آکاایران: هر نوع ناراحتی در نوزاد شما می تواند خیلی برای شما ناراحت کننده باشد ، اینکه تب نوزاد بالا باشد ، یکی از عوامل ترس در پدر و مادر شناخته می شود به طوری که در میان پزشکان با نام "ترس از تب" نام گرفته است. آیا تا کنون خود را برای "ترس از تب " تست کرده اید ؟

bxs1

نوزاد شما با حالت بی قراری از خواب بیدار می شود و وقتی به پوست نوزاد دست می زنید فکر میکنید دمای بدن او بالا رفته و تب نوزاد بالاست ، برای مطمئن شدن از دماسنج استفاده می کنید و می بینید دمای بدن او 37.7 درجه است ، باید به نوزاد دارو بدهید یا یک تلفن بزنید ؟ نه ، نوزاد شما حتی واجد شرایط یک انسان تب دار نیست ، دمای 38 درجه در نوزادان معادل دمای 37 درجه در بزرگسالان می باشد که دمای مناسبی است .
حتی زمانی از روز که در آن قرار دارید می تواند تاثیر داشته باشد ، در اواخر بعد از ظهر دمای بدن افزایش میابد و در صبح زود دمای بدن پایین میاید ، بنابراین موقعی که دماسنج دمای 38 درجه یا بالاتر را نشان داد یعنی اینکه نوزاد تب ندارد، اما اینکه چرا نوزاد تب می کند ، مسئله مهمی است

bxs2

تب باکتریایی متفاوت از تب ویروسی است ، یکی از دلایلی که پدر و مادر را نگران می کند ، زمانی است که آنها تب ویروسی را با تب باکتریایی اشتباه می گیرند.
تب های ویروسی موقعی رخ می دهد که بدن در مقابل یک بیماری مانند روده ، آنفولانزا و یا سرماخوردگی ناشی از ویروس رخ می ده ، آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری بر روی ویروس ها ندارند و نباید تجویز شود.
تب باکتریایی موقعی رخ می دهد که بدن با یک عفونت باکتریایی مانند عفونت گوش ،عفونت ادراری یا پنومنی باکتریایی مبارزه می کند ، عفونت های باکتریایی کمتر از عفونت های ویروسی رخ می دهد و اگر فاقد درمان رها شود میتواند جدی شود ، معمولا در این موارد آنتی بیوتیک مورد نیاز است.
اگر تب نوزاد بیش از سه روز طول کشید آن وقت به یک دکتر مراجعه کنید.

bxs3

اگر نوزاد شما کمتر از سه ماه است ، ترس از تب شما یک مکانیزم تضمین شده است ، اگر تب نوزاد 38 درجه یا بالاتر است ، شما نیاز پیدا می کنید که به دکتر مراجعه کنید.

دو دلیل برای ضرورت مراجعه به پزشک وجود دارد :

اول اینکه لایه محافظ از سلول های جریان خون و سیستم عصبی در نوزادان بسیار نازک است به این معنی است که باکتری به راحتی می تواند وارد بدن شود و به سرعت به بدن نوزاد آسیب برساند.
علت دوم به این دلیل است نوزادان تازه به دنیا آمده هیچ علائمی ندارند و این می تواند ترسناک باشد که وقتی خون نوزاد کامل عفونی شود و هیچ علائمی هم نداشته باشد.
اگر تب ویروسی باشد نیازی به نگرانی نیست اما مشکل این است که با چشم نمی توان گفت نوازد دچار عفونت ویروسی یا عفونت باکتریایی شده است ، برای همین منظور با آزمایش خون یا ادرار میتوان تعیین کرد که نوزاد دچار عفونت باکتریایی یا عفونت ویروسی شده است.
می توانید با مطالعه ادامه نکاتی در مورد تب نوزاد که شما در مورد آن اطلاع ندارید (بخش دوم) اطلاعات خود را در زمینه تب نوزاد افزایش دهید.

.

منبع : mamanam.com