آکاایران:  

ویتامین ها بخش عمده ای از رژیم غذایی سالم برای کودکان شما را تشکیل می دهند، آن ها برای حفظ تناسب اندام کودکان شما بسیار ضروری می باشند.
شما به عنوان پدر و مادر باید سعی کنید ترکیبات بیشتری از ویتامین ها را در رژیم غذایی کودکان خود قرار دهید، مهم است که شما به اهمیت ویتامین های مختلف در طول عمر کودکتان آگاه باشید. یکی از آن ویتامین ها، ویتامین D است، که تاثیر بسیار زیادی در سلامتی کودکان دارد و فواید آن در زندگی روزمره کودکان دیده می شود. این ویتامین ضروری برای سلامتی بدن همگان (چه کودک و چه بزرگترها)، فقط در تعداد محدودی از انواع مواد غذایی موجود است.
خیلی مهم است مطمئن شوید که در حال حاضر کودکان شما به اندازه کافی از ویتامین D را در وعده های غذایی روزانه خود دریافت می کنند. به یاد داشته باشید که نیاز بدن انسان به ویتامین D از مرحله جنینی آغاز شده و در طول زندگی فرد حتی تا آخر عمر ادامه خواهد داشت.

اهمیت ویتامین D برای کودکان:

ویتامین D برای رشد کودکان شما بسیار مهم است.
1. در واقع، این ویتامین به بدن کودک کمک می کند تا به اندازه کافی از مواد معدنی مانند کلسیم و فسفات را که برای قوی تر و محکم تر شدن استخوان های کودک شما لازم است، جذب نماید. اگر شما احساس می-کنید که دادن شیر به یک کودک شیرخواره به تنهایی می تواند ویتامین D مورد نیاز و کافی را برای بدن او تامین کند، کاملا در اشتباه هستید، می توان گفت به عنوان یک مادر در مورد اهمیت ویتامین D برای کودک خود چیزی نمی دانید.
2. به طور کلی تاکنون دو نوع ویتامین D شناخته شده است: ویتامین D2 و ویتامین D3.
3. ویتامین D2: که با عنوان ارگوکلسیفرول شناخته شده است، به طور کلی توسط گیاهان تولید شده و در مواد گیاهی به وفور یافت می شود.
4. ویتامین D3: نیز با عنوان کوله کلسیفرول شناخته شده است. در حالت عادی توسط بدن ما انسان ها تولید می شود. در واقع، بدن ما با قرار گرفتن در مقابل اشعه نور خورشید اقدام به تولید این ویتامین در بدن می-کند.
5. هر دو ویتامین D2 و D3 برای بدن انسان به ویژه بدن کودکان، لازم و ضروری است و در ساختن استخوان های قوی تر و سالم تر به آن ها کمک می کند.
6. شما ممکن است احساس کنید که بازی برای کودکان در فضای باز برای مدت زمان طولانی و نوشیدن شیر به مقدار زیاد توسط آن ها برای به دست آوردن ویتامین D کافی کمک خواهد کرد، اما این فرضیه درست نیست. اگر به عنوان یک مادر دارای چنین افکاری می باشید، باید بگوییم کاملا در اشتباه هستید.
7. ویتامین D به بدن کودک شما کمک می کند تا در جذب مواد معدنی مانند کلسیم و ساختن استخوان های قوی و دندان های محکم موفق باشد.
8. همچنین، ویتامین D به عنوان یک هورمون در بدن ما عمل می کند و به تقویت سیستم ایمنی بدن و تنظیم رشد سلولی آن کمک شایانی می کند.
9. این ویتامین به کودکان کمک می کند تا به دور از نرمی استخوان، یک زندگی سالم دارا باشند، نرمی استخوان یک بیماری استخوانی است که منجر به شکستگی استخوان های کودک شما و تغییر شکل آن ها می شود و مشکلات زیادی برای کودکان در دوران کودکی و بزرگسالی به وجود می آورد.

9 دلیل برای توجه به ویتامین D دریافتی کودک   - آکاویتامینD

مقدار کافی ویتامین D برای کودکان:

در این مقاله، ایده هایی در مورد دوز و اندازه مصرف این ویتامین که شما به عنوان یک مادر باید بدانید، بیان شده است. در واقع، میزان مصرف ویتامین D به سن و سال کودک شما وابسته است. اما مشورت با پزشک متخصص اطفال قبل از هر چیزی موضوع بسیار مهمی است.
• کودکان زیر سن دوازده ماهگی نیاز به حداقل 10 میلی گرم از ویتامین D در هر روز دارند، که با 400 واحد بین المللی (IU) برابراست.
• کودکان در سنین بالاتر از 12 ماهگی نیاز به 15میلی گرم از ویتامین D در هر روز دارند، که معادل 600 واحد بین المللی (IU) است.

مواد غذایی که به شما کمک می کند تا نیاز های کودک خود به ویتامین D را تامین نمایید:

تعداد مواد غذایی که برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن کودکان مفید هستند، اندک می باشد. در این جا برخی از مواد غذایی که حاوی ویتامین D هستند و باید برای خفظ سلامتی کودکان شما، در رژیم غذایی آن ها قرار گیرند، عبارتند از:
• هر تخم مرغ به طور متوسط دارای 10 IU از ویتامین D است.
• نیم مثقال پنیر (پنیر سوئیسی) دارای 6 IU از ویتامین D است.
• نصف لیوان شیر کم چرب، 49 IU از ویتامین D را داراست.
• ماست 170 گرمی، دارای 80 IU ویتامین D است.
• نیم فنجان آب پرتقال دارای 50 IU از ویتامین D است.
• نصف لیوان غلات پخته شده دارای 19 IU از ویتامین D می باشد.

 ویتامین D برای کودک

اثرات ویتامین D بر روی کودکان و نوجوانان:

هم مصرف خیلی زیاد ویتامین D و هم مصرف خیلی کمتر آن مانند هر چیز دیگری ضرر دارد. بنابراین، در مورد ویتامین D، میزان دریافتی آن در بدن درست باید با نیاز بدن هر فرد و سن او منطبق باشد:
• مقدار ویتامین D مصرفی باید همیشه با توجه به نیاز بدن هر فرد در نظر گرفته شود. مصرف بیش از مقدار مورد نیاز از این ویتامین می تواند برای بدن کودک شما واقعا مضر و خطرناک باشد. دریافت یک دوز بیشتر از حد نیاز از ویتامین D برای کودکان باعث جذب کلسیم بیش از حد در بدن آن ها خواهد شد. اگر بدن کودک کلسیم اضافی دریافت کند، ضرر زیادی به کلیه های او وارد خواهد شد و این کلسیم اضافی در کلیه های او رسوب خواهد نمود.
• مصرف بیش از حد کلسیم برای کودکان کوچک نیز مضر است و می تواند به شکستگی استخوان ها و تغییر شکل آن ها منجر شود.
• این نکته مهم است که اطمینان حاصل کنید کودک شما مقدار مناسبی از ویتامین D را به صورت منظم در هر روز دریافت می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اندازه ی مصرف این ویتامین حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.
• شروع عادت غذایی سالم برای کودکان را از سنین پایین شروع نمایید و راه را برای یک زندگی سالم در دراز مدت برای او هموارکنید.

مصرف روزانه پتاسیم برای کودکان ضروری است، برای آشنایی با فواید پتاسیم و غذاهای شامل پتاسیم برای کودک ، فواید با ارزش پتاسیم برای کودکان را مطالعه کنید.

.

منبع : mamanam.com