آکاایران: برای مادرها به ویژه آن دسته که برای نخستین بار مادر می شوند، سؤالات بسیاری در مورد نگهداری از فرزند پیش می آید. بخشی از این سوالات برمی گردد به حمام کردن و شست وشو و این که چگونه از پوست نوزاد مراقبت کنند.

گردآوری – نبض ما

در دوره یک ماهه اول در تمامی ارگانهای بدن رشد و نمو بطور سریع اتفاق افتاده و همین موضوع باعث یکسری تغییراتی می باشد که در پوست نوزاد این تغییرات بطور واضح تری دیده می شود.

پوست کودکان نسبت به افراد بالغ سد دفاعی آسیب پذیرتری دارد و در ضمن به ویژه در سنین پایین و بعد از تولد، چون سطح پوست به نسبت وزن زیادتر است، موادی که در تماس با پوست آنهاست به نسبت بزرگسالان بیشتر به پوست آسیب وارد می کند. نواحی چین های بدن و نواحی که خون رسانی بالاتری دارند چون جذب مواد شیمیایی در آنها بالاتر است آسیب پذیرتر و حساس ترند.

برخی از مشکلات پوستی نوزادان

اگزما و خشکی پوست نوزاد از جمله مهم ترین ناراحتیهای پوستی کودکان است. دلیل این امر هم این است که IGE خون آنها به برخی از مواد واکنش بیشتری نشان می دهد. در ادامه به این موارد می پردازیم.

اگزما در نوزادان

اگزما نوعی مشکل پوستی است. جوش های قرمز در واکنش به یک محرک رخ می دهد. این مشکل در کودکانی که سابقه خانوادگی آسم و اگزما دارند شایع می باشد. وقتی اگزما بر روی پوست ظاهر شود به مرور پوست ضخیم و خشک و پوسته پوسته می شود. اگزما ممکن است در آرنج، قفسه سینه، بازوها، و یا پشت زانو ظاهر شود. از مواد شوینده و صابون های ملایم و موادی از این قبیل که دارای سطح متوسط از مرطوب کننده ها است می توان استفاده کرد. درمان های بیشتر برای اگزما باید با مشورت پزشک صورت بگیرد.

پوست خشک

در نوزادان هیچ گاه نباید از پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست نوزاد نگران شد. این مشکل زمانی که کودک شما کمی با تاخیر به دنیا آمده باشد بیشتر دیده مشاهده می شود. پوست نوین به طور حتم سالم و مرطوب می باشد. اگر خشکی پوست نوزاد برای مدت زیادی باقی ماند با پزشک مشورت کنید.

جوش سر سفید

جوش هایی که بر روی گونه و بینی نوزادان وجود دارد معمولا به خودی خود در طی چند هفته بهبود می یابد و نیاز به استفاده از لوسیون ها نیست. در صورتی که در طی چند هفته از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید.

ماه گرفتگی بر روی بدن نوزاد

بسیاری از کودکان بر روی بدن خود نشانه ای از ماه گرفتی وجود دارد. بیشتر از یک در ۱۰ نفر به صورت مادرزادی ماه گرفتگی بر روی بدنشان دارند. این پدیده ارثی نیست. از زمان تولد نوزاد این نشانه ها بر روی پوست نوزاد وجود دارد و یا ممکن است در طی یک ماه بعد از تولد ظاهر می شود. معمولا علامت های ماه گرفتگی مشکل نگران کننده ای نمی باشد و نیاز به درمان خاصی نمی باشد.

استحمام کودکان

حمام کردن نوزاد بهتر است هفته ای یک یا دو بار با مواد شوینده و باقی روزها فاقد صابون و شامپو انجام شود. حمام کردن باید با آب ولرم باشد. آب داغ فاقد مواد شوینده می تواند به سلول های پوستی آسیب برساند.

می توان کودکان را هر روز حمام کرد ولی کودکانی که پوست خشک و حساس دارند بهتر است هر روز برای آنها از شامپو و صابون استفاده نکنیم. رعایت این موضوع به ویژه در زمستان که هوا خشک است و پوست نوزاد آسیب پذیرتر می شود، مهم تر است.

هفته ای یک یا دو بار صابون زدن به تن کودکان کافی است. لیف کشیدن هم به دفعات حمام بردن کودک وابسته است. هفته ای ۲ بار لیف زدن با پارچه ای نرم و لطیف که به صورت اختصاصی مال کودک است، مشکلی ندارد و باید به محض اینکه تغییر رنگ داد آن را تعویض کنند. مهم است که پس از استفاده از لیف آن را در محیط خشک و تمیز نگهداری کرد. نگهداری لیف در محیط مرطوب حمام، احتمال رشد قارچ ها را روی آن بیشتر می کند و ممکن است سبب بروز ناراحتی های پوستی برای کودکان شود.

چگونه از پوست نوزاد خود مراقبت کنیم؟  -آکاچگونه از پوست نوزاد خود مراقبت کنیم؟  -آکا

ادرار سوختگی و عرق سوختگی

از آنجا که غدد عرقی پوست نوزاد هنوز تکامل پیدا نکرده، تعریق سبب آزردگی بیشتر پوست می شود. ناحیه چینها به ویژه گردن از جمله نواحی هستند که عرق سوز می شوند. تنها کاری که برای پیشگیری از عرق سوز شدن لازم است انجام دهید شست وشو با آب خالی و هوا خوردن این نواحی است.

استفاده از پودر بچه اصلا توصیه نمی شود چون منافذ سطح پوست نوزاد را پوشانده و سبب بروز آسیب بیشتر می شود. برای درمان و پیشگیری از ا درار سوزی هم بهترین کار، عوض کردن سریع کودکان است یا اینکه مادران می توانند در طول روز اجازه بدهند ساعتی پاهای کودک هوا بخورد.

محیط مرطوب و خیس به ویژه مواد داخل ادرار، سبب آسیب دیدگی سطحی پوست و از بین رفتن سطح پوست می شوند. طولانی باقی ماندن پوشک مرطوب هم زمینه را برای رشد قارچها فراهم می کند. بهترین کار، خشک نگه داشتن ناحیه است. اگر قرمزی سطحی روی پوست نوزاد دیده شد، می توان از روغن ماهی یا کرم هیدروکورتیزون روزی ۲ بار به مدت ۳ تا ۴ روز استفاده کرد.

اگر احیانا از حد سوختگی فراتر رفت و دانه های چرکی رو یا اطراف ضایعه پدیدار شد، یعنی قارچ در ناحیه رشد کرده است؛ پس می توان از کرم موضعی کلیسترومازول استفاده کرد. استفاده از کرمهای کورتن دار قوی به مدت طولانی می تواند سبب رشد قارچ روی ضایعات شود.

توصیه هایی برای مراقبت از پوست نوزاد و کودک

هنگام شستشوی بدن کودکان نوپا حتما از صابون بچه فاقد عطر استفاده کنید. استفاده از صابون های معمولی برای کودکان نوپا مجاز نیست.

در این گروه سنی از کودکان، معمولا به علت استفاده از پوشک، خشکی پوست دیده می شود. برای جلوگیری از بروز خشکی و بثورات پوست بعد از شستن کودکان از یک کرم مرطوب کننده که پزشک داده است، استفاده کنید.

برای استفاده از کرم ضدآفتاب حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پوشاندن لباس آستین بلند، شلوار و کلاه لبه دار برای کودکان توصیه می شود.

والدین باید به خاطر دارا باشند که تابش اشعه خورشید معمولا طی ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر شدید است. اگر کودکان مجبور به ماندن در این ساعات در بیرون از منزل هستند، حتما آنها را در سایه قراردهید تا کمترین ضرر متوجه آنها شود.

در نزدیکی ساحل بیشتر مراقب کودکان باشید، زیرا آب و شن نور خورشید را منعکس می کنند.

حیوانات و حشرات را از کودک خود دور نگه دارید. رعایت این نکته زمانی که به مسافرت می روید و یا می خواهید در جنگل بمانید، بسیار ضروری و مهم است و گاهی اوقات علت بی تابی کودک، گزش نوعی حشره است.

چگونه از پوست نوزاد خود مراقبت کنیم؟  -آکاچگونه از پوست نوزاد خود مراقبت کنیم؟  -آکا

کودک خود را همواره تمیز نگه دارید. بین انگشت ها، زیر ناخن ها، زیر بغل ها، کف دست ها و مچ دست ها و پشت گوش های کودکتان را به طور کامل شستشو دهید. بسیاری از بیماری های پوستی زمانی رخ می دهند که پوست نوزاد و کودک کثیف است.

رژیم غذایی مناسب را برای کودک خود در نظر بگیرید. هم چنین به میزان کافی آب در برنامه غذایی او بگنجانید. آب پوست نوزاد و کودک را شاداب نگه می دارد.

.

منبع :