختگی در اطفال بسته به شدت آن به درجات مختلف تقسیم می شود:

سوختگی درجه ۱: فقط روی خارجی ترین لایه پوست تاثیر می گذارد. پوست کمی قرمز می شودو کمی تورم در آن رخ می دهد و کمی دردناک است. سوختگی درجه ۲: اولین و دومین لایه پوست شامل سوختگی می شود. پوست کودک قرمز روشن شده، تورم دارد و تاول می زند و کودک درد شدیدی را تحمل می کند.سوختگی درجه ۳: همه لایه های پوست را شامل می شود و لایه های زیرین را درگیر می کند. سوختگى درجه ۴: روی پوست زخم تشکیل می شود که مثل زغال سوخته و ممکن است هیچ دردی نداشته باشد، چون اعصابی که به پوست آن ناحیه عصب دهی می کنند از بین رفته اند.

راههای درمان سوختگی کودکان

دکتر مجید نجفی در پاسخ به این سوال که، درمان سوختگی در کودکان چگونه است؟ می گوید: برای درمان سوختگی ابتدا کودک را به سرعت از منبع گرما جدا کنید. اگر هر قسمتی از بدن کودک دچار آتش سوزی شده است، او را در پتو، کت یا ملحفه یا حتی با بدن خودتان بپوشانید و شعله های آتش را خاموش کنید.

دستورالعمل فوری در درمان سوختگی  -آکادستورالعمل فوری در درمان سوختگی  -آکا

وی می افزاید: اگر سوختگی در کودک با مواد شیمیایی(مثلا اسیدی) به وجود آمده است، برای درمان سوختگی مقادیر بسیار زیادی آب سرد را حداقل برای مدت ۵ دقیقه به موضع برسانید. این کار را باید قبل از اینکه لباس کودک از تنش خارج شود انجام دهید. با انجام این کار از سوختن بقیه اعضای کودک جلوگیری می شود. پس بهتر است ۲۰ دقیقه محل را با آب سرد خنک کنیم. اگر ماده شیمیایی به صورت پودر است قبل از آب گرفتن از روی پوست زدوده شود.

این متخصص تاکید می کند: اگر کودک با الکتریسیته دچار سوختگی شده است، ابتدا او را از منبع برق جدا کنید. می توانید این کار را با یک جسم غیر فلزی مانند قاشق چوبی، طناب یا یک کتاب بزرگ انجام دهید. هرگز از دست خود برای این کار استفاده نکنید. چون شما ممکن است دچار برق گرفتگی شوید.

بهترین کمک در زمان سوختگی

روی فرد سوخته آب یخ نریزید

آیا در زمان سوختگی از یخ استفاده کنیم؟ وی در پاسخ به این پرسش می گوید: اگر منطقه سوختگی بزرگ است، برای درمان سوختگی کودک را در آب سرد غوطه ور نکنید. چون ممکن است باعث شوک شود و از روغن و یخ استفاده نکنید. همچنین کودک را روی زمین بخوابانید و موضع سوختگی را در صورت امکان بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

دستورالعمل فوری در درمان سوختگی  -آکادستورالعمل فوری در درمان سوختگی  -آکا

دکتر نجفی توصیه می کند: به هیچ وجه تاول ها را سوراخ نکنید چون خود تاول ها از ابتلا به عفونت پیشگیری می کنند. روی سوختگی را با گاز استریل بپوشانید و کودک را گرم و آرام نگه دارید.هرچه سریع تر با پزشک تماس بگیرید.

نکته آخر

اگر فکر می کنید کودک تان دچار سوختگی جدی درجه یک یا بزرگ درجه دو یا سه شده است و اگر سوختگی ناشی از آتش یا مواد شیمیایی یا سوختگی الکتریکی باشد. مثلا کودک شما مواد شیمیایی پاک کننده خورده است حتما به اورژانس مراجعه کنید. همچنین اگر کودک شما در نفس کشیدن مشکل دارد یا کاهش سطح هشیاری پیدا کرده است به اورژانس مراجعه کنید.

.

منبع :