آکاایران: سفر با بچه ها دردسرهای خودش را دارد. اولین دردسر این که او خودش نمی تواند وسایلش را جمع کند و شما علاوه بر جمع کردن وسایل خودتان این کار را برای او هم باید انجام دهید.

نبض ما- گردآوری: مهدی آذری

بسیاری از افراد بعد از بچه دار شدن تا مدت ها به بهانه ی کودکان، قید سفر با بچه را می زنند. در واقع تا زمانی که به قول معروف، فرزندشان از آب و گل در بیاید، خود و خانواده را از سفر محروم می کنند. در صورتی که با وجود کودکان هم می توان سفری لذت بخش داشت و با کوله باری از خاطرات خوش خانوادگی به خانه باز گشت. البته این روزها سفر به خصوص سفرهای هوایی، دغدغه ها و استرس های خاص خود را دارد به خصوص اگر یک کودک یا یک نوزاد هم همراهتان باشد. سفر با بچه ها با حالت عادی تفاوت هایی خواهد داشت اما دلیلی ندارد که خود را از سفر محروم کنید.

آکاایران: نکات کاربردی سفر نوروزی کودکان

سفر نوزادان، بعد از ۱۵ هفتگی

به سفر بردن نوزادان از هفته دوم تولد به شرطی که نوزاد رشدی خوب و مطابق با منحنی رشد کودکان دارد، شیر مادر می خورد و دچار زردی یا بیماری دیگری نیست، بلامانع است. در مواردی که سفر با بچه بیشتر از یک ماه طول می کشد و کودک کمتر از دو و نیم ماهه است، سفر باید با نظر پزشک و محتاطانه صورت بگیرد.

وضع آب و هوایی و بیماری های شایع مکان مسافرت هم بر مناسب بودن سفر با بچه تاثیر دارد، بردن نوزادان به مناطقی که آب و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد دارد مناسب نیست ضمن این که شهرهایی که بیماری های عفونی مثل مالاریا در آنها شیوع دارد، توصیه نمی شود. وی به پدر و مادرهایی که قصد دارند نوزاد خود را با هواپیما به سفر ببرند توصیه کرد؛ مرتب به کودکشان شیر بدهند تا دچار گرفتگی گوش نشود.

به همراه بردن آب آشامیدنی سالم برای کودکان بزرگتر و همراه داشتن خوراکی های خشک مثل بیسکویت یا نان و همچنین نوشیدنی های خنک و شیرین که از تهوع جلوگیری می کند ضروری است. اگر با خودرو سفر می کنید هر چند ساعت یک بار توقف کنید و اجازه بدهید کودک کمی راه برود و نیاز به دستشویی رفتن او را جدی بگیرید.
قبل از سفر با بچه ، با پزشک کودک مشورت کنند تا اگر به همراه داشتن دارویی برای کودک لازم است، آن را فراموش نکنند.

وسایل ضروری سفر با بچه

برای سفر با بچه وسایلی نظیر مرطوب کننده دست، کرم، پودر و لوسیون اغلب اوقات ضروری است. این وسایل را در کیف کودک داشته باشید.

پتو

گرمای پتوها به خوابیدن نوزاد کمک می کند. اگر تغییر ناگهانی در دمای هوا رخ دهد، پتوها مانع از این می شود که بچه سردش شود.

نکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکانکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکا

صندلی ماشین

یادتان باشد که بچه باید در یک صندلی عقب ماشین بنشیند. صندلی ماشین او را خودتان تنظیم و محکم کرده و آن را در موقعیت راحت قرار دهید.

صندلی نوزاد را با خود همراه ببرید. حتی اگر تصمیم به سفر با هواپیما دارید، بهتر است صندلی مخصوص ماشین نوزاد را با خود ببرید، چون احتمالا در مقصدتان با ماشین هم مسافرت خواهید کرد و نگه داشتن نوزاد در ماشین کار سختی است.

از صندلی ماشین نوزاد در خود هواپیما هم می توانید استفاده کنید. هنگام صعود و فرود هواپیما کمربند صندلی هواپییما را روی صندلی نوزاد محکم کنید.

کالسکه

کالسکه با خودتان داشته باشید تا مجبور نشوید در سفر یک کالسکه دیگر بخرید. کالسکه های نوزاد را می توان تا کرد و با خود به داخل هواپیما یا قطار برد. برای این کار حتما باید با مسئول پرواز هماهنگ کنید تا کارت پرواز مخصوص برای تان صادر شود.

برای این که نوزاد را بخوابایند او را در کالسکه قرار دهید و کمی در راهروهای آرام هتل یا در اطراف محل اقامت تان بگردانید تا به خواب برود. می توانید از آغوش های مخصوص نوزاد استفاده کنید و او را در آن قرار دهید و کمی راه بروید تا نوزاد به خواب برود.

لباس ها، جوراب ها و کفش ها

شاید عادت داشته باشید که سبک سفر کنید ولی سفر با بچه کوچک نیازمند لباسهای فراوان شامل جوراب و کفش و بقیه لوازم است.

پوشک

به پوشک های زیادی نیاز دارید. تقریبا برای هریک ساعت یک عدد پوشک بردارید. همچنین به یک زیرانداز برای اینکه بتوانید بچه را روی آن عوض کنید نیاز خواهید داشت.

نکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکانکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکا

کرم بچه

پوست بچه حساس است و خیلی زودتر از آنچه انتظار داریم، حساسیت می دهد. برای همین در سفر با بچه یک کرم سوختگی یا ضد حساسیت در دسترس داشته باشید و مطابق با دستور عمل روی آن، استعمال کنید.

خوراکی ها

در سفر با بچه صرفنظر از غذای مخصوص او، یک سری اسنک های سالم و میوه هم همراه خود ببرید. میوه هایی نظیر موز و پرتغال خوب هستند. می توانید میوه مورد علاقه بچه تان را با خود ببرید. یک ظرف، کاسه و قاشق برای غذا دادن به او داشته باشید. وسایل لازم دیگر همچون قیچی و چاقو و بطری شست و شو و غیره را داشته باشید.

جعبه دارو و کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه حاوی تمامی داروهای لازم با کمترین مشکلات سلامتی است که ممکن است بچه در طول سفر داخل ماشین با شما به آنها نیاز پیدا کند. تمامی موارد مورد نیاز روزانه و حتی آنهایی که هرازگاهی استفاده می کنید را بردارید. هرگز نمی دانید چه موقع به آنها نیاز پیدا می کنید.

سفر هوایی کودکان

پروازهای فاقد توقف و شبانه را رزرو کنید

در سفر با بچه ها هنگام برنامه ریزی و تهیه ی بلیط، در صورت امکان، پروازهای فاقد توقف شبانه را رزرو کنید. در این ساعت ها احتمال اینکه بچه ها بخوابند، بیشتر است. قبل از پرواز بچه ها را به زمین بازی یا پارک ببرید یا اجازه دهید در فرودگاه، بازی و جست و خیز کنند تا قبل از سوار شدن به هواپیما، حسابی خسته شوند. اگر کودکان از نظر جسمی خسته باشند، احتمال خوابیدن آنها در هواپیما بیشتر می شود.

نکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکانکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکا

هنگام انتخاب صندلی، دقت کنید

اگر فرد دیگری هم همراه شما است، سعی کنید صندلی های متفاوتی انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید مسئولیت نگهداری از کودک را با هم تقسیم کنید و فرصتی برای استراحت پیدا کنید. به این ترتیب، کودک شما هم، از اینکه یک جا بنشیند و منظره ی یکسانی را تماشا کند، خسته نمی شود. اگر احتمال می دهید که هواپیما جای خالی نداشته باشد، برای کودکان تان هم صندلی جداگانه بگیرید. البته قوانین ایرلاین ها به مسافران اجازه می دهد که کودکان زیر دو سال را روی پای خود بنشانند و هزینه ی اضافی پرداخت نکنند. این گزینه در صورتی که می خواهید با کمترین هزینه سفر کنید، انتخاب خوبی است اما رزرو کردن صندلی جداگانه برای کودکان، راحتی شما و فرزندتان را تضمین می کند.

قبل از سوار شدن

یکی از آخرین کارهایی که باید قبل از سوار شدن انجام دهید، تعویض پوشک نوزادان است. مطمئنا این کار در سرویس بهداشتی فرودگاه بسیار راحت تر از داخل هواپیما است. ضمنا قبل از سوار شدن، تا جایی که می توانید به بچه ها اجازه دهید بدوند و بازی کنند.

هنگام تیک آف و لندینگ هواپیما، به فرزندتان شیر بدهید

این کار باعث می شود که فرزندتان دچار درد گوش نشود. اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه نمی کند، به او پستانک بدهید. کیف مناسبی برای حمل این وسایل در نظر بگیرید. حتی می توانید از کوله پشتی استفاده کنید تا دست های تان آزاد باشند. کوله پشتی ها معمولا جیب های زیادی دارند و شما به راحتی می توانید هر وسیله ای را در جای مخصوص خود قرار دهید تا در مواقع لزوم، به راحتی و به سرعت آنها را پیدا کنید.

نکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکانکات کاربردی سفر نوروزی کودکان -آکا

برای کمک خواستن از دیگران، خجالت نکشید

در سفر با بچه هر زمان که به کمک نیاز دارید از مهمانداران یا مسافرهای مجاورتان، کمک بخواهید. تجربه نشان داده است که همسفران ومهمانداران به خوبی شرایط شما را درک ی کنند و هر کاری از دست شان بربیاید برای شما انجام می دهند. حمل وسایل سنگین یا حتی یک جفت دست اضافه، مهم ترین کمک هایی هستند که می توانید از همسفران بگیرید. سفر با کودکان راحت نیست بنابراین اگر در شرایط سختی گرفتار شدید، حتما از دیگران کمک بگیرید.

بالش و پتوی سفری

در سفر با بچه ، به خصوص در هواپیما، همراه داشتن بالش و پتوی سفری ضروری است و به فرزندتان کمک می کند که خواب راحت تری داشته باشد.

برای شرایط اضطراری آماده باشید

آدرس هتل، مشخصات خودتان و شماره تماس تان را به بچه ها بدهید و از آنها بخواهید که همیشه آن را همراه دارا باشند و در صورت لزوم به دیگران ارائه کنند. آنها را برای شرایط اضطراری مثل گم شدن آماده کنید

نکات ضروری سفر با بچه ها

 • در سفر با بچه ها سعی کنید تا آنجا که می توانید اتاق محل اقامت تان را شبیه خانه کنید تا در نگهداری از نوزاد دچار مشکل نشوید.
 • یک ساک خالی همراه خود داشته باشید. لباس های کثیف نوزاد، وسایل مصرف شده و بقیه چیزهایی که نباید در ساک نوزاد بگذراید را می توانید در این ساک خالی نگهداری کنید تا در زمان برگشت به خانه آن ها را بشویید.
 • با خودتان اسباب بازی داشته باشید. جغجغه نوزاد، عروسک و کمی وسایل رنگی همراه داشته باشید تا نوزاد را در هتل سرگرم کنید. مسلما نوزاد شما با تلویزیون هتل و اینترنت رایگان نمی تواند سرگرم باشد. یک جای مخصوص بازی نوزاد یا کودک در اتاق درست کنید و آن را با یک ملحفه تمیز فرش کنید. نگذارید نوزاد با کف اتاق هتل تماس داشته باشد.
 • اگر نوزادتان شیر خشک می خورد حواس تان باشد که کمی بیشتر از مقدار لازم شیرخشک همراه داشته باشید تا در صورت هر اتفاقی به دنبال شیر خشک نباشید.
 • در صورتی که نوزادتان به داروی خاصی احتیاج دارد حتما قبل از سفر با پزشک تان مشورت کنید. برای بیماری های احتمالی نوزاد از پزشک راهنمایی بگیرید.
.

منبع :