آکاایران:  

آیا کودک شما هم در هنگام ادرار کردن، خیلی گریه می کند؟ آیا کودک شما هم در اغلب موارد از ادرار کردن ترس دارد؟ آیا شما هم فکر می کنید که دلیل ترس کودک شما از ادرار کردن، UTI می باشد؟ آیا ادرار فرزند شما هم بوی بسیار بدی دارد؟ آیا در برخی مواقع در ادرار فرزند کوچک خود، لکه های خون مشاهده می کنید؟
خوب، اگر پاسخ شما به همه این سوالات، مثبت است، باید بدانید که به احتمال زیاد، کلیه های فرزند کوچکتان دچار مشکل اساسی شده است. به همین دلیل، برای روشن شدن شک و تردیدتان، حتما ادامه این مقاله را مطالعه کنید. یادتان باشد که فقط مراجعه به یک پزشک متخصص اطفال و یا خواندن مقاله زیر، شما را در مورد تشخیص بیماری ریفلاکس کلیه در بدن کودک خود یاری خواهد کرد.

bxs1

شما هم ممکن است حرف های زیادی در مورد رفلکس اسید معده در کودکان شنیده باشید، که در آن اسید از معده به سمت مری رفته و باعث احساس سوزش در این ناحیه از بدن می شود. جالب است بدانید که شیوه ای مشابه ریفلاکس معده، در کلیه و یا مثانه کودکان هم رخ می دهد و در آن، ادرار موجود در مثانه کودکان به سمت لوله های متصل به کلیه ها حرکت می کند، که به این بیماری "رفلکس کلیه" و یا (VUR) در کودکان گفته می شود. در این نوع بیماری، زمانی که مایع ادرار از مثانه به سمت کلیه ها حرکت می کند، کودک دچار سوزش شدید در کلیه ها و دستگاه تناسلی خود می شود. البته شدت این بیماری در کودکان مختلف بستگی به وضعیت بدنی و مقاومت آن ها دارد. در واقع، رفلکس کلیه در کودکان می تواند خفیف و یا بسیار شدید باشد.

علائم شایع آنفولانزا در کودکان و 7 راه درمان آن را بخونید تا از مبتلا شدن کودکتون جلوگیری کنید.

bxs2

در بدن تمام انسان ها، دستگاه ادراری به وسیله لوله های مخصوصی به مثانه اتصال می یابد. همانطور که می-دانید این لوله های ادرار (و یا حالب)، در کلیه ها قرار دارند. هر کودکی دو عدد کلیه در بدن خود به منظور فیلتر کردن مایعات اضافی و اجسام خارجی موجود در خون دارد، که مواد زاید بدن را تبدیل به ادرار کرده و وارد دستگاه مثاننه می کند. با وارد شدن این مایع ادراری به مثانه، این دستگاه تناسلی بر اثر فشار وارده برافروخته شده و انسان احساس نیاز به دفع ادرار می کند. معمولا، در شرایط عادی که مشکلی در دستگاه ادراری کودک وجود نداشته باشد، او می تواند ادرار را در مثانه خود ذخیره کرده و تا زمانی که نسبت به خالی کردن مثانه خود اراده نکند، در آن جا باقی خواهد ماند. همچنین، لازم است به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه این نکته مهم را فراموش نکنید که دستگاه مثانه کودکان دارای دریچه ای است که در چنین مواقعی، مانع برگشت جریان ادرار به داخل کلیه های او خواهد شد.

علل بروز رفلکس کلیه در کودکان چیست؟

bxs3

در برخی موارد رفلکس کلیه در کودکان می تواند زمانی رخ دهد که دریچه های کاربردی مثانه، که مانع برگشت جریان ادرار از مثانه به کلیه می شود، به درستی رشد نکرده باشند. در چنین مواقعی، معمولا ادرار در مراحل اولیه حرکت از مثانه به لوله های حالب رفلکس کرده و وارد کلیه فرد می شود. البته، یادتان باشد که در بیشتر موارد علت بروز این نوع بیماری ارثی است. در واقع، در صورتی که یکی از اعضای خانواده کودک قبلا دچار این مشکل شده باشد، کودک نوین نیز امکان دارد به صورت ارثی به مشکل رفلکس کلیه مبتلا شود. اما، به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که در برخی موارد هم با رشد و بزرگ شدن کودک ممکن است مشکل رفلکس کلیه در بدن او به طور کامل از بین برود.

bxs4

در برخی موارد رفلکس کلیه ها در کودکان می تواند زمانی اتفاق افتد، که کودک به صورت مداوم به انواع عفونت های ادراری مبتلا شود. در واقع، در چنین کودکانی عفونت دستگاه دفع ادرار سبب مسدود شدن سیستم ادراری شده و تورم لوله های حالب و کلیه های او را به دنبال خواهد داشت. این نوع بیماری با عنوان "رفلکس ثانویه مثانه به لوله های حالب و کلیه ها" شناخته می شود.

آکاایران: اگر کودکتان هنگام ادرار کردن گریه میکند این مطلب را بخوانید

bxs5

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که تقریبا 50٪ از کودکان و 30 درصد از کودکان در حال رشد به بیماری رفلکس کلیه ها مبتلا می شوند، که معمولا هم به دلیل بی قراری کودک، در اسرع وقت توسط پزشک متخصص اطفال تشخیص داده خواهد شد. در ادامه این مقاله، لیستی از بیان شده است، که والدین باید نسبت به ظاهر شدن این علائم در بدن فرزند کوچک خود حساس بوده و با مشاهده آن ها، فورا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنند. شایع ترین این نشانه ها عبارتند از:
• اصرار شدید کودک مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها به ادرار کردن
گریه زیاد کودک مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها در هنگام ادرار کردن
• ادرار کردن مکرر، اما به مقدار بسیار کم کودک مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها
• ادرار بسیار بدبو و زننده در کودکان مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها
• مشاهده شدن لکه های خون در ادرار کودکان و یا کودکان مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها
• بروز تب شدید در کودک مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها
• از دست دادن اشتها در کودکان مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها
• کج خلقی بی دلیل کودک مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها
• مبتلا شدن کودکان و یا کودکان بیمار به مشکل اسهال شدید

این نکته مهم را فراموش نکنید که اگر جنینی قبل از تولد و در داخل رحم مادرش مبتلا به بیماری رفلکس کلیه ها شده باشد، تشخیص دکتر متخصص زنان و زایمان در زمان مناسب و در دوه جنینی می تواند درمان این بیماری را آسان کند. به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که علائم عمده این بیماری که تورم کلیه ها است، می تواند در سونوگرافی هم توسط دکتر متخصص زنان و زایمان به خوبی مشاهده شود.

bxs6

به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه یادتان باشد که اگر هر یک از شرایط زیر را در بدن فرزند کوچک خود مشاهده کردید، باید بلافاصله به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرده و او را تحت درمان قرار دهید. مهم ترین این علائم عبارتند از:
• اگر سن کودک شما کمتر از سه ماه است و تب رکتال او 100.4 درجه فارنهایت و یا بیشتر دیده می شود.
• اگر کودک شما سه ماهه و یا بزرگ تر است و تب رکتالی او از 102 درجه فارنهایت بیشتر شده است.
• اگر کودک شما در اکثر مواقع استفراغ می کند.
• و یا اگر کودک شما از مشکل اسهال به مدت طولانی رنج می برد.
علاه بر این موارد، به عنوان مادر یک کودک کوچک به یاد داشته باشید که اگر کودک شما بدخو شده، در بیشتر موارد، فاقد دلیل کج خلقی می کند و یا بیشتر روز خود را با گریه می گذراند و بسیار کسل و سست شده است، او را نزد یک دکتر متخصص اطفال ببرید. همچنین، اگر به عنوان یک مادر حس کردید که کودک شما مدتی است هیچ اشتهایی برای خوردن و یا آشامیدن از خود نشان نمی دهد و تمام وعده های غذایی خود را رد می کند، هم باید به دنبال علل این مشکلات به وجود آمده در بدن فرزندتان باشید.

از احتمال ابتلای کودکتان به بیماری کبد چرب آگاه باشید

bxs7

به عنوان والدین یک کودک بیمار به یاد داشته باشید هنگامی که شما به همراه فرزند کوچک خود به دکتر متخصص اطفال مراجعه کردید، اولین نکته ای که او به شما توصیه خواهد کرد، انجام یک تست برای مشخص نمودن وجود عفونت در دستگاه ادراری فرزندتان است. اگر در چنین مواردی، جواب آزمایش عفونت ادراری او مثبت باشد، دکتر به شما انجام آزمایش دیگری را تجویز خواهد کرد، که می تواند وضعیت ریفلاکس کلیه ها را در بدن کودکتان به راحتی نشان دهد. رایج ترین این تست ها عبارتند از:

• سونوگرافی از کلیه ها و مثانه کودک: معمولا در این نوع تست شانس تشخیص ورم لوله های حالب که کلیه ها را به مثانه کودک اتصال می دهند، بسیار بالا است، چون همانطور که گفته شد رفلکس کلیه-ها بر اثر تورم لوله های حالب در بدن کودکان به وجود می آید.
• روش سیستو یورتروگرام (VCUG): در این نوع تست دکتر متخصص اطفال وضعیت دقیق مثانه را در بدن کودک بیمار خود تعیین کرده و اختلالات موجود در آن را با استفاده از اشعه ایکس مشخص می کند. فراموش نکنید که این نوع آزمون دارای دو مرحله می باشد، که در مرحله اول کودک باید با مثانه پر و در مرحله دوم با مثانه خالی در آزمایشگاه حضور پیدا کند. البته، چون آماده کردن یک کودک با این شرایط، به منظور انجام آزمایش کمی مشکل خواهد بود، به همین دلیل دکتر معالج در چنین مواردی از یک کاتتر برای رسیدن به مثانه او استفاده خواهد کرد.
• اسکن هسته ای از کلیه ها و مثانه کودکان بیمار: در این نوع تست عملکرد مناسب دستگاه ادراری کودکان بیمار مشخص می گردد. جالب است بدانید که مراحل انجام این تست هم تقریبا شبیه مراحل انجام آزمایش VCUG می باشد.

bxs8

به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که بیماری رفلکس کلیه ها در کودکان یک بیماری بسیار نادری است، اما در مراحل بعدی زندگی انسان ها به وفور دیده می شود. با این حال، نقطه قابل ذکر در چنین مواردی این است که اگر کلیه فرزند شما آسیب دیده باشد، او مبتلا به فشار خون بالا خواهد شد، که ممکن است در مراحل بعدی رشد او هم تاثیر فراوانی داشته باشد.
در چنین مواقعی بهتر است مادر، حالات کودک خود را هنگامی که در حال دفع ادرار است، کنترل کرده و تب او را به طور مداوم چک کند. همچنین، در نظر گرفتن تعداد دفعاتی که کودک بیمار به دستشویی مراجعه می کند، برای اطلاع دادن به پزشک معالج او هم الزامی است. در نهایت، لازم است به عنوان یک مادر بدانید که اگر می خواهید فرزند کوچکتان را به زودی از شر این مشکل رها نمایید، باید تمام شرایط بدنی او را با دقت در خانه چک کرده و با دکتر معالج او در میان بگذارید، چون دادن اطلاعات درست به دکتر، روش درمان کودک بیمار شما را کوتاه خواهد کرد!

.

منبع : mamanam.com