آکاایران: از علائم تا درمان سرخک در کودکان

آکاایران:  

بیماری های مسری زیادی در دوران کودکی ، کودکان را تهدید میکند که یکی از این بیماری ها سرخک است . در ادامه توضیحاتی در مورد این بیماری و نحوه انتقال آن و راههای پیشگیری آن توضیحاتی قرار داده ایم .

بیماری سرخک که بیشتر در خردسالان و اطفال دیده میشود بیماری عفونی و مسری بوده که میتواند توسط ترشحات تنفسی انتشار پیدا کند . شاید بیشتر کودکان قبل از ورود به کودکستان به این بیماری مبتلا شده باشند ولی این احتمال وجود دارد که عده‌ای در دوران کودکستان یا دبستان به آن مبتلا ‌شوند.سرخک در کودکان خردسال (از 6 ماهگی تا 2 سالگی) سبک‌تر است،ولی بعد از آن بصورت شدیدتری بروز می‌کند.

علائم بیماری سرخک در کودکان

از علائم سرخک در کودکان میتوان به شروع بیماری با تب نام برد ،آبریزش شدید بینی،قرمزی چشم‌ها و ریزش اشک از علائم مهم دیگر این بیماری می باشند .

بعد از چند روز ممکن است یک دانه یا لکه که نشانه سرخک است در دهان ظاهر شود.بعد از 2 روز بثورات پوستی سرخک بتدریج روی صورت و گردن بیمار ظاهر می‌شود و پشت بیمار را هم می‌گیرد سپس دانه‌های سرخک بازوها و دست‌ها و در نهایت پاهای بیمار را فرا می‌گیرد.دانه‌های سرخک در ابتدا بصورت لکه‌های قرمز و صاف هستند،اما ممکن است بصورت یک برآمدگی کوچک در بیاید.همینطور که بثورات ظاهر می‌شوند تب نیز بالاتر می‌رود و گاهی اوقات تا 5/40 درجه سانتیگراد هم می‌رسد.دانه‌ها ممکن است خارش دار نیز بشوند.ممکن است تهوع،استفراغ،اسهال و تورم غدد لنفاوی در سرخک دیده شود.

بروز سرفه در کودک مبتلا به سرخک می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد.دانه‌ها حدود 5 روز ادامه خواهند داشت و پس از این مدت به تدریج ناپدید می‌شوند؛اما قبل از این‌که کاملا از بین بروند رنگ شان قهوه‌ای می‌شود. ترتیب از بین رفتن ضایعات پوستی در سرخک به همان ترتیبی که ظاهر شده‌اند،یعنی دانه‌هایی که ابتدا در صورت و بالاتنه ظاهر شده بودند قهوه‌ای شده و بعد از آن در قسمتهای دیگر بدن، ضایعات تیره رنگ و پوسته پوسته شده و نهایتا می‌ریزند.

انتقال بیماری سرخک چگونه است ؟ 

سرخک جز بیماری های مسری می باشد . این بیماری قبل از پیدایش علائم بطور واضح و کامل نیز مسری است. یک یا دو روز قبل از بروز دانه‌های قرمز پوستی،بیماری از طریق تنفس قابل انتقال است،ولی در دوران پوسته‌ریزی قابل سرایت نیست.در صورتی که علائم سرخک در کودکی ظاهر شود،بهتر است تا 16 روز از ورود آنان به مدرسه جلوگیری شود تا احتمال سرایت به دیگران کاهش یابد.

پیشگیری از بیماری سرخک 

هیچ درمان ضد ویروسی برای سرخک موجود نیست و بهترین روش مقابله با این بیماری پیشگیری است. بهترین روش پیشگیری از این بیماری واکسن می باشد . در حال حاضر طبق برنامه واکسیناسیون کشوری در ایران،اولین واکسن سرخک در یک سالگی (12 ماهگی) زده می‌شود و تکرار آن در حدود 4 تا 6 سالگی است . اگر کودک سالمی که قبلا واکسن سرخک به او تزریق شده است با کودک مبتلا به بیماری سرخک تماس پیدا کند ، هیچ اقدامی ضرورت ندارد ، ولی اگر واکسن سرخک به او تزریق نشده باشد ،اگر طی 1 تا 2 روز اول تماس باشد،با توصیه پزشک می‌توان به کودک واکسن سرخک تزریق کرد.اگر  طی 5 روز اول است که تماس پیدا کرده است باید گاماگلوبین به عنوان پیشگیری به او تزریق گردد،در نتیجه کودک مبتلا نخواهد شد.

منبع : سیمرغ

.

منبع : banookade.ir