آکاایران: سن مناسب برای شروع آموزش از پوشک گرفتن در کودکان متفاوت است. به یاد داشته باشید آموزش پیش از زمان مناسب می تواند مشکلاتی از قبیل شب ادراری، استرس و احساس ناامنی و اعتماد به نفس پایین برای کودک به همراه داشته باشد.

نبض ما – طبق نظر پزشکان برای آنکه کودک توالت رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک فاقد اختیار ادرار می کند یعنی مثانه یا روده ها به محض پرشدن، خالی می شوند. به طور کلی  از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا می کند و می توانند ادرارشان را کنترل کنند و زمان مناسب از پوشک گرفتن است.

برای این که مطمئن شوید کودک تان به سن مناسبی رسیده و آمادگی نسبی برای پذیرفتن لگن را دارد یا هنوز از پوشک گرفتن برایش زود است، باید به دنبال علائم زیر باشید. با توجه به رشد جسمی، رفتاری و روان شناختی سن مناسب برای شروع استفاده از لگن سنی است که کودک بتواند به راحتی راه برود، بدود، بنشیند و از پله ها بالا و پایین برود.

زمان دفع مشخص و منظمی داشته باشد و بتواند حرکات روده ای را تا حدودی کنترل کند. بتواند بیش از ۳ یا ۴ ساعت خشک بماند. این امر به شما نشان می دهد ماهیچه های مثانه به قدری قوی شده اند که بتوانند ادرار را برای مدت مشخصی نگه دارند. بتواند چند دقیقه آرام بنشیند و بازی کند، فاقد این که راه بیفتد و بهانه بگیرد. بتواند شلوارش را به تنهایی بالا و پایین بکشد.

اگر پوشکش خیس یا کثیف بود، احساس ناراحتی کرده و اعتراض کند. بتواند از رفتارهاى سایرین تقلید کند. وقتی شکمش کار می کند از ظاهرش مشخص باشد، مثلا سکوت کند، جای خلوتی برود یا حالت چهره اش تغییر کند. این نشان می دهد او نسبت به کاری که می کند تا حدودی آگاه است.

آمادگی برای از پوشک گرفتن کودک

زمان مناسب از پوشک گرفتن

اگر کودک دوره ای بحرانی مثل تغییر شرایط و محیط، وجود فرزندی نوین در خانواده، جدایی پدر و مادر یا به طور کلی شرایط سختی را پشت سر می گذارد، بهتر است آموزش از پوشک گرفتن را به وقت دیگری موکول کنید. آموزش استفاده از توالت و لگن روندی وقت گیر است و شما هم باید زمان لازم و کافی برای این کار در نظر بگیرید و در عین حال صبر و تحمل داشته باشید.

آکاایران: ترفندهایی از پوشک گرفتن کودک

اگر خودتان هم در حال پشت سر گذاشتن شرایط بحرانی هستید یا فشار روانی ناشی از تعویض خانه، کار زیاد و خستگی ناشی از شیر گرفتن کودک و… را تحمل می کنید، بهتر است آموزش را متوقف کنید تا هم خودتان و هم فرزندتان آرامش و انرژی لازم را داشته باشید.

آموزش به صورت منظم و روتین

آموزش از پوشک گرفتن باید به صورت پیوسته و منظم باشد تا کودک سردرگم نشود. زمانی مشخص برای استفاده از لگن در نظر بگیرید. ابتدا کودک تان را روزی یک بار با پوشک روی لگن بنشانید تا احساس امنیت کرده و به این کار عادت کند. هنگامی که کودک به نشستن روی لگن در این زمان ها عادت کرد و آن را جزئی از کارهای روتین روزانه اش پذیرفت، اجازه دهید فاقد پوشک روی لگن بنشیند و مدتی به این صورت لگن را امتحان و به این احساس نوین هم عادت کند . اگر کودک در لگن ادرار کرد یا روی لگن نشست او را با هیجان تشویق کنید. تشویق او را به استفاده از لگن مشتاق تر می کند و احساس خوبی به او دست می دهد.

اولین قدم از پوشک گرفتن

محیط دستشویی را برای کوچولو ها جذاب کنید. بیشتر کودکان از دستشویی می ترسند، ابتدا باید محیط توالت را برایش جذاب کنید و با گذاشتن چند عروسک کوچک یا عکس و پوستر در دستشویی او را تشویق کنید.

قدم بعدی تهیه یک لگن

لگن دلپذیر و خوش آب و رنگ است که بتواند کودک را هنگامی که روی لگن می نشیند، سرگرم کند. بهتر است لگنی را انتخاب کنید که مانند صندلی دسته داشته باشد تا کودک هنگام نشستن و برخاستن احساس راحتی کند و از دسته ها کمک بگیرد.

توصیه مهم برای از پوشک گرفتن کودک

 با رعایت تمام موارد، باز هم ممکن است کودک شما در مواردی کنترلش را از دست بدهد و خودش را خیس کند، عصبانی نشوید و هرگز او را تنبیه نکنید، در عوض با تشویق او را به استفاده از لگن ترغیب کنید. شرایط او را درک کنید. او تنها مدت کوتاهی است که استفاده از ماهیچه های بدنش را آموخته و کنترل دفع را به دست گرفته. کنار گذاشتن پوشک و آموختن استفاده از لگن فرآیندی زمان گیر است که صبر و حوصله زیادی می خواهد. برای جلوگیری از این اتفاقات ناگهانی لباس ها و شلوارهای گشاد تن کودک بکنید که درآوردن و پوشیدن شان راحت باشد.

شورت آموزشی

زمانی که احساس کردید کودک دیگر با استفاده از لگن مشکلی ندارد و به راحتی با این موضوع کنار آمده پوشک را کنار بگذارید و از شورت های آموزشی استفاده کنید. این کار اجازه می دهد کودک اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و پس از مدتی خودش شورت آموزشی را از پایش درآورد و روی لگن بنشیند، ولی همچنان پوشک را در برنامه شبانه و خواب کودک نگه دارید.

اگر کودک تان به استفاده از شورت های آموزشی عادت کرد و پیش از انجام عمل دفع شما را مطلع کرده و به دنبال لگن بود، وقت آن رسیده از شورت های معمولی استفاده کنید.

پیامدهای تنبیه کردن کودک در صورت کثیف کردن شلوارش:

  • ایجاد احساس تلخ گناهکار بودن در کودک
  • لطمه زدن به اعتماد به نفس او
  • بدبین و بی اعتماد کردن کودک نسبت به شما
  • تحریک کودک برای مقابله به مثل (ممکن است برای لجبازی با شما عمداً شلوار خود را کثیف کند.)
  • فراهم ساختن زمینه های ابتلا کودک به بیماری های جسمانی نظیر یبوست، سنگ کلیه، و سنگ مثانه

آموزش دفع مدفوع

گاهی ممکن است کودک با وجود آمادگی برای آموختن دفع ادرار، از آن سر باز بزند و حتی از دفع مدفوع در توالت بترسد. این نوع اضطراب در بین کودکان نوپا بسیار رایج است و بعید نیست اقدامات شما برای آموزش دفع ادرار را نیز بی نتیجه و خنثی کند.

راه حل چیست؟

راه حل مشکل، جداسازی دو عملکرد (ادرار و مدفوع) از یکدیگر هنگام رفتن به توالت است.این کار را می توانید با روشهای زیر انجام دهید:

روش اول – شلوار مخصوص لایه دار به کودک بپوشانید و لزوم دفع ادرار در توالت را به او یادآوری کنید. به او بگویید چنانچه احساس کرد که به دفع مدفوع نیاز دارد (ویا شما از رفتار و حالتش تشخیص دهید) به او پوشک خواهید پوشاند و با او به توالت خواهید رفت (و یا اگر ترجیح بدهد تنها باشد بیرون توالت خواهید ایستاد)

ترفندهایی از پوشک گرفتن کودک  -آکاترفندهایی از پوشک گرفتن کودک  -آکا

روش دوم- بعد از دفع مدفوع در پوشک، او را تمیز کنید. اجازه دهید سیفون توالت را بکشد و برای پوشیدن شلوارش به او کمک کنید. در مقابل وسوسه طبیعی پرسیدن این سوال که «نمی خواهی این دفعه در توالت، پی پی کنی؟» ایستادگی کنید. این کار ممکن است ماه ها یا سالها طول بکشد ولی کودک بالاخره آن را انجام خواهد داد. درصورت تحت فشار قرار دادن کودک، ممکن است او خیس کردن شلوارش را از سر بگیرد و یا مدفوعش را حبس کند.

با این روش بینابینی، کودک شما چگونگی استفاده از توالت را خواهد آموخت هرچند ممکن است هنوز استفاده از لگن یا دستشویی را یاد نگرفته باشد. بهرحال رفتن به دستشویی برای دفع مدفوع در پوشک، بهتر از پنهان شدن پشت مبل یا زیر میز آشپزخانه برای رهاسازی مدفوع در شلوار است!

نبض ما– گردآوری

.

منبع :